Jump to content



Pc Case για το νεο σπιτι...


paoktothebone

Recommended Posts

Χαιρετω τα μελη του Forum....

Μπαινω στο 8εμα... :...:

Ο υπολογιστης μου εχει για monitor μια 32αρα LCD τηλεοραση.(LG 32LC56R)

Το κουτι μου ειναι Coolermaster Stacker 832

H mobo Asus p5n-d

GPU 2 x 8800gts512 (SLI)

PSU Zalman 600watt ZM660-HP

4gb Ram Geil Evo 1 800mhz

CPU E8400

HDD 500gb Sata *Western Digital

Mετακομιζω και στο νεο σπιτι 8α εχω ολοκληρο οροφο δικο μου αρα 8α εχω και σαλονι.8ελω να βαλω την ΤV στο σαλονι οπως ειναι λογικο...Αλλα 8ελω να παιζω σε αυτην την TV Pro , Devil May Cry και τα λοιπα...Το Cooler Master ειναι σαν γαιδουρι και δν μπορω να το βαλω στο σαλονι και να ταιριαζει...Τωρα εχω στο μυαλο μου να αλλαξω case αλλα δν ξερω κατα ποσο 8α βρω ενα μικροτερο απο full tower που να χωραει και να κραταει "δροσερες" τις 2 8800gts512.Ειναι που ειναι πολυ κοντα γιατι ετσι ειναι oi 8υρες PCI-e στην mobo...

Αλλη ιδεα ειναι να αφησω ως εχει αυτο το pc (συνδεοντας το σε ενα monitor που εχω 22" Syncmaster 2232bw Samsung ) και κανω ενα νεο pc για την 32αρα (κατι σαν HTPC αλλα 8ελω να παιζω και games...)

Καμια Ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Ενταξει ισως να 8ελει παραπανω λεφτα αλλα δν με ενοχλει αυτο...Δεν ξερω τι συν8εση Η/Υ να κανω για να να χωραει σε μικρο κουτι σχετικα και να εχει και επιδοσεις...Αν μπορεις να προτεινεις τπτ... :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τις ανάγκες σου σε παιχνίδια, καθώς και:

  • τον χώρο που έχεις στο σαλόνι, καθώς και το χρώμα που ταιριάζει με τα υπόλοιπα (μαύρο ή ασημί?)
  • το αν προτιμάς HTPC κουτί, ή απλά ένα όμορφο και ποιοτικό midi tower
  • το budget σου σε περίπτωση που πας σε νέα σύνθεση, και σε περίπτωση που θέλεις μόνο κουτί
  • το αν το κουτι που θέλεις θα εντοιχιστεί σε έπιπλο, θα είναι στο πάτωμα, θα είναι κρυμμένο εντελώς κτλ
  • to πόσο σε ενδιαφέρει ο θόρυβος στο pc στο σαλόνι.

Και θα σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε man. Welcome to the Lab...:T:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο επρεπε να δωσω περισσοτερες πληροφοριες... :jump1:

Το pc 8ελω να το βαλω μεσα στο επιπλο (οχι τελειως κρυμμενο,δεν με πειραζει να μην κρυψω το "προσωπο")Το επιπλο 8α το παραγγειλο εγω αλλα δν 8ελω να παραγγειλω ενα επιπλο που 8α εξεχει 60 και βαλε εκατοστα απο τον τοιχο...Τωρα το επιπλο οπως λεω να το παραγγειλω 8α εξεχει απο τον τοιχο 40-45 εκατοστα.Το χρωμα ας ειναι μαυρο αν και δν παιζει τοσο ρολο (μπορο να κανω πατεντα για βαψιμο και τα λοιπα).Οχι δεν 8ελω να ναι αποκλειστικα HTPC και ενα midi δν 8α ταν ασχημο...Απο επιδοσεις 8ελω Games σε αναλυση 1920χ1080 και παιζω αρκετα games και πιστευω οτι αυτο ειναι το πιο απαιτητικο που κανω στο pc...Ο αδερφος μου ειναι dj και κανει παραγωγες οποτε 8α υπαρχει και επεξεργασια ηχου...Κατι αναλογο με το παραπανω συστημα...Τωρα βεβαια οσο αναφορα την επεξεργασια ηχου που αναφερω δν ειναι τοσο 8εμα γιατι εχει τα δικα του μηχανηματα και το mac...Το budget ειναι καπως ελευ8ερο αρκει βεβαια να υπαρχει ο παραγοντας value for money...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Μια πρόταση για νέο rig, είναι να πάρεις ένα καλό midi κουτί με δυνατότητα για παράθυρο και να το στρέψεις στα πλάγια. Την στιγμή που στήνεις εσύ το έπιπλο, μπορείς να το εντοιχίσεις με τέτοιο τρόπο που να φαίνεται σαν "βιτρίνα" όπως είναι στημένο στα πλάγια, και στο χώρο που χρειάζεται ως headway για να ανοίγει το DVD να αποθηκεύεις πληκτρολόγιο και ποντίκι όμορφα και ωραία...^^

Ορίστε μια πρόταση:

Lian Li PC-007FB Case Plus II W/25CM Fan

CoolerMaster M700 Real Power Modular

Intel Core 2 Duo 8400 s775/3,00 Tray

Xigmatek Cpu Cooler HDT-S1284 - Achilles

Asus P5Q (P45,DDR2)

Adata Ram 4GB DDR2 Kit 800+

GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

Samsung SH-S223F/BEBE Black DVDRW +/- (Dual Layer ReWriter, Sata 22X) Bulk

MS DSP WIRELESS OPTICAL DESKTOP 3000

Σύνολο, 880 euro. H συγκεκριμένη 4870 έχει πολύ καλή ψύξη και διαλεγμένα εξαρτήματα για OC, αν στο μέλλον θέλεις να κλοκάρεις. Το υπόλοιπο σύστημα είναι φτιαγμένο με σκοπό το καλό value/cost αλλά και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη λειτουργία (μιας και είναι σαλόνι, για όταν βλέπεις ταινίες).

Για αυτή την δουλειά το καλύτερο κουτάκι θα ήταν αυτό, αλλά στην Ελλάδα ακόμα υπάρχει μόνο το απλό χωρίς παράθυρο. Panel θα έρθει κάποια στιγμή, αλλά θα πρέπει να το πληρώσεις extra...

Link to comment
Share on other sites

Μμμ Ωραια Συν8εση...Βεβαια εχω καποιες διαφορετικες αποψεις σε καποια parts οπως για ψυκτρα την thermalight (δν 8υμαμαι το μοντελο) Αν και δν ξερω κατα ποσο 8α χωραει...Και για καρτα εφοσον εχω την 32αρα ελεγα για 4870χ2 αλλα δν ξερω κατα ποσο αξιζει να βαλω μια τετοια καρτα...Δηλαδη η αποδοση 8α αλλαξει απο την 4870 που 8α εβαλες η τζαμπα λεφτα 8α βαλω?Δεν καταλαβα αυτο που λες για το επιπλο...Μπορεις να το εξηγησεις...:p:p

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί αυτό ίσως να σου κάνει, αλλά δεν ξέρω αν θα τα πηγαίνει καλά με τον θόρυβο.

Πανάκριβο, δεν το αξίζει...Τ_Τ

Μμμ Ωραια Συν8εση...Βεβαια εχω καποιες διαφορετικες αποψεις σε καποια parts οπως για ψυκτρα την thermalight (δν 8υμαμαι το μοντελο) Αν και δν ξερω κατα ποσο 8α χωραει...Και για καρτα εφοσον εχω την 32αρα ελεγα για 4870χ2 αλλα δν ξερω κατα ποσο αξιζει να βαλω μια τετοια καρτα...Δηλαδη η αποδοση 8α αλλαξει απο την 4870 που 8α εβαλες η τζαμπα λεφτα 8α βαλω?Δεν καταλαβα αυτο που λες για το επιπλο...Μπορεις να το εξηγησεις...:p:p

Την ψήκτρα που λες μπορείς να την δεις στο link της υπογραφής μου. Είπαμε value/cost κομμάτια, η TRUE είναι ακριβή, και δεν έχει ανεμιστήρα, ενώ οι διαφορές της από την Xigmatek είναι αρκετά μικρές. Αν την επιλέξεις πάντως, βάλε αυτόν τον fan πάνω.

Δεν βρίσκω λόγο να δώσεις τα κέρατά σου για μια 4870x2, αυτή την στιγμή παίζεις τα πάντα τέλεια στην ανάλυση που θέλεις με μια 4870. Αντί να μπλέκεις με scaling σε crossfire κτλ, όταν με το καλό βγούν παιχνίδια που γονατίζουν την κάρτα σου τότε απλά την πουλάς και παίρνεις μια καινούρια (με το R870 για παράδειγμα) για πολύ λιγότερα λεφτά. Κάρτα γραφικών με 450 euro δεν αξίζει. Να έπαιζες σε 2560x το συζητούσαμε...έχε υπόψιν σου πως δεν παίζει κανένα ρόλο το μέγεθος της οθόνης. Μόνο η ανάλυση.

Αυτό που λέω ειναι πως θα γυρίσεις το κουτί στα πλάγια, και έτσι θα φαίνεται το παράθυρό του (θα είναι προφιλ δλδ το κουτί μέσα στο έπιπλο. Έτσι πετυχαίνεις 3 πράγματα.

1> Καλύτερο wow factor (τα καλώδια κρύβονται εύκολα, no worries), ειδικά την στιγμή που έχεις παράθυρο.

2> Καλύτερο εξαερισμό.

3> Εύκολη πρόσβαση στο πίσω μέρος.

Για ram, μπορείς να βάλεις τις dominator, σε περίπτωση που θέλεις να κλοκάρεις. Ειδάλλως πληρώνεις τα διπλά λεφτά, χωρίς κανένα λόγο (ειδικά την στιγμή που σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να δώσεις τα κέρατά σου για μια 4870x2, αυτή την στιγμή παίζεις τα πάντα τέλεια στην ανάλυση που θέλεις με μια 4870. Αντί να μπλέκεις με scaling σε crossfire κτλ, όταν με το καλό βγούν παιχνίδια που γονατίζουν την κάρτα σου τότε απλά την πουλάς και παίρνεις μια καινούρια (με το R870 για παράδειγμα) για πολύ λιγότερα λεφτά. Κάρτα γραφικών με 450 euro δεν αξίζει. Να έπαιζες σε 2560x το συζητούσαμε...έχε υπόψιν σου πως δεν παίζει κανένα ρόλο το μέγεθος της οθόνης. Μόνο η ανάλυση.

+1

Για κουτί δες και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα τι λες για το επιπλο...8α το σκεφτω..Σαν ιδεα ακουγεται καλη.Ναι ξερω οτι μονο η αναλυση παιζει ρολο.Η δικια μου παιζει σε αναλυση 1920χ1080 και οπως ειπες δν 8α εχει προβλημα μια 4870.Σιγουρα 8α clockarw λιγο επεξεργαστη ram και gpu.Ετσι για την **υλα. :tongue:

Σαν στιλ κουτιου theofilis ειναι λειτουργικο αλλα δν ξερω κατα ποσο 8α ειμαι καλα απο 8ερμοκρασιες και 8α χωρανε ψυκτρες και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτηκα να κανω μια συν8εση με το τι περιπου 8ελω και να μου πειτε εσεις διορθωσεις...

Για κουτι κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650682

Και εδω η συν8εση

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1057405&Manufacturer=Intel&category=69977713&catalog=20

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510673

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1030116&page=3&category=69977705&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1118803&Manufacturer=Asus&category=69977721&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1175688&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+2GB&category=69977727&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1120727&catalog=20&category=69977741

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=CD-R,%20CDRW||DVD||DVD%20RECORDER||FLOPPY%20DISK%20DRIVE||ZIP%20DRIVES&developer=PLEXTOR

Aυτα στο περιπου ειναι τι χρειαζομαι σε επιδοσεις...Τωρα αν χωρανε χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα στο κουτι που εχω βαλει δεν ξερω...Αν μπορειται να προτεινεται σε μικρες διαστασεις κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

2 υποσημειώσεις.

1> ΜΑΚΡΙΑ από τα τελευταία plextor. Δυστυχώς η εταιρία δεν είναι πλέον αυτή που ήτανε πριν 2-3 χρόνια. Παλιά το πλήρωνες το premium, και ήξερες πως έπαιρνες αντιγραφικά πάνω από τον ανταγωνισμό. Τώρα, το πληρώνεις και παίρνεις αντιγραφικά όπως όλα τα άλλα...αυτά στα γράφω, έχοντας περάσει (και καταστρέψει) 7 μοντέλα plextor τα τελευταία χρόνια...

Μετά το 716 το χάος...τουλ, το μόνο καλό είναι πως έχει κορυφαίο customer support...^^

2> To corsair 750 είναι overkill για το σύστημά σου. Επίσης, είναι αρκετά θορυβώδες σε σχέση τόσο με το ομότιμο 620, όσο και με το κορυφαίο enermax pro 625 82+. Καλύτερα να επιλέξεις ένα από τα παραπάνω, ή το αρκετά καλό CM που αναφέρθηκε (και που επιλέχθηκε το 700αρι όχι λόγω απόδοσης αλλά τιμής)...

Link to comment
Share on other sites

Ok το plextor αλλαγη...Το PSU 8ελω να ναι δυνατο για μελλοντικες αναβα8μισεις γιατι τωρα την πατησα με το 600watt που εχω και δν 8ελω να την πα8ω...Αλλα λες να μην παω στο corsair ε?Ειχα ακουσει καλα λογια γι αυτο το εβαλα...Για το Case Δεν μου ειπες ομως...8α μπορεσω να τα χωρεσω εκει μεσα?8α Εχω προβληματα ψυξης?Εχεις καποιο Αλλο ?

Ευχαριστω για την βοη8εια σου εως τωρα :dance3:

Link to comment
Share on other sites

No problem man, προτάσεις κάνουμε για να σε βοηθήσουμε να πάρεις μια απόφαση...^^

Το corsair μια χαρά είναι, και μάλιστα θα το έλεγα κελεπούρι σε αυτή την τιμή. Απλά, για htpc είναι λίγο θορυβώδες, και δεν φτάνει την ποιότητα των made by seasonic corsair.

Εν τω μεταξύ, αν πας σε htpc κουτάκι, θα χρειαστείς περισσότερο ένα modular psu, μιας και θα έχεις airflow impedance από τα καλώδια ενός μη modular. Για το setup που ετοιμάζεις, τα τροφοδοτικά που πρέπει να κοιτάξεις imo είναι κατά σειρά προτεραιότητας τα εξής 3:

Corsair 620W CMPSU-620HXEU

Enermax PSU EMD625AWT MODU82 + 625W

CoolerMaster M620 Real Power Modular

__________

Τι εννοείς την πάτησες με το 600αρι που έχεις? Το sli setup που έχεις στο πρώτο ποστ, με δυσκολία πιάνει 400watt peak, σε full load (που δεν το φτάνεις σχεδόν ποτέ σε μη benching καταστάσεις). Μην το παρακάνετε παίδες με το θέμα τροφοδοτικό, όχι μόνο χάνετε efficiency σε idle (που ο υπολογιστής σας περνάει περισσότερο εκεί) αλλά πληρώνετε και headway που σας είναι άχρηστο.

Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά παρακάτω για να καταλάβεις τι παίζει...:)

http://archive.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354&p=0

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3413

_______________

Για το θέμα κουτί, όπως σου ανέφερα θα προτιμούσα ένα midi tower στην θέση σου. Δεν στήνεις ένα energy efficient HTPC με προορισμό την λειτουργία του ως media center, αλλά ένα brutal gaming machine για το σαλόνι σου. Η κάρτα γραφικών σου θα ζεστάνει το σύμπαν σε ένα htpc κουτάκι, και ο μόνος τρόπος να κρατήσεις τις θερμοκρασίες χαμηλά θα είναι να ανεβάσεις στροφές στα (συνήθως μικρά λόγω περιορισμών) φουρφουρια του κουτιού σου. Το αποτέλεσμα είναι αυξημένος θόρυβος. Επίσης, σε ένα htpc κουτί είναι δύσκολο να βάλεις μια καλή high riser ψήκτρα με 120αρη, ώστε να έχεις και αθόρυβη λειτουργία στη CPU (όπως και καλές δυνατότητες για OC στο μέλλον).

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.Καταλαβα τι εννοεις...Οποτε παω στο 620watt crosair...Τωρα ειναι εδω και ο αδερφος μου και μιλαμε για το τι και πως και αυτος ειδε το κουτι σαν ωραια ιδεα οσο αναφορα την ομορφια..Ηταν Καλη λυση να κρυφτει σε ενα τετοιο κουτακι αλλα οπως ειπες εγω 8ελω το pc μου να παιζει οτι game 8ελω να παιξω τουλαχιστον σε γραφικα ανω του μετριου οποτε 8ελω να ειναι αναβα8μισημο και να μπορω να κανω o/c...Οποτε παμε σε ενα midi tower...Τωρα σαν Σκεψη ειναι να το βαλω ξαπλωτο αλλα το DVD 8α αναγει κα8ετα και ισως να μην ειναι οτι καληρο να τρεχει ετσι...Αλλα μαλλον 8α βαλουμε μπρος για μια μοντα :) To Plexiglass για μοντα δν το χω στα υπο οψην γιατι ειναι ενα εν8ουσιασμος του αδερφου μου και μ ειπε να ρωτησω και για αυτο...Εγω λεω οτι 8α γεμιζει σκονη(με αποτελεσμα να μην φαινεται ωραιο) και 8α πρεπει να το κα8αριζω κα8ε τρεις και λιγο,,,Και βεβαια εχω και ενα δυσαρεστο αλλα λογικο νεο οτι το budget μας αυτην την στιγμη δν μπορει να χωρεσει την συν8εση ενος υπολογιστη οποτε παμε για ιουνιο...Απλα τωρα 8ελω να ειμαι σιγουρος για την παραγγελια που 8α κανω για το επιπλο...

Link to comment
Share on other sites

No problem man, προτάσεις κάνουμε για να σε βοηθήσουμε να πάρεις μια απόφαση...^^

Τι εννοείς την πάτησες με το 600αρι που έχεις? Το sli setup που έχεις στο πρώτο ποστ, με δυσκολία πιάνει 400watt peak, σε full load (που δεν το φτάνεις σχεδόν ποτέ σε μη benching καταστάσεις). Μην το παρακάνετε παίδες με το θέμα τροφοδοτικό, όχι μόνο χάνετε efficiency σε idle (που ο υπολογιστής σας περνάει περισσότερο εκεί) αλλά πληρώνετε και headway που σας είναι άχρηστο.

Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά παρακάτω για να καταλάβεις τι παίζει...:)

http://archive.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354&p=0

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3413

Τωρα διαβαζω για να δω τι παιζει :)...Δηλαδη ειμαι καλα με αυτο το τροφοδοτικο?(Eυτυχια !!! )Μπορω να βαλω και κανενα δισκο ακομα αμα 8ελω?Εχω πανω οτι εχω ηδη ανεφαρει και ξεχασα να πω οτι εχω και ΝΕC dvdr....Τιποτα overcloacked....

Εγω νομιζα οτι ειμαι στο τερμα του τροφοδοτικου με αυτα που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτηκα να κανω μια συν8εση με το τι περιπου 8ελω και να μου πειτε εσεις διορθωσεις...

Για κουτι κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650682

Να πω 2 λογια για το συγκεκριμενο κουτι μιας και το δουλεψα πριν 2 εβδομαδες.

Δεν ξερω τι μεγεθος εχει η 4870 αλλα αν ξεπερναει τη μητρικη (24cm??) θα βρισκει στο cage για τους σκληρους που ειναι στο περιπου ιδιο υψος (αναλογα τη μητρικη) με την pci-e.

Αντε να εισαι τυχερος και να περναει ακριβως απο διπλα.

Εναλλακτικα βγαζεις το cage και εχεις μπολικο χωρο.

Τοτε θα μπορεις να στηριξεις με πατεντα εναν 8-9αρη απο πισω απο την καρτα να σπρωχνει τον ζεστο αερα προς τα πισω(στο κουτι) οπου υπαρχουν τρυπες και πανω στο κουτι και πισω.Ακομα και τα λαμακια που βγαζει για να βαλεις pci(e) καρτα ειναι τρυπητα.

Ο δισκος μπορει να βιδωθει ειτε στο πλαι (το κατω μερος του δισκου να κοιταει εξω) ειτε να τον στηριξεις στις 5.25" θεσεις.

Απο πλευρας θορυβου κανει μονο ο 12αρης, οχι γιατι ειναι φασαριοζικος απο μαμα.Απλα δυσκολευεται να "αναπνευσει".

Δεν εχει τον απαιτουμενο χωρο για να τραβηξει αερα,οποτε ειτε κοβεις τη λαμαρινα που στηριζεται(εσωτερικα ..οχι αυτο που βλεπεις απο εξω) ειτε τον βαζεις στα 5volt.

Απο πλευρας ροης-θερμοκρασιων το βρισκω αρκετα ικανοποιητικο.

Ειναι τρυπητο απο πανω και στο πλαι οποτε ολη η θερμοτητα βγαινει απο εκει (πανω)

Αν βαλεις μαλιστα 2 9αρηδες ανεμηστηρες ,εναν αριστερα (να βαζει) και εναν δεξια να (βγαζει) θεωρω οτι δεν 8α εχεις κανενα προβλημα απο πλευρας θερμοκρασιων.Σε συνδιασμο μαλιστα με μια mini ninja θα μπορεις να κανεις και oc.

Τελος τα χαλκινα στηριγματα που παταει η μητρικη ειναι σχετικα ψηλα.Απο κατω περνας-κρυβεις οποιοδηποτε καλωδιο.

Σαφεστατα δεν 8α εχεις τις ιδιες θερμοκρασιες με ενα καλοστημενο midi αλλα για τη δουλεια που το 8ελεις σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.