Jump to content



ΝΕΟ PC


dskoumis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα μια γνώμη για τα παρακάτω:

Case: COOLERMASTER RC-831-KKN2 STACKER EVOLUTION 831SE BLACK

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

MEMORY: GEIL GB24GB8500C5DC DDR2 4GB (2X2GB) BLACK DRAGON PC8500 1066MHZ DUAL CHANNEL KIT

MOTHERBOARD: GIGABYTE GA-EP45C-DS3

HARD DISK : SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2

POWER SUPPLY : TAGAN TG700-U88 BZ PIPEROCK SERIES 700W

VGA : GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας αν τα συγκεκριμένα είναι συμβατά μεταξύ τους μνήμες, τροφοδοτικό κτλπ

Ευχαριστώ:help1::help1::help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

Συμβατά είναι. Αλλά αν ρωτάς και τη γνώμη μου, θα άλλαζα κάποια από αυτά.

Το κουτί είναι υποκειμενικό. Ότι θες βάζεις αρκεί να είναι διαμορφωμένο κατάλληλα για καλή ψύξη.

Ο επεξεργαστής καλός αλλά πανάκριβος. Αν τον θες για παιχνίδια και δεν κάνεις τίποτα video editing ή χρησιμοποιείς βαριές εφαρμογές καιθες multitasking, σου προτείνω τον E8400 ή 8500.

Για μνήμες δεν ξέρω να σου πω για τις συγκεκριμένες. Απλά εγώ θα έβαζα Corsair λόγω ιστορίας.

Η μητρική που έχεις βάλει, παίρνει και DDR2 και DDR3, πράγμα που το θεωρώ βλακεία.

Καλύτερα να επιλέξεις μία που να παίρνει έναν τύπο μνήμης (κατά προτίμηση DDR2 γιατί έχουν καλύτερα timmings και είναι και πολύ φθηνότερες στα ίδια μεγέθη).

Τον δίσκο αυτόν τον έχω κι εγώ(2 για την ακρίβεια σε RAID) και είναι ταχύτατος. Έχω διαβάσει από εδώ και από εκεί ότι βγάζει προβλήματα η συγκεκριμένη σειρά. Εμένα μέχρι τώρα δεν μου έβγαλε τίποτα. Επίσης, λόγω τιμής μερικοί προτείνουν τον WD 640GB.

Τροφοδοτικό όχι Tagan. Πήγαινε σε κανένα Coolermaster, Enermax, Seasonic, Silverstone, κλπ. Διάβασε λίγο το φόρουμ. Προτείνονται αρκετά. Κατά την γνώμη μου, πάνω από 600 με 700 Watts είναι υπερβολή.

Η 4870 είναι πολύ καλή καρτούλα και στην προτείνω. Αν παίζεις παιχνίδια και κόψεις λεφτά από τον επεξεργαστή, μπορείς να συμπληρώσεις να πάρεις μια 4870x2.

Αυτάαααα....

Α, καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το θέμα είναι ότι με βολεύει το συγκεκριμένο motherboard . Επίσης μεταξύ αυτόν των δυο πιο να επιλέξω?

Enermax: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700761

Tagan: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700675

η καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό, σου προτείνω ένα από τα 2 παρακάτω. Μεγαλύτερο δεν χρειάζεσαι...είναι και τα 2 modualr, αθόρυβα και αποδοτικά...:T:

Corsair 620W CMPSU-620HXEU

Enermax PSU EMD625AWT MODU82 + 625W

Επίσης, λόγω τιμής μερικοί προτείνουν τον WD 640GB.

Όχι μόνο λόγω τιμής, που έχει το καλύτερο value/cost της αγοράς. Με 2 platters των 320gb, πηγαίνει και σφαίρα ο σκληρός...

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3269

wd640.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καλύπτει, αλλά είναι πολύ παλιότερο μοντέλο, και σε όλα κατώτερο του modu82+.

Αν το e-shop είναι περιοριστικός παράγοντας, ρίξε μια ματιά σε αυτό:

COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W

Είναι επίσης ποιοτικό και αθόρυβο τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

τα thermaltake ειναι μετρια τροφοδοτικα

ακου οτι σου ειπαν οι απο πανω,εχουν δικιο.:tw:

επεξεργαστη παρε εναν 8400

λιγο καλυτερες ραμ

και μια μητρικη σαν την asus p5Q.

Link to comment
Share on other sites

όντως τσίρκο αλλά έχει πλάκα :tomato: στην τελική μπορεί να θέλει μόστρα ο άνθρωπας , ιδέες του δίνουμε και ακριβώς επειδή είναι διαφορετικό του το δειξα! όσο για την raidmax και καλά υλικά έχει και δε γνωρίζω κανέναν προσωπικά που να χει παράπονο σε οποιοδήποτε τομέα!

για το κουτάκι κανα σχόλιο?? για εδώ το εννοώ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.