Jump to content


Δυο router σε ενα pc


arkoulikosta

Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω ενα speedtouch 585 ενα linksys wag200g και μητρηκη με 680i chipset (με δυο θυρες δικτυου).

Αυτο που θελω να κανω ειναι να συνδεσω και τα δυο router στον υπολογηστη μια και εχω δυο θυρες δικτυου και να εχω δυκτυο και ιντερνετ μεταξυ ολων το pc που ειναι συνδεδεμενα και στα δυο router.

Αναλυτηκοτερα: Θελω το speedtouch να μπενει στο internet, να συνδεεται με τον υπολογηστη μου στην μια θυρα δικτυου. Το linksys με την σειρα του να συνδεεται στην αλλη θυρα δικτυου του υπολογηστη (οχι απο το ενα router στο αλλο) και ολα μαζι να εχουν δυκτυο και ιντερνετ.

κανοντας διαφορες δοκιμες καταφερα να ελενχω απο τον υπολογηστη μου η το ενα router η το αλλο οχι και τα δυο μαζι.

Ξερει κανεις αν και πως γινετε να κανω αυτο που περιεγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχεις δυο τηλεφωνικες γραμμες και δυο account ?

???

Δεν θελω να μπενουν και τα δυο στο ιντερνετ

μονο το ενα να μπενει το αλλο να συνδεεται με τον υπολογησητ που θα του δινει ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει άκρη με αυτο που λες.Μόνο το ένα αρκεί.Και θα δίνει internet σε όλα τα pc και θα τα συνδέει στο δίκτυο.Αν είναι πολλά τα pc απλά βάλε το 2ο router επάνω στο πρώτο και συνδεσε και άλλα pc.

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα αυτό που λέει το παλικάρι από τι στιγμή που το ένα router (αυτό με τη σύνδεση) είναι μακρυά από το άλλο (αυτό που έχει τα πισί).

Ουσιαστικά δηλαδή το πισί που θα συνδεθούν είναι το κοινό σημείο τους.

Νομίζω ότι αν ενώσεις τα δίκτυα μεταξύ τους (bridge) στο πισί που έχεις ενώσει τα router θα παίξει. Eπίσης κοίτα και λίγο τί θα γίνει αφού και τα δύο router έχουν τον DHCP server ενεργοποιημένο.... (με πολύ επιφύλαξη όλα τα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλύτερα το σημείο σύνδεσης να είναι τα 2 router παρά ο υπολογιστής, που στην περίπτωση που βρεθεί κλειστός να χωρίζεται το δίκτυο σε 2 μέρη.

+1.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

Άλλη λύση είναι η αγορά ενώς απλού (του ποιό φθηνού) switch που πάνω του θα συνδεθούν τα δύο router και ίσως και το πισί.

Δηλαδή εκεί που είναι το πισί βάζεις το νέο μικρό switch και φτιάχνεις ένα μικρό τοπίκό δίκτυο.

Το πλεονέκτημα είναι ότι η σύνδεση ανάμεσα στα 2 router θα ειναι ενεργή πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχω 2 τηλεφωνικές γραμμές βάλω και στις δύο ιντερνετ μπορώ να συνδεθώ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και στα 2 δίκτυα? Δηλαδή αν έχει κάποιος δύο γραμμές και βάλει 2 24Mbps μπορεί να ρυθμιστεί ο υπολογιστής ώστε να πιάνει (θεωρητικά) 48Mbps ?

Και να ισχύει δεν έχω σκοπό να το εφαρμόσω στην πράξη! Απλά έχω περιέργεια .... ! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kreach, αυτό που λες γίνεται στο περίπου. Δεν μπορείς να αθροίσεις τις γραμμές ακριβώς, αλλά αν ανοίξεις αρκετά connections και από τις 2 μεριές θα έχεις ένα άθροισμα download περίπου όσο και οι 2 γραμμές σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.