Jump to content



Ευρυγώνιος Φακός


Recommended Posts

Ρε παιδιά κοιτάω εδώ και λίγο καιρό για ένα ευρυγόνιο. Τα λεφτά δεν είναι πολλά (όπου πολλά = όσο πχ κάνει ο 12-24 ο Νικον – χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν είναι η καλύτερη επιλογή, μπορεί και να είναι).

Μιας λοιπών και είμαι on a budget κοιτάω μεταξύ 2 φακών.

Sigma 10-20mm f.4/5,6

Tokina 11-16mm f.2,8

O Tokina είναι κοντά 50 ευρώ πιο ακριβός αλλά με τιμές περίπου στα 460/510 ευρώ είναι στα πλαίσια που θέλω να ξοδέψω.

Ο Τοκίνα επίσεις είναι λίγο πιο περιοριστικός από άποψη εστιακών αποστάσεων αλλά έχω την εντύπωση πως όντας πιο φωτεινός είναι καλύτερος από τον Σιγμα.

Δεν νομίζω να μου λείψει το 16-20 τοοοοσο πολύ, και ο επόμενος φακός μου ξεκινάει από τα 18μμ έτσι και αλλιώς. Νομίζω για την ακρίβεια πως κλείνω προς τον Τοκινα.

Είναι κάποιος που έχει κάποιον και έχει κάποια άποψη? Έχω διαβάσει και για τους 2 καλά πράγματα απλά πιο λίγα για τον Τοκινα λόγω του ότι είναι σχετικά καινούργιος.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις από τους ειδικούς!

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας με φίλο που έχει τον 10-20 έμαθα πως είναι απόλυτα ευχαριστημένος από την έως τώρα απόδοση του. Στην δική μου Nikon δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν γίνει αυτό κάποια στιγμή σύντομα θα το αναφέρω.

Προσωπικά θα προτιμούσα τον Sigma και λόγω crop factor αφού (με δεδομένο ότι δεν έχεις full frame μηχανή) θα παίζει σαν 15-30 ενώ ο Τοκινα σαν 16.5-24

Tώρα θα μου πεις "Για 1.5 mm κάνεις έτσι; " Οκ, είμαι ψείρας :D

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική είχα ρωτήσει κι εγώ για το sigma, αλλά ο γνωστός lens guru του φόρουμ, μου είπε ότι αν είναι να πάω για ευρυγώνιο, να πάω για τον tokina ;) Λογικά, μόλις το δει και βρει χρόνο, θα στο αναλύσει περισσότερο το γιατί ;)

Link to comment
Share on other sites

Tokina FTW! Είναι και FF αν δεν κάνω λάθος. Πέρα από αυτό όμως, μόνο και μόνο το 2.8 σταθερό δεν σου αφήνει περιθώριο επιλογών...

Tώρα θα μου πεις "Για 1.5 mm κάνεις έτσι; " Οκ, είμαι ψείρας :D

Οπτικά, στο κάδρο, έχεις ιδέα τι διαφορά κάνει το 1.5mm? Μισό βήμα πίσω. ΌΧΙ, λάθος, ούτε μισό! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η λογικη του τρελλου οπου λεει ..παιρνεις κατι που να αξιζει ..και παιρνεις τον nikkor 14-24mm f2.8 (δινεις κατιτις παραπανω αλλα ξενοιαζεις...ειναι και FF ready)

Και η απλη λογικη που απλα δινεις 450καμποσα Ε και παιρνεις τον καλυτερο ευρυγωνιο στα λεφτα αυτα.Για μενα ειναι ο tokina 11-16mm φ2.8

Λιγο το διαφραγμα ,λιγο η ευκρινεια του απο το μεγιστο διαφραγμα του ..(δεν ειναι αναγκη να καταφευγεις σε f8 πχ..για το sweet spot) λιγο του οτι μεχρι πρωτινος μεσουρανουσε ο 12-24 φ4 παλι της τοκινα και απλα βγαλαν κατι καλυτερο.Ε πολυ θελει να τη κανεις τη ληστεια??..:p

Kαι δυστηχως ...το μονο μειονεκτημα που δεν διορθωσαν οι tokinezoi..(:p) ειναι οτι δεν τον κανανε για FF.

Link to comment
Share on other sites

βρε δινω και 500 αμα ειναι για τοκινα FF...:p

(με προοπτικη για φφ παει ο 14-24...Ειναι μια καλη αρχη οπως και αν το δεις.

Τοσα χρονια "πονταρατε" στην ποιοτητα εναντι του FF (ετσι λεγατε τουλαχιστον).Τωρα που βγηκε η d700* θα ξεσπαθωσει και η κουτση μαρια ,η μαρια η ασχημη κλπ.

(να δεις που 8α βγει και εντρυ λεβελ FF δσλρ)

*(οκ ..ι κnow ..προηγηθκε η d3 ...αλλα λεμε για κατι φτηνο-"καθημερινο".)

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια "πονταρατε" στην ποιοτητα εναντι του FF (ετσι λεγατε τουλαχιστον).Τωρα που βγηκε η d700* θα ξεσπαθωσει και η κουτση μαρια ,η μαρια η ασχημη κλπ.

(να δεις που 8α βγει και εντρυ λεβελ FF δσλρ)

οέο;

το dx πιο ποιοτικό από το fx;

μετράει η d700 για φτηνή; χθες που την κοιτούσα, στα 2200 ήταν.

Link to comment
Share on other sites

λεγανε ...παλιοτερα ..1,5-2 χρονια και πιο πισω οτι η νικον δεν ενδιαφεροταν να βγαλει full frame παρα μονο την ενδιεφερε να βγαζει ποιοτικα προιοντα.(επισης λεγανε οι ιδιοι) οτι και μερικοι που δοκιμασαν full frame σε canon δεν εμειναν ευχαριστημενοι και κατεληξαν σε μια μεση λυση την eos 1D markIII(με crop factor 1,3x)

Σε αυτην την "ποιοτητα" αναφερομαι.

Αλλα βγηκε η d3 ,τα παραμυθια τελειωσαν ,ο αρχικος φοβος με τι φακο θα παρουμε την nikon FF μας εξαφανισθηκε, μιας και εχουν βγαλει μερικους πολυ καλους φακους πλεον.

Ο,τι παρεις βεβαια στο 1,5Κ περιπου..

Link to comment
Share on other sites

λεγανε ...παλιοτερα ..1,5-2 χρονια και πιο πισω οτι η νικον δεν ενδιαφεροταν να βγαλει full frame παρα μονο την ενδιεφερε να βγαζει ποιοτικα προιοντα.(επισης λεγανε οι ιδιοι) οτι και μερικοι που δοκιμασαν full frame σε canon δεν εμειναν ευχαριστημενοι και κατεληξαν σε μια μεση λυση την eos 1D markIII(με crop factor 1,3x)

Σε αυτην την "ποιοτητα" αναφερομαι..

μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θέλεις τη λέξη "ποιότητα" αλλά δείχνουν πως αν δεν είναι έτοιμοι και σίγουροι για κάτι, απλά δεν το κάνουν. και δε νομιζω πως μπορεί κανείς να τους κατηγορήσει γι αυτό. άργησαν πάρα πολύ να μπουν στο FF, αλλά δε νομίζω να είπε κανείς ότι δεν είναι καλη ή ότι η φτηνότερη λύση δεν είναι το ίδιο ποιοτική με την ακριβή (d700 vs d3).

το κόστος των φακών δεν το συζητώ, καταλαβαίνεις τι πλήρωνεις όταν το βλέπεις.

και ακριβό φακό έχω, και φτηνό φακό έχω, και με πανάκριβα πακέτα FF canon έχω παίξει και το συμπέρασμα παραμένει το ίδιο: ανεξαρτήτως φίρμας, την ποιότητα αυτή θα την πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, έχω τώρα μια πιο ξεκάθαρη άποψη επί του θέματος, και όπως και στην αρχή, κλείνω για τον Τοκίνα όπως με βλέπω.

Μαζί με την 90άρα θα έρθει και αυτό το παιδί.

και το συμπέρασμα παραμένει το ίδιο: ανεξαρτήτως φίρμας, την ποιότητα αυτή θα την πληρώσεις.

Aναφέρεσαι στο FF απότι κατάλαβα εδώ έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερθηκα ειρωνικα στη ποιοτητα των Nikon/nikkor...ουτε και σε τιποτα αλλο

Ενα σχολιασμο εκανα στη (σ)ταση που επικρατουσε μεχρι πρωτινος απο πλευρας χρηστων.

Την εταιρια, ακομα και με βαση το αποτελεσμα δεν μπορει να τη κρινει κανεις αρνητικα.

Στις τελευταιες 4.5 σειρες συμφωνω...

εδιτ

για τα 2 πανω ποστ....

γενικα ο,τι πληρσεις παιρνεις.(οχι μονο για ff)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.