Jump to content



VGA 75 C σε idle λειτουργία


asaduu

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι νέο μέλος και θέλω να παραδεχτώ οτι αρχικά ο λόγος που έκανα register ήταν οι αγγελίες του forum ένεκα των περιορισμένων οικονομικών δυνατοτήτων μου που με αναγκάζουν να κινούμε σε πολύ οικονομικές λύσεις σε ότι αφορά τους υπολογιστές και την αναβάθμιση τους.Κατόπιν βέβαια ανακάλυψα πολλά posts ιδιαίτερα ενημερωτικά και ενδιαφέροντα σε πολλά από τα οποία (αν όχι όλα ) δεν είχα κάτι να προσθέσω. Έτσι το πρώτο μου post έχει να κάνει με μια VGA 8600gt silent asus σύμφωνα με το κουτί της οποίας είναι μάλιστα 7 βαθμούς ψυχρότερη από generic λύσεις.Σε idle λειτουργία έχω 75 βαθμούς και με λίγο φορτίο άνετα ξεπερνάω τους 90.Υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσω ως έχει? Ο υπολογιστής ακόμα και έτσι είναι πολύ σταθερός.

Link to comment
Share on other sites

Well αφού δεν έχεις προβλήματα σταθερότητας μπορείς και να το αφήσεις. Αυτή η κάρτα μπορεί να μουλιάζει άνετα στους 90 βαθμούς χωρίς πρόβλημα.

Αλλά, το καλύτερο θα ήταν να βάλεις ένα ανεμιστηράκι να την φυσάει έστω και από μακριά. Τι ψύξη έχεις μέσα στο κουτί σου?...

Link to comment
Share on other sites

Ρε sofos τι ρωτάς δλδ έλεος...Διάβασε μια πάλι ολο το thread :)

Το καλύτερο για τον υπολογιστή σου θα ηταν να αγοράσεις 1-2 ανεμηστηρακια ώστε να τα βάλεις στις θέσεις που εχει το κουτί σου.Δηλαδή 1 μπροστά 1 πισω.

Ετσι θα κατεβούν οι θερμοκρασίες και παράλληλα τα εξαρτήματα σου θα αντέξουν λιγο περισσότερο στο χρονο :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! και στην τελική αν δείς και σου δημιουργεί προβλήματα με τόσο υψηλές θερμοκρασίες (αν και με τα ανεμηστήρια θα πέσουν φαντάζομαι) παίρνεις και ένα καλό,φθηνό φανάκι.

Καλώς όρισες :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει fan η κάρτα, μέσα στο κουτί μόνο το stock fan της cpu (E2200@2.53) και τίποτα άλλο.Ο χώρος μέσα στο κουτί είναι άδειος, δεν υπάρχουν άλλες pci κάρτες και έχω μόνο έναν σκληρό.

Well, έτσι εξηγούνται οι θερμοκρασίες. Για να δουλέψει ένα fanless σύστημα ψύξης σε κάρτα γραφικών, χρειάζεται να έχει καλό airflow το κουτί του. Δες τις θέσεις που έχεις για ανεμιστήρες εμπρός και πίσω, και αγόρασε 2 τέτοιους αν χωράνε. Είναι αρκετά αθόρυβοι και θα κάνουν καλή δουλειά...

COOLERMASTER 120MM SI1

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα πολύ μικρό fan και το έδεσα με σύρμα πάνω στην ψυκτρα της κάρτας, είναι αφάνταστα άσχημο αλλά η θερμοκρασία σε idle από 75 έπεσε στους 46 C.

Αν υπάρχει post με θέμα το πιο άσχημο mod να λάβω και επίσημα μέρος!

Ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον που δείξατε, η απορία μου ήταν κυρίως για τον αν η κάρτα VGA ήταν προβληματική.

Όταν διαφημίζεις silent και fanless και είσαι σοβαρή εταιρία πρέπει να το εννοείς γιατί υπάρχει κόσμος που θα την τοποθετήσει σε μικρό ATX κουτί και ίσως το βάλει και στο σαλόνι του για να βλέπει ταινίες η να ακούει μουσική...χωρίς να βγαίνουν καπνοί...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη ομως με το συρμα γιατι πιστευω μπορεις να καταλαβεις ποσο ευκολα μπορει να κανει καποιο βραχυχυκλωμα... Προτιμισε να κανεις την δουλεια σου με κατι πλαστικο. Επισης, παρολο που ελυσες το προβλημα της καρτας γραφικων, καλο θα ηταν να βαλεις 2 ανεμηστηρες στο κουτι σου (1 εισαγωγης και 1 εξαγωγης) γιατι πολυ πιθανον και αλλα πραγματα να ψηνονται εκει μεσα (σκληρος, μητρικη... κλπ) Μπορεις να βρεις αθορυβους ανεμηστηρες και να κανεις ανετα την δουλεια σου και χωρις να σε ενοχλουν...

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα πολύ μικρό fan και το έδεσα με σύρμα πάνω στην ψυκτρα της κάρτας, είναι αφάνταστα άσχημο αλλά η θερμοκρασία σε idle από 75 έπεσε στους 46 C.

Αν υπάρχει post με θέμα το πιο άσχημο mod να λάβω και επίσημα μέρος!

Ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον που δείξατε, η απορία μου ήταν κυρίως για τον αν η κάρτα VGA ήταν προβληματική.

Όταν διαφημίζεις silent και fanless και είσαι σοβαρή εταιρία πρέπει να το εννοείς γιατί υπάρχει κόσμος που θα την τοποθετήσει σε μικρό ATX κουτί και ίσως το βάλει και στο σαλόνι του για να βλέπει ταινίες η να ακούει μουσική...χωρίς να βγαίνουν καπνοί...

Καλά έκανες, μου έχει καεί ASUS Silent με αντίστοιχες θερμοκρασίες. Ποιότητα ASUS και κουραφέξαλα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι πάνε όλοι και παίρνουν fanless και στο τέλος καταλήγουν στην πατέντα :p τι σκατ@ τις βγάλανε τότε

δεν παθαίνει τίποτα και στους 80 να έπαιζε idle αλλά έτσι λέω εγώ τα δικά μου

η μαμά nvidia λέει 100+ σε load χωρίς πρόβλημα αλλά αν σου φαίνεται πολύ άσχημο βάλει μπρος πίσω ανεμιστήρες που σου είπαν και βγάλε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν θέλει πολλά έξοδα. Ενα fan στο πίσω μέρος να βγάζει τη ζέστη είναι υπεραρκετό αν και νομίζω και με την πατέντα που έκανε είναι οκ και δεν θέλει τίποτε άλλο, αρκεί το τροφοδοτικό να τραβάει καλά αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.