Jump to content



Κάηκαν τα Z-5500;


planetman

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα, αν το πάρεις αυστηρά με το manual η εγγύηση δεν ισχύει αν προκληθεί βλάβη από λάθος χρήση του boost.

Τώρα βέβαια, είναι αναμενόμενο όταν παίζεις για πολύ ώρα τα ηχεία με τη μουσική να παραμορφώνει κάτι θα χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν το πάρεις αυστηρά με το manual η εγγύηση δεν ισχύει αν προκληθεί βλάβη από λάθος χρήση του boost.

Τώρα βέβαια, είναι αναμενόμενο όταν παίζεις για πολύ ώρα τα ηχεία με τη μουσική να παραμορφώνει κάτι θα χαλάσει.

Δεν εκανα ΚΑΘΟΛΟΥ χρηση boost,απο την μερα που τα πηρα,απλως επαιζα οριακα μουσικη,και μαλιστα δεν ειχε παραμορφωσει ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο σετάκι φρόντισε για τον σωστό αερισμό της ψύκτρας, και αν κρατάει για μεγάλο διάστημα το πάρτυ καλό είναι να προστεθεί ένα φουρφούρι να την ψύχει.

Υ.Γ.: Μα καλά που μένεις... γείτονες δεν έχεις? :tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο σετάκι φρόντισε για τον σωστό αερισμό της ψύκτρας, και αν κρατάει για μεγάλο διάστημα το πάρτυ καλό είναι να προστεθεί ένα φουρφούρι να την ψύχει.

Υ.Γ.: Μα καλά που μένεις... γείτονες δεν έχεις? :tomato::tomato:

Εγω παντος παρατηρησα οτι δεν διωχνει καλα την θερμοτητα μεσα απο το subwoofer,δηλαδη (που εβαλα το χερι στην τρυπα) ειδα οτι ηταν ΠΟΛΥΥΥ ζεστο μεσα,παρολο που οι ψυχτρες ειχαν κρυωσει πολυ ωρα πριν.

Σε χωριο ειμαι...δεν εχω κοντα γειτονες... :happy2::happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου καηκαν τα ηχεια,τα ειχα απο e-shop,δεν ειχε διαθεσιμα τοτε,και μου δινουν πιστωση (οταν τα πηρα ηταν στα 235€) τωρα ειναι στα 280€,μετα απο ενα τηλεφωνικα,τελικα καταφερακ αι πετυχα αντικατασταση.

Σημερα το καινουργιο σετ (2 βδομαδων) εκει που επαιζα τερμα (ολοι η ενταση χωρις ενισχυση) ξαφνικα κλεισαν παλι,και δεν ανοιγαν,ειδα ασφαλια ολα μια χαρα.

Τελικα ανοιξαν μετα απο ενα 2ωρο (απο θερμοκρασια κλεισαν δηλαδη???),και τωρα το subwoofer δεν δουλευει σωστα,δεν εχει καθολου δυναμη,και βγαζει εναν απαισιο ηχο.

Τι να κανω??? :( :( :( :( :(

rma τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν απο μια βδομαδα αντικατασταθηκαν και πηρα ξανα καινουργια τα ηχεια..και ολα ηταν καλα εκει που τα ειχα αρχικα...σημερα τα μετεφερα εκει που ειχα και το προηγουμενο σετ...και αφου ξεκινησα να παιζω (για λιγη ωρα και σε σχεδον μεγιστη ενταση[παντα χωρις boost]) μετα απο καποια ενταση τα ηχεια επανεκινηθηκαν απο μονα τους και οταν ανοιξα η ενταση ηταν στην μια γραμμη...ξανανεβαζω σιγα σιγα την ενταση...και μετα απο καποιο σημειο παρατηρω οτι σε καθε χτυπημα του subwoofer η οθονουλα που εχει χανει σε φωτεινωτητα και σε δυνατο χτυπημα κλεινει το ηχοσυστημα,και ξανανοιγει σε κατασταση off (πορτοκαλι χρωμα στο κουμπακι)...αυτο δεν γινετε αν εχω κλειστο το subwoofer ακομα και αν εχω τερμα το ηχοσυστημα...

Καταλαβα οτι εχει να κανει με την τροφοδοσια των ηχειων...αλλα τι ακριβως μπορει να ειναι...μπορω να το διωρθωσω εγω η παλι θα τα ξαναπαω στο e-shop???

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει προβλημα η συγκεκριμενη μπριζα?

Τα ειχα σε ενα πολυμπριζο που εχω τα παντα..οθονη κουτι κτλ...

Αλλα το σκεφτηκα και δοκιμασα σε αλλη μπριζα μονο του...το ιδιο κανει..

Link to comment
Share on other sites

για λιγη ωρα και σε σχεδον μεγιστη ενταση

απλά από λίγη περιέργεια... με ποιο τραγούδι... και πόσο λίγη ώρα?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά ελάχιστες φορές τα χω σκίσει (σε μέγιστη ένταση για καμιά ώρα) και δεν έχουν κάνει κιχ (σε αντίθεση με τα αυτιά μου που θέλουν rma αλλά...)

Ως πηγή χρησιμοποιείς pc? Με τι κάρτα ήχου?

Link to comment
Share on other sites

απλά από λίγη περιέργεια... με ποιο τραγούδι... και πόσο λίγη ώρα?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά ελάχιστες φορές τα χω σκίσει (σε μέγιστη ένταση για καμιά ώρα) και δεν έχουν κάνει κιχ (σε αντίθεση με τα αυτιά μου που θέλουν rma αλλά...)

Ως πηγή χρησιμοποιείς pc? Με τι κάρτα ήχου?

Μια βδομαδα τα δουλευα καθε μερα τερμα για μια ωρα...με το που τα αλλαξα σπιτι και πισι επαιξα 5 λεπτα τερμα και μετα μου το εκανε...μου το κανει με ΟΛΑ τα τραγουδια,πρωτη φορα μου το εκανε με του χατζηγιαννη ολυμπιου νασουν αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν δεν φταίει η παροχή ρεύματος, καταστρέφεις τα ηχεία με το ευλαβικό σκίσιμο σου. Αλλά επειδή ξέρω που καταλήγει αυτή η συζήτηση θα πω το εξής.

Είναι προφανές ότι δεν σε καλύπτει η ένταση των logitech. Και 100 σετ να αλλάξεις, δεν θα δυναμώσουν.

Θα πρότεινα να ανέβεις κατηγορία...

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa502_fullrangesystem.htm

http://www.thomann.de/gr/behringer_ep1500_europower_endstufe.htm

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν δεν φταίει η παροχή ρεύματος, καταστρέφεις τα ηχεία με το ευλαβικό σκίσιμο σου. Αλλά επειδή ξέρω που καταλήγει αυτή η συζήτηση θα πω το εξής.

Είναι προφανές ότι δεν σε καλύπτει η ένταση των logitech. Και 100 σετ να αλλάξεις, δεν θα δυναμώσουν.

Θα πρότεινα να ανέβεις κατηγορία...

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa502_fullrangesystem.htm

http://www.thomann.de/gr/behringer_ep1500_europower_endstufe.htm

Τωρα τα αναβω και κλεινουν μονα τους...

Υπαρχει περιπτωση ναναι η ασφαλια,γινετε να φταει σε αυτην την περιπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που χαλάσαν, έτσι και αλλιώς πίσω θα τα στείλεις...:slap:

Αν είχαν πρόβλημα τα ηλεκτρικά του σπιτιού θα χες παρατηρήσει κιάλλα... (τρεμόπαιγμα φώτων, restart pc κλπ...) Απλά επειδή πιο πάνω ανέφερες για χωριό (τώρα μπορεί να το πες και μεταφορικά) είπα μπας και καμιά αυξομείωση της τάσης τα στέλνει αδιάβαστα όταν παίζεις τσίτες.

Κάντα άλλη μια rma... και κάνε μου τη χάρη να τα παίζεις στα 2/3-3/4 της έντασης... Αν αντέξουν θα ξέρεις τι φταίει τουλάχιστον. :D

Αλλιώς πιστωτικό και επαγγελματικά ηχεία που αντέχουν κακομεταχείριση... (ούτε λόγος για hi-fi)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που χαλάσαν, έτσι και αλλιώς πίσω θα τα στείλεις...:slap:

Αν είχαν πρόβλημα τα ηλεκτρικά του σπιτιού θα χες παρατηρήσει κιάλλα... (τρεμόπαιγμα φώτων, restart pc κλπ...) Απλά επειδή πιο πάνω ανέφερες για χωριό (τώρα μπορεί να το πες και μεταφορικά) είπα μπας και καμιά αυξομείωση της τάσης τα στέλνει αδιάβαστα όταν παίζεις τσίτες.

Κάντα άλλη μια rma... και κάνε μου τη χάρη να τα παίζεις στα 2/3-3/4 της έντασης... Αν αντέξουν θα ξέρεις τι φταίει τουλάχιστον. :D

Αλλιώς πιστωτικό και επαγγελματικά ηχεία που αντέχουν κακομεταχείριση... (ούτε λόγος για hi-fi)

Μενω σε χωριο,και ναι τρεμοπαιζουν τα φωτα...το πισι εχει καψει δυο τροφοδοτικα...οποτε λες να φταιει αυτο...?

Παντος θα ξαναδοκιμασω αυριο μπας και ειχε προβλημα η ταση σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.