Jump to content



Κατάλληλη εποχή για αγορά;


Galioni

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Επειδή βγαίνουν ωραία παιχνίδια αυτό τον καιρό και πλέον ο opteron τα έβγαλε τα λεφτά του ήρθε ο καιρός της αλλαγής...

Όμως...

είναι καλή εποχή για αγορά υπολογιστή; Περιμένουμε τίποτα καλό και σε ποιούς τομείς; CPU; κάρτες γραφικών; Όποιος θέλει ας γράψει επιγραμματικά τι καινούργιο θα περίμενε να βγει για να αγοράσει υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ, γιατι ποσοστό μιλάμε θα είναι πιο γρήγοροι οι νέοι σε σχέση με τους τωρινούς? γιατί αν μιλάμε για 10-20% στα default δεν αξίζει να περιμένει, μιας και μεχρι να σταθεροποιηθούν απο τις ασθένειες του κάθε πρωτοεμφανιζόμενου επεξεργαστή/πλατφόρμας τρέχα γύρευε. Εγω θα έπαιρνα τη δοκιμασμένη πλέον συνταγή που είναι πολυδοκιμασμένη και σταθερότατη. Και επιπλέον μιας και στα παιχνιδια που κυρίως θέλει το παιδί, τον κύριο λόγω τον έχουν οι gpu's είναι δώρον άδωρον. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν να περιμένει τις 270/290 παρά τους ι7. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι για παιχνίδι να πάει να πάρει τώρα.Νόμιζα πως ήθελε και για o/c.Πάντως το καλύτερο είναι να φτιάξει ένα φθηνό pc τώρα και όταν βγουν και τα καινούργια και λογικά θα πέσουν οι τιμές στα τωρινά πράγματα να δει την κατάσταση και αναλόγως να πράξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω κάτι σκοπεύω να τα σκάσω κοντά στο 1000αρικο μαζί με την οθόνη. Πιστεύω ότι αν είναι να πάρω κάτι φτηνό καλύτερα να μείνω με ότι έχω και να κάνω υπομονή.

Μια πρόχειρη εκτίμηση είναι η παρακάτω (κουτί και τροφοδοτικό έχω)

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522631) ASUS P5Q PRO 116.00 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 179.00 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON HD4870 512MB DDR5 PCI-E RETAIL SAPPHIRE DESIGN 207.50 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD6401AALS 640GB CAVIAR BLACK SATA2 86.00 €

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.554045) CORSAIR DOMINATOR DDR2 4GB (2X2GB) PC2-8500 (1066MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT 119.00 €

ΟΘΟΝΗ (PER.169512) LG W2252S-PF 22'' TFT 210.00 €

Βουρ στον πατσα or what;

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι για παιχνίδι να πάει να πάρει τώρα.Νόμιζα πως ήθελε και για o/c.Πάντως το καλύτερο είναι να φτιάξει ένα φθηνό pc τώρα και όταν βγουν και τα καινούργια και λογικά θα πέσουν οι τιμές στα τωρινά πράγματα να δει την κατάσταση και αναλόγως να πράξει.

κοίτα αυτο που λες δεν στέκει, να πάρει τώρα ένα μέτριο και μετά βλέπει, δεν αγοράζει κρεβατοκάμαρα που θα πει "ας παρω μια τώρα μέτρια και αργότερα που θα παντρευτώ θα πάρω καλύτερη". Η εξέλιξη στα ηλεκτρονικά γίνεται με ξέφρενους ρυθμούς, παίρνεις μια οθόνη 26'' σήμερα 1000€ και αυριο την βγάζουν σε προσφορά 500 και τραβάς τα μαλλιά σου αν σου χουν μείνει! Οτι το pc χάνει 30% τις αξίας του με την αγορά του είναι γνωστό. Απο κει και πέρα κοιτάς να χάσεις οσο το δυνατόν λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις.Άμα όμως θέλει να έχει κέρδος καλύτερα δεν θα ήταν να αναβάλει την αγορά για λίγο αργότερα κρίμα είναι τα πράγματα που σήμερα θα πάρει 1000Ε σε λίγες εβδομάδες να κοστίζουν 800Ε ή ακόμα και παρακάτω;

Link to comment
Share on other sites

Οκ για τον 8400. Αλλά τον black θα τον προτιμήσω γιατί ψάρωσα με τα 5 χρόνια εγγύση (θα σου έλεγα και για τα 32mb ram αλλά δεν ξέρω διαφορά σε σχέση με τα 16). Όπως ψάρωσα και με αυτήν :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις.Άμα όμως θέλει να έχει κέρδος καλύτερα δεν θα ήταν να αναβάλει την αγορά για λίγο αργότερα κρίμα είναι τα πράγματα που σήμερα θα πάρει 1000Ε σε λίγες εβδομάδες να κοστίζουν 800Ε ή ακόμα και παρακάτω;

φαύλος κύκλος, θα έχουν μεν 800€ αλλα δεν θα είναι mainstream πλέον

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις.Άμα όμως θέλει να έχει κέρδος καλύτερα δεν θα ήταν να αναβάλει την αγορά για λίγο αργότερα κρίμα είναι τα πράγματα που σήμερα θα πάρει 1000Ε σε λίγες εβδομάδες να κοστίζουν 800Ε ή ακόμα και παρακάτω;

Κι αυτή η πλευρά του νομίσματος σωστή είναι. Όμως τα καινούργια προϊόντα (ι7 και nvidia 270/290) θα είναι κάτι το επαναστατικό (όπως πχ ήταν η 4850/4870);

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ντε και καλά να πάρεις i7 αι 270/290 γιατί ακριβές νομίζω να είναι.Όμως όταν βγουν αυτά η κοινή λογική λέει πως τα πράγματα που σήμερα είναι σχεδόν top(4870,8600) θα πέσουν από άποψη τιμής και λογικά δεν νομίζω αυτή η μείωση να είναι της τάξης των 5-10Ε(βέβαια κανείς δεν ξέρει).

Link to comment
Share on other sites

24'' παρε μην το μετανιώσεις μετά... :p:whistle2:

Δεν ξέρω αν αξίζει η διπλάσια μνήμη στο σκληρό

Θεωρητικα αξιζει αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ για τον 8400. Αλλά τον black θα τον προτιμήσω γιατί ψάρωσα με τα 5 χρόνια εγγύση (θα σου έλεγα και για τα 32mb ram αλλά δεν ξέρω διαφορά σε σχέση με τα 16). Όπως ψάρωσα και με αυτήν :man_in_love:

πολύ ωραία, έμπαινε έμπαινε...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

24'' παρε μην το μετανιώσεις μετά... :p:whistle2:

Δεν ξέρω αν αξίζει η διπλάσια μνήμη στο σκληρό

Γιατί να μην αξίζει;

Θεωρώ ότι θα έχουν καλύτερες επιδόσεις. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.