Jump to content



HP pavilion dv6690ev: Μετάβαση απο Vista σε XP, πρόβλημα με drivers


Fmx

Recommended Posts

vista ή xp???

Αλλά άκου μια συμβουλή γιατί πρόσφατα έκανα τα ίδια....δες από κάτω από το laptop σου το ΑΚΡΙΒΕΣ μοντέλο.

στη σειρά dv6700 είναι πολλά , όμως καποια έχουν ιδιαιτερότητες. Εμένα πχ είναι dv6760ev . 'Επειτα μπες στο site της ΗΡ, βρες το ίδιο μοντέλο και τσίμπα όσους drivers έχει διαθέσιμους!

βέβαια πάνατα υπάρχει και η λύση του recovery που κάνει καλή δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα hp pavilion dv6000 και θελω να βγαλω τα vista και να βαλω xp !Υπαρχει κανενα λινκ που να μου δειχνει τη να κανω βημα-βημα?Ευκολο κατα προτιμηση

Ευχαριστω

(Εχω κατεβασει τους drivers)

Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση σε παλαιότερο λειτουργικό σύστημα σε φορητούς υπολογιστές, πολλές φορές μπορεί να είναι μια επίπονη διαδικασία. Οι εταιρίες κατασκευής φορητών υπολογιστών, πολλές φορές παραγγέλνουν κομμάτια κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρεις οδηγούς για το λειτουργικό σύστημα το οποίο θέλεις, από την στιγμή που δεν υποστηρίζεται από την εταιρία.

Άρα έτσι μένει να επιλέξεις το παλιό λειτουργικό με μειωμένη λειτουργικότητα ή το νέο με λίγη παραπάνω όρεξη να κάτσεις να διαβάσεις λίγο για αυτό. Το να πας σε XP για να μάθεις τα windows πιστεύω ότι είναι άστοχη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο που μπορω να κατεβασω Chipset για HP Pavilion dv6690ev για windows xp?

Μπηκα στο site της intel αλλα δεν καταλαβα ποι κανει για το συγκεκριμενο μοντελο εχει 6-7 λινκς

Και πρεπει να κατεβασω και drivers για καρτα γραφικων?και αν ναι απο που?

Οταν σκρολαρω πανω κατω σε ενα παραθυρο δεν μου το κανει απαλα ...το κανει καπως καρε-καρε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εβαλα windows xp απο vista στο HP pavilion dv6690ev και ενω ολα λειτουργουν κανονικα εχω ενα προβλημα !

Χρειαζομε μαλλον drivers για την καρτα γραφικων γιατι -Παραδειγμα οταν μπαινω στο πινακα ελεγχου ,στο add remove και σκρολαρω για να δω τα προγραμματα μου τα δειχνει καρε-καρε και οχι απαλη κινηση!Γενικοτερα σε οποιο παραθυρο που εχει καπως μεγαλη λιστα η κινηση γινετε με παυσεις...

Αν ειναι δυνατον θα ηθελα απευθειας λινκ για κατεβασμα drivers η αν δεν φταει αυτο θα ηθελα μια λυση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

τα 4 (!!!) θέματα που είχες ανοιξει σχετικά με το laptop σου εγιναν 1, με πιο περιεκτικό τίτλο θέματος.

Παρακαλώ, οταν έχουμε ήδη ανοιχτό ένα θέμα (και αναφέρομαι προς όλα τα μέλη), υπάρχει πάντα η επιλογή της διόρθωσης του θέματος μας όταν αλλάζουν τα δεδομένα του πρόβληματος μας. Δεν χρειάζεται με την παραμικρή αλλαγή στον υπάρχων πρόβλημα να ανοίγουμε νεό θέμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι nvidia εχεις....

http://www.laptopvideo2go.com/drivers

Διαλεγεις και παιρνεις...απλα εκτος απο τον driver κατεβαζεις και το inf αρχειο και το βαζεις μεσα στο φακελο του driver αντικαθιστωντας το υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

To εκανα κατεβασα τους τελευταιους drivers για xp και μου βγαζει αυτο το μυνημα οταν παω να κανω εγκατασταση

"the nvidia setup could not locate any drivers that are compatible with your current hardware setup will now exit"

Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εβαλα windows xp απο vista στο HP pavilion dv6690ev και ενω ολα λειτουργουν κανονικα εχω ενα προβλημα !

Χρειαζομε μαλλον drivers για την καρτα γραφικων γιατι -Παραδειγμα οταν μπαινω στο πινακα ελεγχου ,στο add remove και σκρολαρω για να δω τα προγραμματα μου τα δειχνει καρε-καρε και οχι απαλη κινηση!Γενικοτερα σε οποιο παραθυρο που εχει καπως μεγαλη λιστα η κινηση γινετε με παυσεις...

Αν ειναι δυνατον θα ηθελα απευθειας λινκ για κατεβασμα drivers η αν δεν φταει αυτο θα ηθελα μια λυση

Τα θέλω μας πολλές φορές δεν συμβαδίζουν με τα μπορώ μας, ειδικά όταν επιλέγουμε να μην ακούσουμε παραινέσεις και προτάσεις άλλων. Πήγαινε και κοίταξε στον δικτυακό τόπο της hp για οδηγούς για τις συσκευές σου.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?lc=en&dlc=en&cc=uk&lang=en&product=3642185

Link to comment
Share on other sites

To εκανα κατεβασα τους τελευταιους drivers για xp και μου βγαζει αυτο το μυνημα οταν παω να κανω εγκατασταση

"the nvidia setup could not locate any drivers that are compatible with your current hardware setup will now exit"

Καμμια ιδεα?

Τι καρτα εχεις ρε φιλε? Αντικατεστησες το inf αρχειο?

Αλλη λυση ειναι να patchαρεις του drivers με το παρακατω προγραμμα...

http://www.driverheaven.net/nvmodtool.php

Link to comment
Share on other sites

την 8400 M gs ,εχει αν δεν κανω λαθος.στο site που σου εδωσε ο φιλος απο πανω θα βρεις τους drivers.ΠΡΙΝ τους κατεβασεις, τσέκαρε αν η συγκεκριμένη έκδωση που κατεβάζεις είναι συμβατή με την κάρτα σου (λέει για ποιές κάρτες είναι ο καθένας) και πάνε σε όσο το δυνατόν παλιότερους,κοντά στην ημερομηνία αγοράς του laptop σου.(μπακάλικο αλλά έπιασε σε μένα!) Μετά τους κάνεις update άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει format σε εναν dv6000 και συγκεκριμενα στον dv6187ea αυτος εχει την 7400 πανω του.....για τους drivers της καρτας για τα xp παρτους απο την Nvidia οχι απο την Hp,της Hp για καποιο λογο δεν λειτουργει και δεν ηταν ο μονος driver που δεν λειτουργουσε αν θυμαμαι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.