Jump to content



Βελτιστοποιώντας το πρόγραμμα για τις εξετάσεις σημάτων


Jaco

Recommended Posts

Αυτό το πρόγραμμα, ο θεός να το κάνει, το TestDrive του υπουργείου μεταφορών ή (πρωτόγονων :mamba: ) το έχει δει κανείς...?!?

αν είναι δυνατόν εν έτη 2008 ένα πρόγραμμα να σε αναγκάζει να αλλάξεις την ανάλυση και το DPI από τα fonts για να το τρέξεις... Απλά δεν γίνονται αυτά... :suicide:

Μιλάμε τα έχω πάρει στο κρανίο, έχω βαρέσει κόκκινα... :rant:

υπουργείο τόσων εκατ. ευρώ και δίνουν αυτήν την μλκια στον κόσμο...? Δεν μπορεί ένα ολόκληρο υπουργείο να μην το έχει πάρει χαμπάρι, δεν μπορεί να μην τους έχουν κράξει...

Και άντε τώρα εξήγησε στον άλλο που δεν ξέρει τι είναι το Μouse πως να ρυθμίσει την οθόνη κτλ... :fie: :help1:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πράμα.. το εχω αντιμετωπίσει κι εγώ... το ευτυχές της υπόθεσης ειναι πως οταν κανεις οτι σου πει, δουλεύει. :p

Να δεις ποσο υπέροχο δείχνει στην 30άρα... χάρμα ιδέσται... αφου σκέφτομαι να αφησω την ανάλυση μόνιμα εκει. :p

Ειναι τραγικό, όντως. Μου έχουν φέρει δυο pc τα οποία οι ερημοι νόμιζαν πως είχαν πρόβλημα και δεν το έτρεχαν... Τι να πείς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα, ο θεός να το κάνει, το TestDrive του υπουργείου μεταφορών ή (πρωτόγονων :mamba: ) το έχει δει κανείς...?!?

αν είναι δυνατόν εν έτη 2008 ένα πρόγραμμα να σε αναγκάζει να αλλάξεις την ανάλυση και το DPI από τα fonts για να το τρέξεις... Απλά δεν γίνονται αυτά... :suicide:

Μιλάμε τα έχω πάρει στο κρανίο, έχω βαρέσει κόκκινα... :rant:

υπουργείο τόσων εκατ. ευρώ και δίνουν αυτήν την μλκια στον κόσμο...? Δεν μπορεί ένα ολόκληρο υπουργείο να μην το έχει πάρει χαμπάρι, δεν μπορεί να μην τους έχουν κράξει...

Και άντε τώρα εξήγησε στον άλλο που δεν ξέρει τι είναι το Μouse πως να ρυθμίσει την οθόνη κτλ... :fie: :help1:

Σε παρακαλω Θεε μου μη με ξανακανεις να γυρισω την αναλυση της οθονης μου σε 1024*768 με μεγάλα γραματα ( βλ 120 dpi) για να τρέξω το TestDrive (προγραμμα για τις εξετασεις σηματων)...

Το &!@#$ δεν τρέχει σε αλλες ρυθμισεις ουτε με σφαίρες.

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ FFS.

:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακογραμμένο ρε αδερφέ...

Παρόλο που ξεπεράστηκε το θέμα που δεν σε αφήνει να το τρέξεις (έστρωσε με μερικές nop), το πρόβλημα τώρα είναι ότι κάνουν συνεχώς redraw και repositioning τα objects πάνω στην φόρμα και άντε να τα κυνηγάς σε assembly να τα στρώσεις... λολ...

έκανα μια προσπάθεια και γίνεται αλλά θέλει λίγη δουλίτσα... τουλάχιστον τώρα τρέχει σε οποιαδήποτε ανάλυση, αλλά τα objects δεν είναι σωστά πάνω στην φόρμα γιατί είναι όλα relative και σε pixel ScaleMode...

Όποιος θέλει να παίξει εδώ είναι το exe... απλά copy-paste πάνω στο άλλο, αφού κρατήσετε back-up το κανονικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να σε φιλησω ανθρωπε μου!! :woot:

Μου'χε φαει τη ζωη το σκ@τοπραμα αλλαγη ρυθμισεων, restart κτλ κτλ... :wall:

Ειναι δυνατον να εχουν τετοιους περιορισμους σε ενα επισημο προγραμμα εκπαιδευσης?? Να βαριουνται να γραψουν 5 σειρες κωδικα??? Ελεος! :X:

Πρεπει καποιος ικανοτερος να αναλαβει να γραψει το προγραμμα απο την αρχη...

Ευχαριστω κ παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά το δοκίμασες...?

Δεν το τελείωσα ποτέ, δηλαδή είναι ημιτελές όσων αφορά το κυρίως σκέλος που είναι τα γραφικά της εξέτασης...

Κάποια στιγμή ίσως κάτσω να το τελειώσω, αλλά πολύ χρόνος για το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα το ποστ με τη μια απο τη χαρα μου... Τρεχει μια χαρα αλλα οι εικονες κοβονται με αποτελεσμα να δν βγαζεις ακρη... :hm:

Ευχαριστω κ παλι για τον κοπο σου οπως κ να΄χει...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανα-προσπαθήσω κάποια στιγμή που θα έχω ελεύθερο χρόνο να το τελειώσω, αλλά είναι και αυτό το πρόγραμμα κακό παράδειγμα προγραμματισμού και πρέπει να παλέψω με το θηρίο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο πραγμα που ισως αξιζει να διορθωσεις για να γινει λειτουργικο το προγραμμα ειναι το σημειο εμφανισης των εικονων. Αν ειναι λιγο πιο αριστερα (τουλαχιστον με βαση το πως εμφανιζονται σε μενα με αναλυση 1650 x 1050) θα μπορουσε να ολοκληρωσει κανεις πολυ ευκολα το τεστακι!

http://img228.imageshack.us/img228/8577/testdriveff0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την εικόνα αυτή είχα καταφέρει να την μετακινήσω προς τα αριστερά...

Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να κάνω να φαίνονται και τα 4 textboxes που έχουν τις απαντήσεις, γιατί κανονικά δεν είναι 2 που δείχνει η εικόνα αλλά 4... το πρόβλημα γενικότερα είναι ότι όλο το πρόγραμμα δεν έχει στατικά μεγέθη για τα γραφικά που το αποτελούν, αλλά τα περισσότερα είναι είναι σχεσιακά και τον συντελεστή τον παίρνουν από το dpi των fonts, επειδή όμως αυτό δεν είναι ένας στατικός αριθμός, αλλά τον διαβάζει το πρόγραμμα από μια ρουτίνα που ανοίκει στα windows είναι λίγο πιο δύσκολο να παρέμβω (τουλάχιστον με αυτά που ξέρω)...

Επειδή δεν είμαι και κανένας ειδικός ίσως αυτό είναι πιο εύκολο απ' όσο το φαντάζομαι, αλλά όσο το είχα ψάξει με δυσκόλεψε να το κάνω άμεσα, οπότε έκανα τις αλλαγές έμεσα μια-μια...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι λες...

Δυστυχως ουτε οι δικες μου γνωσεις επαρκουν για να βοηθησω ή να προτεινω κατι...

Ας ελπισουμε οτι θα βγαλουν καποια νεα εκδοση στο μελλον γτ η συγκεκριμενη δν ειναι κ οτι καλυτερο... ><

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.