Jump to content



περι walkie talkie ο λογος και οτι γνωριζετε..


GoMaR

Recommended Posts

Πολλες καλησπερες...

Παιδια επειδη σκοπευω να κανω μια εκδρομουλα με κατι φιλους.λογικα θα εχουμε 3 αμαξια.(μπορει και 4) και σκεφτομαι εγω ετσι για χαβαλε παντα μιας και θα ταξιδεψουμε ολοι μαζι , αντι να εχουμε τα κινητα μας και να χρεωνομαστε και να μπαινουμε στη διαδικασια αυτη (+ την παραπανω ακτινοβολια θελω να πιστευω), να παιζουμε με τα walkie talkie...

Εψαξα λιγο στο ιντερνετ βρηκα εκει κατι σετ των 2 με 30Ε (κατι απλα με μικρη εμβελεια δηλαδη- for kids :p) αλλα εχω καποιες αποριες.

Το πως δουλευει το ολο πραγμα.

Δηλαδη για να μπορουμε να εχουμε και recieve / transfer πρεπει να ειναι της ιδιας εταιριας ; Επιλεγουμε μια κοινη συχνοτητα και μπορουμε να μιλαμε ετσι ;

Και ερωτω εγω,αν βρω αλλο ενα walkie talkie αλλης μαρκας και βαλω την ιδια συχνοτητα , θα μπορω να μπω στην επικοινωνια ;θα μπορω να μιλαω ;Η θα πρεπει να ειναι ιδιας εταιριας ;εχουν ιδια συχνοτητα οι πομποι καθε εταιριας και αλληλοεπικοινωνουν ;

Για χαβαλε το θελω ετσι..Δηλαδη εκει που ειμαστε 2-3 αμαξια μακρια να μιλαμε.Τα ξερετε πως γινονται αυτα.

Οποτε μη ψαχνεστε εις βαθος τις λεπτομεριες:p

Και επειδη ειναι "ακριβο" παιχνιδι θελω να ξερω πως δουλευει το πραγμα.

Οποιος μπορει να με διαφωτησει θα το εκτιμουσα πολυ.

thnx guys :)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δυνατό νόμιμο μεσο ενδοσυνεννόησης που μπορείς να έχεις (δλδ. να μην απαιτεί άδεια ραδιοεραστιτέχνη) ειναι τα PMR. Εχουν μπολικα καναλια και οποτε θες περνα απο το μαγαζι να δεις ενα ζεγαρι καλα της Intek. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ζευγαρια αγορασμενα απο το LIDL στο σπιτι (λογο μεγεθους του οικοπεδου να μην ψαχνωμαστε μεταξυ μας :hehe:)

Εμβελοια αρκετα καλη (μεχρι 1,5 - 2 χλμ ανετα)

Δεν ειναι της ιδιας εταιριας απλα επιλεγεις ιδιο καναλι και μιλας ...

Αλλα καθως ερχομασταν Αθηνα-Λευκαδα με 2 αυτοκινητα ηταν λιγο δυσκολα να ακουσεις τον αλλον τι ελεγε λογο ανοιχτου παραθυρου...

Κοιτα στο lidl της περιοχης σου μηπως τα εχουν σε προσφορα

Link to comment
Share on other sites

ξερετε τι μου κανει εντυπωση ;

ωραια εδω επιλεγουμε ιδιο καναλι απο διαφορετικης εταιριας..και μιλαμε..

Οταν ομως εισαι στη βαρκα και αρχιζεις και ψαχνεις και ακους συνομιλιες απο λιμεναρχεια , τοτε εκει πως δε μιλας ;

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις κάτι αξιόλογο σε καθαρότητα ήχου πρέπει να το πληρώσεις ακριβά.

Οι περισσότεροι πάντως κάνουν τη δουλειά τους ( Κόντρα γέφυρα με πλώρη η πρύμνη, ακόμα και με το dingy σε λογική απόσταση ) με τα φτηνιάρικα. Επηρεάζετε η απόσταση από τα εμπόδια.

http://www.skroutz.gr/c/244/walkie_talkie.html

ξερετε τι μου κανει εντυπωση ;

ωραια εδω επιλεγουμε ιδιο καναλι απο διαφορετικης εταιριας..και μιλαμε..

Οταν ομως εισαι στη βαρκα και αρχιζεις και ψαχνεις και ακους συνομιλιες απο λιμεναρχεια , τοτε εκει πως δε μιλας ;

Αν δεν μιλάς στο 16 δεν νοιάζεται κανένας.

Link to comment
Share on other sites

αν κ δε καταλαβα το τελευταιο σχολιο σου :p , δε με νοιαζει τοσο η καθαροτητα ηχου , γιατι πιο πολυ για παιχνιδι το θελουμε , οχι για δουλεια ;) οποτε δε θα χρυσοπληρωσουμε κιολας...ακους εκει.Να πληρωσουμε κατι για να παιζουν οι γυναικες.lol

και αποσταση θελω να πιστευω δε θα ειναι μεγαλυτερη απο 150-200m

Link to comment
Share on other sites

Με το κανάλι 16 εννοεί οτι το λιμενικό σώμα είναι υποχρεωμένο να κάνει ακρόαση σ' αυτό το κανάλι διαρκώς (24/7/365). Οπότε απαγορεύεται η συνομιλία μεταξύ σκαφών σ' αυτό το κανάλι VHF, μιας και είναι κανάλι ανάγκης :)

(Νομίζω όμως οτι μπορείς να καλέσεις κάποιον σ΄αυτό, αρκεί μόλις απαντήσει να του πεις να πάει σε κάποιο άλλο ανοιχτό, πχ 74...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.