Jump to content



Πως διαλεγω μητρικη;


bentouza

Recommended Posts

Γεια χαρα κ καλως σας βρηκα!

μιας κ εχω αφησει το αθλημα για πολυ καιρο θα ηθελα μερικες προτασεις για μητρικη.

μεχρι τωρα εχω καταληξει για cpu τον 8400 ή 8500, μνημη corsair dominator 2x2, την 260, κ για δισκο WD 640 caviar black.(για ολα δεχομαι προτασεις εννοειται)

το προβλημα ειναι η μητρικη.πως διαλεγω.

δεν με ενδιαφερει για sli.

δεν ειμαι χομπιστας με το o/c αλλα με τα λιγα που εχω κοιταξει τον τελευταιο καιρο μοιαζει πλεον να ειναι θεμα υπομονης και δοκιμων αρα με ενδιαφερει να βγαλω απ'τον cpu οτι μπορει να βγαλει.επομενως θα πρεπει κ η μητρικη να μπορει.

γενικα ειμαι στο σκοταδι οποτε...:red:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες το βασικο, ποσα θελεις να δωσεις μονο για τη μητρικη?

δεν ξεκιναω με αυτη τη λογικη.

λογικα θα δωσω μονο ενα ποσοστο των συνολικων χρηματων αλλα το θεμα ειναι να με καλυψει και να ευχαριστηθω το μηχανημα..

δεν με πειραζει να ειναι σχετικα ακριβη.η σπαταλη με ενοχλει για να εχω το ταδε κομματι ποσο δε μαλλον απ'τη στιγμη που δεν θα εξαντλησω κ τις δυνατοτητες του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για παιχνιδια και ολα τα υπολοιπα..πλην ιντερνετ

Γιατί να πάρεις την GTX260 και να μην πάρεις την 4870 1Gb;Νομίζω θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα, κια όσο για τα χρήματα δεν υπάρχει διαφορά.....:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρεις την GTX260 και να μην πάρεις την 4870 1Gb;

Ελα μου ντε.

Απο μετρησεις που εριξα μια ματια σε αλλα παιχνιδια ηταν καλυτερη η 260 σε αλλα η 4870.

Το θεμα ειναι δεν ξερω πως τα πανε απο "ιδιοτροπιες".Μηπως η ATI εχει ψιλοπροβληματα με περισσοτερο παιχνιδια λογω "χειροτερης συμβατοτητας"(το ειπα πολυ επιστημονικα:computer:)..

Το κραταω και συνεχιζω ψαξιμο..

Link to comment
Share on other sites

αν παίζεισ σε χαμηλή ανάλυση δηλαδή 1680*1050 και κάτω πάρε την 4870 512, την πιο φτηνή και καθάρισες. προβλήματα με driver έχουν μόνο οι dual gpu ati, όπως η δικιά μου :tomato: αλλά παρόλα αυτά δεν θα την άλλαζα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αν παίζεισ σε χαμηλή ανάλυση δηλαδή 1680*1050 και κάτω πάρε την 4870 512, την πιο φτηνή και καθάρισες. προβλήματα με driver έχουν μόνο οι dual gpu ati, όπως η δικιά μου :tomato: αλλά παρόλα αυτά δεν θα την άλλαζα με τίποτα.

Προς το παρον υπαρχει CRT 17' 1600*1200 πολυ κοντα στα ματια μου. ομως επειδη ο τοιχος απεναντι απτο γραφειο ειναι σε ιδανικη αποσταση κ οι τιμες των οθονων πεφτουν συνεχεια δεν μπορω να αποκλισω κατι...

δηλ.οι 4870x2 εχουν ακομα προβληματα;

Και κατι ακομα συγκεκριμενες μητρικες εχουν καποια προβληματα ή δουλευουν καλυτερα με συγκεκριμενες καρτες (μας ενδιαφερουν οι 260-4870 αντε και η 280 ισως)

Link to comment
Share on other sites

έχει μικροπροβλήματα artifact δηλαδή στα crysis, λιγότερο στο Farcry 2. σπάνια αλλα έχει. παρόλλα αυτά είναι απίστευτα γρήγορη και έχει τρομερή ποιότητα εικόνας και AA. ακούγονται φήμες ότι σε μητρικές nvidia οι κάρτες ΑΤΙ χάνουν λίγο σε απόδοση. δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως. πάρε 4870 512, η 280 είναι υπερτιμημένη, τώρα αν δεν θές άτι με τίποτα κοίτα για φτηνές 260.

Link to comment
Share on other sites

σκέψου μήπως αργότερα χρειαστείς RAID

σωστος αλλα χλωμο..

αρα καταληγω σε P5Q-E ή P5Q;

ή υπαρχει καμια αλλη προταση;

σημειωνω ξανα οτι για μητρικη δεν τοχω καθολου..

(ΑΝ μπορουσαμε να αδιαφορησουμε για την τιμη και για μητρικη πχ P5Q-E προτεινεται 4870 ή 280;; )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.