Jump to content


download windows


deninho

Recommended Posts

Κατ'αρχάς να ζητήσω να μη σβήσει το θέμα :p

Έχω το laptop της αδερφής μου, το οποίο το έχει αχρηστέψει με όλες τις βλακείες που του έχει φορτώσει, και μου έχει αναθέσει να το καθαρίσω και να το συγυρίσω. Στην προκειμένη περίπτωση, μόνο το φορμάτ μας σώζει. Το laptop είναι ένα VAIO, με άδεια χρήσης για Windows XP Home. Έλα όμως που δε θέλω να χρησιμοποιήσω το rescue disc της Sony, που σου φορτώνει με το έτσι θέλω ένα κάρο προγράμματα. Το πρόβλημα, όμως, έιναι ότι σο σπίτι έχω disc μόνο από Windows XP Pro. Επομένως, αν κατεβάσω κάποιο iso από Win XP Home (μη προενεργοποιημένο):

α. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το serial number Που έχω ήδη, ή με κάποιον τρόπο απαγορεύεται?

β. Είναι νόμιμο;

γ. Υπάρχει τρόπος με τη χρήση του serial να ζητήσω από την MS ένα cd με τα Windows?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να κατεβάσεις τα Windows (υπάρχουν κάπου στο MSDN, αν δεν κάνω λάθος).

Το θέμα περί νομιμότητας αναφέρεται στην άδεια χρήσης που αγοράζεις με το serial number.

Για τα S/N, δεν ξέρω τι παίζει και για πόσους υπολογιστές ισχύουν.

Υ.Γ.: Εγώ θα κατεβάσω τα Server 2008 από εδώ: http://www.dreamspark.com ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν δικαιούσαι κάποια έκδοση των Windows από το Πανεπιστήμιο; :hmm:

απάντηση του καθηγητή πληροφορικής του τμήματος: "Τι τα θέλετε τα Γουίνντοουζ; Βάλε λίνουξ. Και καλύτερα, και δωρέαν" Από εκεί και πέρα τι να πεις? :p Απ'όσο έμαθα, πάντως, το τμήμα μου δε συμμετέχει σε αυτά τα προγράμματα της MS.

Αλλά το θέμα είναι ότι έχω άδεια χρήσης για συγκεκριμένο μηχάνημα, θέλω να τη χρησιμοποιήσω στο συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλά όχι με τς σαβούρες που πασάρει η Sony

@nickstamat: θα το κοιτάξω το msdn, μπας και... :)

Link to comment
Share on other sites

αν έχω καταλάβει καλά για να κατεβάσεις από το MSDN πρέπει να έχεις username και pass, όπως στο λινκ του Νίκου...

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις βέβαια ;)

Νίκο, στο dreamspark έβαλες στοιχεία που σου έδωσαν από την σχολή ή αυτά που έχει το πάσο; (Btw, δεν βλέπω πουθενά το ΤΕΙ Πειραιά :hmm: )

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση με αυτά που λέει το πάσο.

Είναι ένας κωδικός που πήρα από το κτίριο υπολογιστών.

Σπουδαστικός κωδικός λέει και είναι αυτός που χρησιμοποιείται για την πρόσβαση στο www.central.ntua.gr, όπου μπορείς να έχεις mail κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί εγώ που βλέπω το Πανεπιστήμιο Αθηνών, μπορώ να συνδεθώ... :nerd:

Όντως, για το MSDN χρειάζεται κάτι παραπάνω από το live passport ή όπως αλλιώς το λένε :/

το ίδιο ισχύει και για το dream spark...μπορείς να ποστάρεις το λινκ του msdn pls; :D

θέλω να τσεκάρω κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

@RootX: Ευχαριστώ πολύ :) Ουσιαστικά αυτό έψαχνα, αλλά δε θα πάρω :p Ακούς εκεί, 25 ευρώ για να μου δώσουν ένα cd που ποτέ δε μου είχαν δώσει...

@hayabusa: εδώ πήγα εγώ. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος :o

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτό θα κάνω AGRIMI :) Βρέθηκε άνθρωπος που να έχει πρόχειρα τα WinXP Home, και θα μου δανείσει το disc :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και τοnickstamat για την αναφορά του dreamspark και τον προβληματισμό στον οποίο με έβαλε, που δεν έχω πρόσβαση, παρ'ότι υποτίθεται το ΕΚΠΑ συνεργάζεται. Αν βρω απάντηση, θα ποσταρω εδώ ώστε να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι :)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς από το πολυτεχνείο πείτε λίγο τι παίζει γιατί δεν ασχολήθηκα τόσα χρόνια... Δίνουν κάποια έκδοση windows σε φοιτητές; Πού πρέπει να απευθυνθώ; Τους κωδικούς που λέει ο nickstamat τους έχω. Πάω στο κτήριο υπολογιστών και παίρνω κάτι ή μπορώ να κατεβάσω από κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, αν βάλω το δικό του είναι που θα μπλέξω :p (από τεχνικής άποψης) Έχω κάνει άλλες δύο φορές αυτή τη δουλειά, επειδή βαριόμουν να ψάξω :innocent:, και ειλικρινά, το boot του laptop μετά από φρέσκια εγκατάσταση, συγκρινόταν άνετα με του desktop pc μου, με εγκατάσταση 1,5 έτους

Link to comment
Share on other sites

LOL, ο Μάριος απάντησε στο αρχικό ποστ κι ήμουν τόσο απορροφημένος από την εξέλιξη του thread που ξέχασα πώς ξεκίνησε... :p

Ο deninho έχει δίκιο, ούτε εγώ μπορώ να αντέξω τόσα προγράμματα που περνάνε οι εταιρείες. Θέλω καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εσείς από το πολυτεχνείο πείτε λίγο τι παίζει γιατί δεν ασχολήθηκα τόσα χρόνια... Δίνουν κάποια έκδοση windows σε φοιτητές; Πού πρέπει να απευθυνθώ; Τους κωδικούς που λέει ο nickstamat τους έχω. Πάω στο κτήριο υπολογιστών και παίρνω κάτι ή μπορώ να κατεβάσω από κάπου;

Ξέρει κανείς κάτι τελικά;

Link to comment
Share on other sites

απάντηση του καθηγητή πληροφορικής του τμήματος: "Τι τα θέλετε τα Γουίνντοουζ; Βάλε λίνουξ. Και καλύτερα, και δωρέαν"

Πολύ «προχώ» ο καθηγητής μιλάμε... :)

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα ελληνικό ubuntaki, αφού είναι για την sister το μηχάνημα, μπορεί να γίνει fan στην τελική και να σταματήσει να σε ταλαιπωρεί μετά με τα ΧΡ... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.