Jump to content


Εκτυπωτής για DVD - CD ποιος?


LordOfRings

Recommended Posts

καλησπέρα,

Εχω τον canon ip 4500 αλα απο οτι βλέπω αφηνει πολυ κενο αναμεσα στο στρόγγυλο.

Υπάρχει κανενας άλλος καλυτερος εκτυπωτής για αυτη την δουλεια ..

η αν υπάρχει να εκτυπώνει 2 cd μαζί..

ευχαριστώ.. .

Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα για την εκτύπωση έχει επιλογή να πειράξεις το κενό και να το μικρύνεις πολύ.

Αυτό θα σε καλύψει αλλά δεν θυμάμαι τώρα πώς γίνεται, υπομονή μέχρι το βράδυ.

Για ταυτόχρονη εκτύπωση πάνω σε περισσότερα σιντί δεν γνωρίζω αλλά εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να εκτυπώνεις πρώτα πάνω στα αυτοκόλλητα όταν είναι κολλημένα στην Α4 σελίδα και μετά να τα κολλάς πάνω στους δίσκους.

Βάζεις δηλαδή 4-5 σελίδες Α4 στον εκτυπωτή (κάθε μία έχει 2 αυτοκόλλητα) τυπώνεις όσα θες και τα κολλάς μετά.

Φυσικά θα χρειαστείς άλλο πρόγραμμα εκτύπωσης (π.χ. nero cover ή όποιο άλλο) και να πειραματιστείς στην αρχή όσον αφορά τις ακριβείς θέσεις για την εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω, αλλά θυμάμαι ότι στον canon μου αυτό που χρειαζόταν ήταν να μην επιλέξεις ένα προκαθορισμένο είδος cd και να μεγαλώσεις την επιφάνεια εκτύπωσης, γιατί ποτέ δεν μίκραινε αρκετά το "κενό" που λες, αλλά να επιλέξεις custom ή new (δε θυμάμαι πώς το λέει) και να περάσεις χειροκίνητα τα νούμερα. Με αυτόν τον τρόπο έχω τυπώσει cd από το τελείως εξωτερικό σημείο μέχρι το σημείο που έιναι η "τρύπα".

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δίνει η canon ειναι το CD label print..

Απο οτι εψαξα δεν μπορεις να το μειώσεις πολύ το κενό ..

Αυτοκολλητα χρησιμοποιούσα μεχρι πριν λιγο καιρό .. η ποιοτητα δεν ήταν καλή..

Ξέρετε αν υπάρχει printer να εκτυπώνει μαζί 2 δισκάκια ? .

Link to comment
Share on other sites

Το link που έδωσα στο πρώτο post είναι οι οδηγίες για το CD-Labelprint.

Είναι το ίδιο που σου γράφουν και ο Whitesnake και o dpolal στα επόμενα.

Όταν λές "απ'όσο το έψαξα" φαντάζομαι να εννοείς ότι προσπάθησες να εκτυπώσεις ρυθμίζοντας τον εσωτερικό κύκλο στα -10mm από την προρυθμισμένη τιμή.Η μικρότερη διάμετρος είναι τα 17mm απ'όσο γράφει. Θα πρέπει όμως να αλλάξεις την αρχική τιμή στα 27mm(-10mm --> 17), είτε να ρυθμίσεις απευθείας ως αρχική τιμή στα 17mm.

Αν τώρα δεν σε ικανοποιεί καμία τιμή από τις παραπάνω (15mm είναι η εσωτερική διάμετρος του CD/DVD), τότε μάλλον το συγκεκριμένο δεν μπορεί να κάνει κάτι και θα πρέπει να συνεχίσεις με τις αυτοκόλλητες.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το acoustica cd label maker και βρήκα την υγεία μου. Μπορείς να τυπώσεις σε ετικέτες αυτοκόλλητα(εκατοντάδες επιλογές) ή κατευθείαν πάνω στο cd με full (ή μη)face εκτύπωση.

Σχετικά http://www.acoustica.com/cd-label-maker/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το acoustica cd label maker και βρήκα την υγεία μου. Μπορείς να τυπώσεις σε ετικέτες αυτοκόλλητα(εκατοντάδες επιλογές) ή κατευθείαν πάνω στο cd με full (ή μη)face εκτύπωση.

Σχετικά http://www.acoustica.com/cd-label-maker/index.htm

Φοβερό αυτό το accustica.. Με κάλυψε απολύτος .. . τυπώνει όλη την επιφάνεια ...

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.