Jump to content



Μετατροπη 6 pin pci express σε 8 pin pci express


vadams64

Recommended Posts

γεια σας.Χρειαζομαι μια βοηθεια εαν ξερει καποιος.Εχω εαν τροφοδοτικο chieftec το οποιο ειναι 700 wat αλλα εχει μονο 6 απινα connectors για vga αγορασα τις gigabyte radeon hd4870x2 αλλα δεν εχω τα 8 πινα connectors πως μπορω να τις συνδεσω η να φτιαξω εναν ανταπτορα

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο έξτρα πινς ειναι γειώσεις... Μπορείς είτε να γεφυρώσεις δυο ήδη υπάρχων απο το 6πινο ή να πάρεις τις δυο γειώσεις ενός molex. Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστεί να κατακρεουργήσεις εναν κοννέκτορα ωστε να πάρεις τα δυο πινάκια που μπάινουν στο 8πινο...

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το 4 και ποιο το 8 πιν αυτο ειναι που με μπερδευει οσο για να το παραγγειλω τα μεταφορικα εχουν την διπλασια τιμη απο την αξια του ανταπτορα .Στην Στουρναρη δεν εχουν ιδεα κανεις.αν ξερει καποιος ασ μου πει απο ξεκιναει το 1 πιν απο τη αριστερη η δεξια μερια του φισ τισ καρτας και πανω η κατω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.παντως εννοω στο 8πινο σε πια πιν μπαινουν οι δυο γειωσεις οταν το κουμπωμα ειναι προς τα πανω η τελικα εαν μπορεις να μου κανεις καποιο σχεδιο γιατι τελικα εχω φρεναρει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φίλε για δοκίμασε με το 6πινο μήπως και λειτουργήσει κανονικά, μιας και πολλά τροφοδοτικά έχουν καλώδια καλού πάχους, άρα μπορεί να σε καλύψει αυτό.....

επίσης αν πρόκειται να κατακρεουργήσεις ένα καλώδιο, πάρε αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805461

για να χαλάσεις αυτό και να έχεις και connectors αντί για χύμα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Λες?? Ακομα δεν την εχω κανει την μοντα γιατι δουλευει οκ, και δεν εχω χρειαστει overclock στην καρτα.. Και σε stock που ειναι ο επεξεργαστης την κοβει ακομα και στα 3,6ghz.. Αν πηγαινα τον επεξεργαστη στα 4ghz τοτε θα δοκιμαζα και ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

φίλε όσο δεν πειράζεις τα clock-ια και αφού δουλεύει κανονικά, άστο ως έχει.... μην δημιουργήσεις πρόβλημα απ το τίποτα :)

αλλά είναι κρίμα να κόψεις καλώδια απ το τροφοδοτικό, πάρε αντάπτορες και κόψε εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.