Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ με kubuntu και RAID


azazyl

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας.Μόλις εγκατέστησα το Kubuntu 8,10 σε έναν USB εξωτερικό σκληρό δίσκο.Την ώρα του install μου έβγαλε τους διαθέσιμους σκληρούς 2x750, 1x1500 και τον 120άρη εξωτερικό. Έχω ένα RAID 0 με Windows XP. To raid δεν το είδε κατά το install γιατί έπρεπε να μου βγάλει αντί για δύο 750, έναν 1500(μαζί με τον δεύτερο που έχω..) Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάνει boot απο το raid μου λέει GRUB loading ERROR 21. Αυτή τη στιγμή είμαι με το live CD των KUBUNTU. Σας παρακαλώ ρε παιδιά πείτε μου ότι δεν έχασα το RAID.. Έχω φωτογραφίες του γιού μου μέσα. Μαλλον μου έκανε φορματ στο RAID μου.ΡΕ παιδιά μπορείτε να μου πείτε εάν υπάρχουν ακόμα τα Windows ΧΡ στο PC μου? Και στο shutoff μου λέει να βγάλω το cd αλλά το πορτάκι δεν ανοίγει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το RAID είναι πονεμένη ιστορία.

Τα περισσότερα RAID που χρησιμοποιούν οι μητρικές δεν είναι hardware raid όπως λένε, αλλά software. Πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή, και δεν υποστηρίζονται από το Linux.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις για να έχεις RAID στο linux, είναι να σπάσεις το υπάρχον RAID και να φτιάξεις fakeraid. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=630644

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Ότι έχεις στο υπάρχον RAID θα χαθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεται τι σκεφτομαι? Εφοσον δεν ειδε το raid και αλλαξε ο bootloader το kubuntu θα εγραψε σε 1 σκληρο δισκο και θα μου εσβησε το Raid..

Κοίτα, αν δεν έγραψες την εγκατάσταση σε κάποιον από τους δίσκους που είναι σε RAID, δεν έχασες τίποτα. Το mbr για τον grub που το έγραψες; Στον εξωτερικό ή σε κάποιον από τους δίσκους που είναι σε RAID; Αν είναι το δεύτερο, διόρθωσέ το με την εντολή fixmbr από την recovery console των windows.

Slotkiller, δεν είπα ότι έχασε το RAID..

Link to comment
Share on other sites

τα windowS λογικα με το fixmbr θα φτιαξουν τον bootloader του raid. Απο τη στιγμη που το kubuntu εγραψε στον εναν απο τους 2 δισκους το raid χαλασε. Δεν μπορω να το κοιταξω τωρα γιατι χαλασε ταυτοχρονα και η συσκευη dvdrw.. Οταν θα μου την αλλαξει το ησοπ( :( ) τοτε θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

τα windowS λογικα με το fixmbr θα φτιαξουν τον bootloader του raid. Απο τη στιγμη που το kubuntu εγραψε στον εναν απο τους 2 δισκους το raid χαλασε. Δεν μπορω να το κοιταξω τωρα γιατι χαλασε ταυτοχρονα και η συσκευη dvdrw.. Οταν θα μου την αλλαξει το ησοπ( :( ) τοτε θα το δω.

Επάνω έχει πει ότι δεν έγραψε σε δίσκο που είναι στο RAID αλλά στον εξωτερικό. Το θέμα είναι αν έγραψε σε δίσκο στο RAID το MBR.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την ωρα που ξεκινανε τα windows απο το cd και φτανουν στο σημειο για να διαλεξω σε ποιον σκληρο θα γινει εγκατασταση, κολανε. Το cd των windows ειναι καλο. Το δοκιμασα σε αλλο pc.Να δοκιμασω να φτιαξω αλλο bootcd με dos που να εχει την εντολη fixmbr?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Την ωρα που ξεκινανε τα windows απο το cd και φτανουν στο σημειο για να διαλεξω σε ποιον σκληρο θα γινει εγκατασταση, κολανε. Το cd των windows ειναι καλο. Το δοκιμασα σε αλλο pc.Να δοκιμασω να φτιαξω αλλο bootcd με dos που να εχει την εντολη fixmbr?

Δέν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημά σου αλλα το θέμα είναι να επαναφέρεις τον boot loader των windowz στην αρχική φάση. Αυτό το κάνεις μέσα απο το recovery console ξεκινώντας απο το cd και επιλέγοντας R στην αρχική οθόνη. Δέν χρειάζεται να μπείς παρακάτω οπου σου κολάει. Επειτα αφου κάνεις login sto console τοτε δίνει 2 εντολες. fixboot και fixmbr επειλέγτας αντίστοιχα τους δίσκους που επιθυμείς. Απο κεί και πέρα ξέχασε το software raid apo windowz σε linux. Απλα δεν παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.