Jump to content



Αγορά 37άρας!!!


panos24

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση 37 ιντσων. Το μπατζετ μου είναι 1000 ευρώ. Με ενδιαφέρει να είναι 100 hz και 1080p.

Έχω δει την LG7000 και την Samsung LE37A656A έχετε να προτείνετε κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να το πολυψάξεις. Η samsung A656 είναι καταπληκτική τηλεόραση και τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Το ίδιο λένε και τα reviews. Καλό είναι πάντως να τις δεις να παίζουν προτού αποφασίσεις. Μπορείς να δεις και κάτι σε sony, αλλά δεδομένου ότι και αυτές φοράνε samsung panel πλαισιωμένο απλά από καλύτερα συνήθως ηλεκτρονικά και κοστίζουν αρκετά παραπάνω δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η Α656 στις 40 ίντσες κάνει γύρω στα 1150. Αν μορεί να τα διαθέσει, αξίζει τον κόπο.

Ένας λόγος ακόμα είναι πως στις 40'' η Α656 φοράει SPVA πάνελ με το φίλτρο "Ultra Clear". Το πάνελ στις 37'' σίγουρα δεν είναι SPVA (πιθανόν να είναι της AUO) για αυτό και η μικρότερη ονομαστική αντίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα panel της samsung είναι spva ακόμα κι αν είναι AUO. Τώρα το γιατί η ονομαστική αντίθεση είναι μικρότερη δεν το ξέρω, αλλά φαίνεται να είναι γενικό φαινόμενο κατά τη μετάβαση από τις 40 στις 37 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα panel της samsung είναι spva ακόμα κι αν είναι AUO. Τώρα το γιατί η ονομαστική αντίθεση είναι μικρότερη δεν το ξέρω, αλλά φαίνεται να είναι γενικό φαινόμενο κατά τη μετάβαση από τις 40 στις 37 ίντσες.

Όχι ακριβώς.

S-PVA είναι τα πάνελ που παράγονται από την κοινοπραξία με την Sony (S-LCD). Αυτές οι γραμμές παραγωγής δεν βγάζουν 37ρια πάνελ και αυτός είναι ένας από τους λόγους που η Sony σπάνια βγάζει τηλεοράσεις σε αυτή την διάσταση.

Τα πάνελ της AUO βασίζονται στην ίδια τεχνολογία (Vertical Alignment) και η εταιρία τα ονομάζει AMVA. Αξιόλογα μεν, αλλά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο (ειδικά στην απόδοση του μαύρου).

Πάντως ακόμα και αν οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, νομίζω πως αξίζει η αύξηση στο μέγεθος δεδομένου πως η διαφορά στην τιμή είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, σε γενικές γραμμές, τα panels τεχνολογίας mva όπως της AUO (λάθος μου που έγραψα ότι είναι s-pva) είναι ακριβώς ίδιας ποιότητας ή ίσως και ελαφρώς καλύτερα από τα s-pva, καθώς παρουσιάζουν ελαφρώς μικρότερο φαινόμενο color shifting που είναι και το κύριο μειονέκτημα αυτής της κατηγορίας panels. Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο πάνελ της AUO είναι πάρα πολύ καλό, απλά ελαφρώς χαμηλότερου κοντράστ. Εκεί που υπάρχει πρόβλημα είναι αν τύχει και έχει πάνελ της CMO που είναι σαφώς υποδεέστερο. Με τη 40" είναι σίγουρος ότι έχει ultra clear panel s-pva samsung.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/42511/Philips-37PFL7603D-37%22.html?from=recommendation

http://www.skroutz.gr/s/42254/Philips-37PFL5603D-37%22.html?from=recommendation

Ψάξε κάπου να τις δεις ζωντανά για να συγκρίνεις.

Γνώμη μου? Στο Media Markt επειδή είναι το μοναδικό που έχει τα remote controls δίπλα στην τηλεόραση και μπορείς να σκαλίσεις τις ρυθμίσεις,αλλά και γιατί είναι το μοναδικό που σχεδόν πάντα οι τηλεοράσεις παίζουν από καλές πηγές και όχι από κανάλια όπως σε κάποια άλλα όνομα και μη χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.