Jump to content



Ταυτόχρονη σύνδεση στο ιντερνετ με 2 καρτες δικτυου.


skieros

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, μια απορια,

Εχω στο pc μου 2 καρτες δικτυου μια ενσυρματη και μια ασυρματη.

Και οι 2 καρτες ειναι συνδεδεμενες σε 2 διαφορετικα ρουτερς και οχι στο ιδιο.

Η ethernet ειναι συνδεδμενεη στο ρουτερ που ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το pc μου ενω η wi-fi με τον πανω οροφο στον οποιο ειναι το γραφειο μου σε αλλη γραμμη δηλαδη.

Το ενσυρματο ειναι 4νετ καιτ ο ασυρματο otenet.

Ερωτησεις:

α) Πως θα μπορεσω να πω στα XP που εχω οτι ξερεις οταν ανοιγω τον firefox θελω τα δεδομενα να πηγαινοερχοντε μεσω της ενσυρματης συνδεσης(4νετ) ενω για πααρδειγμα οταν ανοιγω uTorrent θελω τα δεδομενα να χρησιμοποιουν την ασυρματη καρτα, δηλαδη να χρησιμοποιουν το ασυρματο ρουτερ με αλλα λογια το δικτυο της οτενετ?

Με αλλα λογια θελω να ειμαι σε θεση να στελνω συγκεκριμενο per application traffic σε συγκεκριμενο network interface(ασυρματο ή ενσυρματο)

β) Εχει νοημα το γεγονος του να συνδεα και την ενσυρματη αλλα και την ασυρματη καρτα δικτου πανω στο ιδιο ρουτερ που εχω στο pc μου ταυτοχρομα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ + ΔΙΑΒΑΣΜΑ = ΠΑΠΑΔΕΣ

επίσης σε s/w λύση παίζει και ΑΥΤΟ συν το διάβασμα που δε γλυτώνεις:p (είτε σε άλλο pc είτε στο ίδιο με vmware)

και για τα 2 θα χρειαστείς και AYTA μιας και έχεις 2 διαφορετικούς isp...

:neo:

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ μου ανεφερε πως τα παραπανω θελω να γινουν εφικτα σε περιβαλλον XP και οχι σε FreeBSD οπως επισης και να χρησιμοποιησω μονο το hardware το οποιο ηδη διαθετω και οχι να αγορασω κατι εξτρα.

Θα προτιμησω επισης αναλυτικη απαντηση που δεν θα μου αφηνει 10^2 αποριες διαβαζοντας την.

Βασικες γνωσεις networkign εχω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτά ήξερα αυτά πόσταρα ρε τρισμέγιστε... κάνε αυτά που σου λένε οι υπόλοιποι... αααα ξέχασα, μόνο εγώ απάντησα... άρα μην κάνεις τπτ;)

άσε που ξαναδιαβάζω το ποστ και δε βλέπω πουθενά τους περιορισμούς που λες μετά...

άσε που το 2ο σκέλος με vmware ούτε λεφτά θέλει, ούτε άλλο hw, ούτε άλλο os...

Link to comment
Share on other sites

vmware δεν μπορω να τρεξω με 384 MB SDRAM και ειδικα για να τρεξω freebsd application.

Eπισης οι ερωτησεις μου ειναι και θεωρητικες χωρια απο πρακτικες.

Αλλος κανεις να φωτισει την υποθεση?

Link to comment
Share on other sites

:jump1:κι ένα bump μπας κ σου απαντήσουν γτ σε συμπάθησα:jump1:

(κ έβλεπα 384 στον ύπνο μου κ δεν ήξερα τι τυχερό παιχνίδι να παίξω να κερδίσω... πάλι καλά που η ρουλέτα δν φτάνει ως εκεί γτ θα τα είχα χάσει όλα... τελικά η μνήμη σου ήταν!)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ + ΔΙΑΒΑΣΜΑ = ΠΑΠΑΔΕΣ

επίσης σε s/w λύση παίζει και ΑΥΤΟ συν το διάβασμα που δε γλυτώνεις:p (είτε σε άλλο pc είτε στο ίδιο με vmware)

και για τα 2 θα χρειαστείς και AYTA μιας και έχεις 2 διαφορετικούς isp...

:neo:

χαχα πάλι σάρωσε η απάντηση σου σε προσκηνώ τεράστειε Vouda :worship::worship::worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ μου ανεφερε πως τα παραπανω θελω να γινουν εφικτα σε περιβαλλον XP και οχι σε FreeBSD οπως επισης και να χρησιμοποιησω μονο το hardware το οποιο ηδη διαθετω και οχι να αγορασω κατι εξτρα.

Θα προτιμησω επισης αναλυτικη απαντηση που δεν θα μου αφηνει 10^2 αποριες διαβαζοντας την.

Βασικες γνωσεις networkign εχω.

Το πρόβλημά σου είναι στο routing.

Πες ip, subnet και gateways που έχεις στις συνδέσεις σου. Δεν χρειάζεται extra hardware.

Όσο για αναλυτική απάντηση να λες και ευχαριστώ σε ότι απαντάει ο καθένας (είτε είναι λάθος, είτε σωστό) αλλιώς υπάρχουν σχολές και εταιρίες που επι πληρωμή θα μπορούσαν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικα οταν λεω δεν εννοω να μου γραψει αυτος που απανταει κανα βιβλιο. 5 λογια για να παρουμε πρεφα τι γινεται και κανα παραδειγμα να μπορει.

Τον Bouda και γω τον συμπαθησα και τα λινκ που εδωσε καλα φαινοντε αλλα φοβαμαι οτι χωρια απο τον χρονο που πρεπει να αφιερωσω για να τα διαβασω οτι θα παθω overload και μετα θα χτυπησω data error.

[4net mesw ethernet]

192.168.1.2

255.255.255.0

192.168.1.1

[otenet mesw wi-fi]

192.168.2.2

255.255.255.0

192.168.2.1

Mε την εντολή route μπορείς να επιλέξεις από που να δρομολογήσεις traffic μόνο με βάση τη διεύθυνση προορισμού. Ενώ εγω θέλω να γίνει με βάση τουλάχιστον το TCP/UDP port, δηλαδή να λειτουργήσω και πιο ψηλά από το IP layer στο οποίο δουλεύει η route.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις το έκανα πριν από 2 βδομάδες περίπου με forthnet και hol. Όχι με windows xp, αλλά με openwrt που είναι υπεραπλουστευμένο linux, αλλά μπορεί να γίνει και με οποιοδήποτε χρέπι pc ή και με embedded συσκευή που τρέχει unix-οειδές λειτουργικό.

Σε windows δεν ξέρω κάποιο software που να σου κάνει policy based routing, packet marking και άλλα που θα χρειάζεσαι για να κάνεις αυτά που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπανε απο αλλο φορουμ για την εφαρμογη WinGate. Aυτο λενε πρεπει να τα καταφερνει βαση του documtenation του αλλα δεν το εχει δοκιμασει κανεις.

Μολις το κατεβασα και θα το ψαξω, αν θελεις κανε και εσυ το ιδιο μπας και κολλησω πουθενα να με ξεκολλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις το έκανα πριν από 2 βδομάδες περίπου με forthnet και hol. Όχι με windows xp, αλλά με openwrt που είναι υπεραπλουστευμένο linux, ...

Στο λινουξ με routing entries στο iptables το καταφερες? αν ναι για κανε κανα Paste μερικες γραμμες να δουμε πως εκανες αpply to selective routing per application.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.