Jump to content



GTX280 Πρόβλημα με Black Screen


jumaru99

Recommended Posts

Εδώ και δύο μέρες έχω στην κατοχή μου μία XFX GTX280.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πώς σε παιχνίδια με μεγάλο load( βλέπε Crysis, Stalker Clear Sky ),

αν και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από τους 85C το PC παγώνει..η κάρτα κλείνει και ανάβει το led κόκκινο

και έχω μια μαύρη εικόνα...

Έψαξα και είδα πως όσοι έχουν αναφέρει το ίδιο πρόβλημα, ήταν γιατί δεν αρκούσε το ρεύμα..και το τροφοδοτικό τους

έδινε λιγότερα από 40Α που χρειάζεται η κάρτα.Το θέμα μου όμως είναι πως το δικό μου OCZ 800W δίνει 62A!!

Όποιους συνδυασμούς κι αν δοκίμασα για τα ρεύματα δεν δούλεψε..

Τα φώτα σας παρακαλώ!:help:

Link to comment
Share on other sites

υποθέτουμε οτι έχεις συνδέσει σωστά τις παροχές για ρευμα στην κάρτα και δεν εχεις κανει overclock και οτι η κάρτα πατάει καλα κτλ κτλ, θα σου έλεγα να βγάλεις μερικούς δίσκους απο πάνω και να ξαναδοκιμάσεις για αρχή, μετά δες τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα παρόμοιο πρόβλημα που είχα και συζητήσαμε εδώ με τα παιδία, μου είπαν drivers, psu κτλπ κτλπ. και τελικά ήταν θέμα μνήμης. Αφού οι cellshock μου σε άλλες εφαρμογές δεν έδειχναν το παραμικρό πρόβλημα, νόμιζα οτι δεν έχουν και πρόβλημα, τις άλλαξα και ..όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να 'στε καλά για τις απαντήσεις. Το πρόβλημα ήταν τελικά στο τροφοδοτικό.

Ναι μεν έχει τη δυνατότητα να δώσει ως και 62Α από 40 που ζητάει η κάρτα..αλλά πάει για RMA:angry:.

Αντικαταστήθηκε με ένα Corsair TX750.. και τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω εδώ και 2 εβδομάδες μια Asus GTX280 και χθές βράδυ ανοίγοντας το PC,αμέσως ανάβει κόκκινο LED στη κάρτα και δε ξεκινά με τίποτα (Κάνει τα 2-3 beeps,ανυπαρκτης κάρτας γραφικών).

Δοκίμασα στην άλλη γραμμή τροφοδοσίας (6 και 8-pin) αλλά τίποτα.Δοκίμασα σε ένα φίλου το τροφοδοτικό (Fortron 700w) το οποίο όμως δίνει 2 6-pin PCI-E Connectors (η κάρτα θέλει έναν 6-pin και έναν 8-pin) και πάλι μπετόν.

Έχετε καμία ιδέα?Τα τίναξε η κάρτα?Ή μήπως το psu?Η βλακεία είναι ότι την έχω πάρει από έξω και δεν υπάρχει εγγύηση...

Direct RMA στην Asus γίνεται άραγε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.