Jump to content



"περιεργες" θερμοκρασιες σε 8300


scorpion8283

Recommended Posts

Στο συστημα της υπογραφης μου, εχω παρατηρησει μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας ανμεσα στον core0 και core1.

Συγκεκριμενα, εχω σε idle ~core0 35 και core1 42, ενω σε full load (3dmark06) βλεπω max core0 45 core1 53 βαθμους....

Γενικοτερα υπαρχει μια σταθερη διαφορα 7-8 βαθμους.....<ειναι φυσιολογικες θερμοκρασιες- διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι ειχα τα ιδια αποτελεσματα απο 3-4 διαφορετικα προγραμματα, ο 8300 παιζει "μαμα", και ειχα σχεδον ιδια αποτεσματα και με την scythe ninja 2 (αρα μαλλον δεν φταει το cooler)

Any ideas.....????????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην κάθεται καλα η ψυκτρα στον επεξεργαστή...

Βγαλτη και ξαναβαλτην :)

Το εχω ηδη κανει,ενω εχω χρησιμοποιησει και 2 διαφορετικες ψυχτρες...Υποψιαζομαι οτι μπορει να ειναι λιγο στραβο το Heatspreader του επεξεργαστει απο μαμα....Να δοκιμασω να λαπαρω CPU???

Σε καθε περιπτωση, η ενδειξη θερμοκρασιας στο bios , ειναι ~35 C...συμφωνει δηλ με την κατωτερη ενδειξη...Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά είναι φυσιολογικό. Δεν είναι τρομακτική η διαφορά τους. Για μένα είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού. Μπορεί βέβαια να ισχύει οτιδήποτε από τα παραπάνω αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ηδη κανει,ενω εχω χρησιμοποιησει και 2 διαφορετικες ψυχτρες...Υποψιαζομαι οτι μπορει να ειναι λιγο στραβο το Heatspreader του επεξεργαστει απο μαμα....Να δοκιμασω να λαπαρω CPU???

Σε καθε περιπτωση, η ενδειξη θερμοκρασιας στο bios , ειναι ~35 C...συμφωνει δηλ με την κατωτερη ενδειξη...Any ideas?

αν lappαρεις ομως τη cpu ξεχνα εγγυηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τρέξε μία το Real Temp και κάνε τεστ στους σένσορες....

To Real temp μου βγαζει ως θερμοκρασια πυρηνα αυτη του core0, δηλ. την πιο μικρη (30-32 idle)

To τεστ στους σενσορες μου δινει ακριβως την ιδια μεταβολη και στους δυο

Το core temp κ.α. μου δειχνουν διαφορα 8-9 μεταξυ των 2 πυρηνων....

Λετε να εχω προβλημα αν cloakαρω κατιτις?

Η απλά μπορεί το καπάκι να είναι στραβό...

Οποτε????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.