Jump to content



Τι να του βάλω;


XtR

Recommended Posts

Γεια χαρά,

χθες έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό συστηματάκι

Gigabyte K8N - SLI

Athlon™64 3700+ s939

1GB RAM

ATI Radeon X300

Θα ήθελα να παίξω 1080p mkv και κανένα νέο game.

Σκέφτομαι να του πάρω την ATI 4670 ή την 8800GT. Ποια θα αποδίδει καλύτερα σε αυτά που ζητάω;

Επίσης πoιος επεξεργαστής (αν βρω) αξίζει για αναβάθμιση; Κυκλοφορεί ο Athlon X2 64 4200+ στο Ebay.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου πάντα - πάρε την 4670 μονο. Το γεγονός οτι έχει UVD θα βοηθήσει πολύ στην αποκωδικοποίηση των ματροσκίων (sic) και δεν θα κουράσει ακόμα και τον 3700+ σου... ;)

+1

στο κατω κατω αν δεις οτι κουραζεται παρε και εναν οπτυ :baby:

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση, γιατί και εγώ πρόσφατα πήρα μια 8800 512αρα για να αλλάξω μια 7900 256 που είχα, και σε 2πύρινο Αθλον 3800+ κέρδισα τα @@ μου χοντρικά λόγω CPU bottleneck. Είχα ανοίξει και σχετικό thread για αυτό.

Βέβεα κάνοντας ένα μικρό o/c γιατί δεν είχα χρόνο και δεν είμαι και κανένας ειδήμονας (από 2.000 στα 2.1000 να καταλάβεις) είδα αμέσως διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ευχαριστώ για την παρατήρηση... Ακόμα δεν έχω παραγγείλει κάρτα και η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί λιγάκι. Βέβαια τα έβαλα κάτω και τα ζύγισα και θέλω μια κάρτα περισσότερο για gaming παρά για ταινίες, έχω και ένα laptop και θα του βάζω εκεί τις full hd.

Δεν έχω πρόβλημα με τις αναλύσεις ικανοποιούμαι και με 1280x768 και στην ανάγκη 1024x768 χωρίς AA και σκιές. Οπότε με γνώμονα αυτό ποια θεωρείτε την καλύτερη κάρτα gaming σε αυτό το μηχάνημα;

Επιλογές: 4670, 8800GT, 9800GT, 3870, 4850 αν τις σηκώνει...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κοιτάξω στο ebay αρχικά για επεξεργαστή X2 ή opteron και μετά για κάποια κάρτα;

Να δω από X2 4200+ και πάνω ή και με τον X2 3800+ θα κάνω δουλειά;

Με τους X2 πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα bottleneck...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.