Jump to content



Quiet ψυκτρα για XFX 8800 GS


MadBrainiac

Recommended Posts

Παιδιά έχω φοβερό πρόβλημα με την εν λόγω κάρτα. Μου πήρε αρκετό καιρό για να φέρω το μηχάνημα μου σε μια γραμμή που να μπορώ να το έχω δίπλα μου και να μπορεί ο εγκέφαλος να λειτουργεί.

Αλλά έκανα μια βλακεία και έδωσα την Sparkle που είχα που είχε ενα καλό ανεμιστηράκι πάνω και η XFX με έχει ζουρλάνει τελείως :suicide:. Κάνει τόσο θόρυβο που με το που την άναψα είπα οτι ο γείτονας έχει βάλει κανα τρυπάνι :wall:.... Θεε μου τι κάνανε οι μουρλοί και βάλανε τόσο δυνατό φανάκι να σκούζει....

Για αυτό και θα ήθελα τους συμπονούντες και μή που έχουν κάνει αλλαγή στο μαμα φανάκι για προτάσεις είτε για silent pipe ή για aftermarket λύση που να είναι low RPM για να μπορώ να βγάλω αυτό το πράγμα που η XFX ονομάζει heatsink για την Alpha Dog Edition 8800GS.

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασίες πάει μια χαρά. 45-66C πάει η κάρτα αλλά αρχίζει το φανάκι σε full rpm απο το POST οπότε κάτι πρέπει να παίζει με το BIOS της κάρτας μου φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MadBrainiac μην αγχώνεσαι.Η λύση είναι απλή.Μπές εδω κάνε register και δήλωσε τα στοιχεία και την κάρτα σου.Μετά στείλε ένα support ticket λέγοντας το πρόβλημα και η ίδια η xfx θα σου στείλει fan controller.Το λέω για έχω την ίδια με το ίδιο πρόβλημα και αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως μου απαντήσανε και πολύ γρήγορα μάλιστα. Χαίρομαι που η XFX εχει τοσο γρηγορο customer response time και με βλέπω να εμπιστεύομαι τα χρηματά μου σε αυτήν την εταιρεία και στο μέλλον... Μου στείλανε το καλώδιο και μάλλον μέχρι το τέλος της εβδομάδας που θα έρθει με το ταχυδρομείο θα έχω και την κάρτα σε μια νορμάλ μορφη.

Παρεπιπτόντως όμως θα ήθελα να παραθέσω το εξης. Μετα απο αρκετό ψαξιμο βρήκα οτι η Zalman VF 900 κάνει για αυτήν την κάρτα και βρήκα και μια σελιδούλα που είχε φωτό με την κάρτα έτοιμη με την ψύκτρα και RAM sinks και μπορώ να πώ οτι σε περίπτωση που όντως θέλει να βάλει κανείς aftermarket ψυκτρα στην 8800 το αποτέλεσμα ήταν και παρα πολυ όμορφο.

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=54236

Link to comment
Share on other sites

junior-21- H συγκεκριμένη έχει fan controller, δεν έχει?

Δεν μπορείς να της ρίξεις στροφές από riva tuner?

:p με κοροιδεύεις ρει? λες να μην διαβασα τα προηγούμενα posts? Δεν νιωθει από rivatuner :(

Link to comment
Share on other sites

τα νεα είναι καλά μπορώ να πώ το φανάκι κόπηκε στις μισές στροφές και ειναι υποφερτό αλλά με βλέπω να πηγαίνω για την Zalman τελικά αν είναι να την κρατήσω. Its good but not THAT good που λένε. Να ναι καλά όμως η XFX τα παιδιά ήταν αστέρια που μου στείλανε το καλωδιάκι. Είναι μια κλασσική αντιστασούλα :) αλλά πολύ σπάνιο να βρείς τέτοιο καλωδιάκι εδω εκτός και κάτσεις και το φτιάξεις.

Παρεπιπτοντως η XFX στα bench βγάζει καλύτερο 3D Mark 06 απο την Sparkle 8800 GT με 1gb μνήμη. Παιδιά έχω καραφλίασει, ήδη τα χάνω τα μαλάκια μου αλλά αυτο είναι τρελοοοοοοο.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως η XFX στα bench βγάζει καλύτερο 3D Mark 06 απο την Sparkle 8800 GT με 1gb μνήμη. Παιδιά έχω καραφλίασει, ήδη τα χάνω τα μαλάκια μου αλλά αυτο είναι τρελοοοοοοο.

post pics or it never happened.

Link to comment
Share on other sites

H zalman που σκεφτεσε να βαλεις παντως ειναι power.Την ειχα βαλει στην 7950gt κ επεσα γυρω στους 10 βαθμους για πλακα.Τωρα βεβαια αλλο το g92 k αλλο τhς 7950 αλλα πιστεβω θα δεις αρκετη κ σταθερη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.