Jump to content



Θα είμαι καλυμμένος με 625w?


scrolllock

Recommended Posts

Όπως ίσως θα είδατε και σε άλλο thread στήνω καινουργιο pc. Θα έχει τα παρακάτω:

ASUS P5Q DELUX

INTEL 8400

CORSAIR DDR2 4GB 8500

2*WD 640GB

ENERMAX 625W MODU 82

DVD NEC

FLOPPY

SAPPHIRE 4870X2

ΤV tuner winfast2000xp (το είχα στον παλιο η.υ)

Το θέμα είναι αν θα φτασει ο enermax. Αρχικά αγχώθηκα γιατι στο σαιτ της sapphire έλεγε οτι ήθελε 650w τουλαχιστον. Στο σαιτ της ATI βεβαια ( http://game.amd.com/us-en/crossfirex_components.aspx?p=3 )εχει το συγκεκριμενο PSU οτι κανει για 4870χ2. Επειδη ομως καποια στιγμη θα γινει και καποιο o/c, σίγουρα σε cpu και ίσως σε gpu (οχι τιποτα τρελο-με αερα), μηπως είμαι οριακα? Σκληρους αλλους δεν με βλεπω να βαζω. Αντε το πολυ 1 ακομα για backup στο μελλον. Τιποτα αλλο δεν σκεφτομαι (εννοείται οτι crossfire δεν το συζηταω!). Ενταξει θα μου πειτε βαλε ενα πιο μεγαλο PSU. Ελα ομως που ο συγκεκριμενος εχει εξαιρετικες κριτικες ειδικα στο θεμα του θορυβου που με απασχολει. Να παω σε thermaltake 700w? (επισης λενε καλα λογια - και αθορυβο). Κάτι άλλο; (λογικά πραγματα όχι 1000w και οσο πιο αθόρυβο όσο γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι θα είσαι οριακά με το O/C...

Αλλά σε stock θα είσαι οκ... γιατί δεν πας στο 750άρι Corsair?

Review

Δεν ξέρω πόσο σε ενοχλεί ο θόρυβος, αλλά δεν θα το έλεγα πιο θορυβώδες από ένα stock cooler intel...

Link to comment
Share on other sites

θα σου φτασει και 8α σου περισσεψει ακομα και σε oc.

Το αν (θα) παρεις μεγαλυτερο ειναι περισσοτερο για ψυχολογικους λογους και οχι λογω αναγκης(ανεπαρκειας).

+1 μην σας πιανει μανια με τα watt :warning2:

Link to comment
Share on other sites

+1 και από μένα η κατανάλωση είναι τόσο λίγη(σχετικό είναι αυτό) που σου φτάνουν άνετα τα 625W.Βέβαια σε o/c καταστάσεις ίσως για να είσαι πιο άνετος να πήγαινες στα 750W που σου προτείνει ο mech5107, έτσι και αλλιώς πρόβλημα με τν ήχο δεν πιστεύω να έχεις αφού άμα βάλεις την 4870x2 να δουλεύει περισσότερο ήχο θα κάνει από το τροφοδοτικό....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.