Jump to content



Ubuntu 8.10


Goku

Recommended Posts

Το ubuntu έρχεται ΧΩΡΙΣ την δυνατότητα να παίζει «κλειστά» φορμά, δηλαδή mp3, κλπ...

Ο λόγος είναι ότι σε κάποιες χώρες οι νόμοι είναι ποιό αυστηροί και αποφάσισαν να δώσουν την διανομή χωρίς αυτή την δυνατότητα.

Παρόλα αυτά μόλις δοκιμάσεις να ανοίξεις ένα τέτοιο αρχείο σε ρωτάει αν θέλεις να κατεβάσει τους απαραίτητους codecs και μετά από λίγα λεπτά είσαι έτοιμος.

Άλλες διανομές έχουν εξαρχής τους codecs άλλες όχι, έτσι είναι. (και σε όλες μπορείς να τους κατεβάσεις )

Είπες ότι δεν θέλεις how to, οπότε το προσπερνάω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

@zaxos: Thanks φιλε τωρα θα το δοκιμασω και θα ποσταρω..! :);)

EDIT: Εκανα μονο το vista part γιατι τα ubuntu αν δεν βγαλω τους RAID δισκους δεν μπαινουν να τα ρυθμισω.. Οποτε ακομα δεν μου μπουταρει μου φορτωνει τον grub και ο,τι εντολη και να πατησω απο αυτες που εμφανιζει με TAB δεν την δεχεται..

Link to comment
Share on other sites

μαγκες, μολις εγινα αντικειμενο γελωτα στην παρεα αφου μπουταρω Vista για να δω ταινια μετα την αρνηση του 8.10 να παιξει με την ΜΙΑ ενα απλο dvd.

Μην μου υποδειξετε αμεσως το how to.θα πεσουν και οπωροκηπευτικα

"Could not open location; you might not have permission to open the file."

το sudo που μπαινει? λολ

Προφανως και το εχω κανει αλλα το totem που ανοιγε δεν ηταν μονο file player,δεν ειχε δλδ δυνατοτητα αναπαραγωγης dvd. Το mplayer που επισης δοκιμασα, απλως κολλουσε. Καμμια ιδεα?

δικη μου άποψη(πρόταση) είναι να χρησιμοποιείς totem (η) amarok για την μουσική σου

και το vlc για video/dvd και τα σχετικά

για να παίζουν mp3 στο totem όταν θα το τρέξεις θα σου πει πως λείπουν τα codec, από εκεί μπορείς να βρείς (δυο πακέτα) και να τα εγκαταστήσεις

:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μαλλον δεν εχετε (η δεν σας εδωσα να ) καταλαβετε οτι δεν περασα χθες στα ubuntu αλλα τα εχω 2 εβδομαδες ενω εχω ξαναδουλεψει και παλαιοτερα μερικες φορες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα το εκανα θεμα αν ηταν απλως ελλειψη codecs τους οποιους ευκολα θα μπορουσα να εγκαταστησω μεσω του synaptics. Δεν ειχα την απαιτηση να παιξουν εξαρχης ολα αψογα , απλα πιστευω οτι μετα τον χρονο που αφιερωσα και απο ΤΟΣΑ πακετα που κατεβασα η αναπαραγωγη ενος απλου DVD θα επρεπε να ειναι απροβληματιστη

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μαλλον δεν εχετε (η δεν σας εδωσα να ) καταλαβετε οτι δεν περασα χθες στα ubuntu αλλα τα εχω 2 εβδομαδες ενω εχω ξαναδουλεψει και παλαιοτερα μερικες φορες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα το εκανα θεμα αν ηταν απλως ελλειψη codecs τους οποιους ευκολα θα μπορουσα να εγκαταστησω μεσω του synaptics. Δεν ειχα την απαιτηση να παιξουν εξαρχης ολα αψογα , απλα πιστευω οτι μετα τον χρονο που αφιερωσα και απο ΤΟΣΑ πακετα που κατεβασα η αναπαραγωγη ενος απλου DVD θα επρεπε να ειναι απροβληματιστη

Προφανώς τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει.

Το ίδιο έπαθα και εγώ με την 8.04.

Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα το totem κόλλαγε, έφαγε πόδι γρήγορα όμως καθώς τα s&mplayer & vlc έπαιζαν μια χαρά.

Στην δεύτερη εγκατάσταση που έκανα ΟΛΑ τα παραπάνω κόλλαγαν μέχρι αηδίας όταν πήγαινες να ανοίξεις ένα οποιουδήποτε είδους αρχείο video.

Στην τρίτη εγκατάσταση (με 8.10 πλέον) ΔΕΝ είχα κανένα πρόβλημα.

(Όλα τα παραπάνω στο ίδιο μηχάνημα)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει.

Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα το totem κόλλαγε, έφαγε πόδι γρήγορα όμως καθώς τα s&mplayer & vlc έπαιζαν μια χαρά.

:hmm::shifty::whistle2::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και ειναι τμημα μαθηματος στη σχολη μ ειπα να βαλω και εγω ubuntu. Ποτε δεν εχω ασχοληθει με μη MS λειτουργικο. τελοσπαντων ακολουθοντας του πολυ καλους οδηγους στην σελιδα του ubuntu ολα πηγαν καλα. Αλλα δημιουργουνται διαφορες ερωτησεις: (παρακαλω οχι γελεια και ασχετες πληροφοριες :D )

1. Γιατι στο BootLoader τα Vista εμφανιζονται 2 φορες? δλδ απως ετσι:

ubuntu 8.1

ubuntu 8.1 (safe mode)

memtest

Vista/Longhorn (loader)

Vista/Longhorn (loader)

2. Θελω να βαλω drivers για το 3dSpaceNavigator μου αλλα οι οδηγιες ειναι 2 σελιδες και περιλαμβανουν πολλες εντολες στο terminal... Ελεος. Μηπως κατι δεν καταλαβα καλα?

Και γενικα πως γινετε εγκατασταση εφαρμογων;

ευχαριστω προκαταβολικα:help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.