Jump to content



μηπως το eshop και το πλαισιο τα εχουν κανει πλακακια?


george1551

Recommended Posts

Ρε παίδες εδώ και καιρό ζαχαρώνω την asus 4670 και παρατηρώ ότι μόλις αλλάξει τιμή στο eshop αλλάζει και πάει ακριβός το ίδιο και στο πλαίσιο και λέω με το φτωχό μυαλό μου μήπως αυτοί οι δυο χειραγωγούν την αγορά μια και έχουν πολύ περισσότερο από τον μισό τζίρο της πληροφορικής? λέω εγώ άλλα ποίος ακούει οι υπεύθυνοι που τα ξύνουν , χτες το πρωί η κάρτα είχε και στα δυο καταστήματα 70,95 ευρώ και το βράδυ είχε και στα δυο καταστήματα 88 ευρώ αν δεν είναι κραυγαλέο αυτό τότε ποιο είναι, εκτός και αν είναι η ίδια εταιρεία και μας δουλεύουν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

το ότι κυνηγιούνται όλη μέρα για να πατσίσει ο ένας τις τιμές του άλλου είναι γνωστό... πολλές φορές όμως το eshop παίζει αθέμιτα (κράχτες κάτω του κόστους, κάτω από την τιμή που τους έχει δεσμεύσει η εκάστοτη εταιρεία)... γκρινιάζει ο άλλος. επιστρέφει η τιμή εκεί που πρέπει... και άλλα πολλά παρασκηνιακά...

πχ παρακολουθήσατε διακύμανση τιμών cpu amd το διάστημα πριν-κατά κ μετά την προσωρινή αφαίρεσή τους από τον τιμοκατάλογο πλαισίου?;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Το έχω παρατηρήσει πάρα πολύ καιρό, ότι προιόντα έχουν και τα 2 καταστήματα, η τιμή internet του Πλαισίου είναι η τιμή του e-shop.

Link to comment
Share on other sites

To να πουλάς προϊόντα «κράχτες» ή να ρίχνεις τις τιμές δεν λέγετε αθέμιτη πρακτική αλλά ανταγωνισμός.

Οι τιμές επίσης δεν είναι μόνο κόστος αγοράς+ποσοστό κέρδους.

Αλλά κόστος αγοράς+έξοδα+ποσοστό κέρδους.

Όταν λοιπόν ένα κατάστημα του μεγέθους του Πλαισίου έχει 10-15 χιλιάδες ευρώ πάγια έξοδα το μήνα (νοίκια,μισθοί,ρεύμα,τηλέφωνα,διαφήμιση,φόροι κλπ) αυτά θα πρέπει να περάσουν και στις τιμές.

Όλα αυτά δεν τα έχει ένα ιντερνετικό κατάστημα, για αυτό το λόγο και οι τιμές είναι χαμηλότερες.

Παρόλα αυτά και η αλυσίδα μπορεί να «παίξει» με τις τιμές, έτσι ώστε να ρίξει ένα κράχτη και να τσιμπήσει λίγο άλλα 10 προϊόντα για να μην χάσει.

Το ίδιο γίνεται και στις αλυσίδες λευκών συσκευών, ειδικά τις μέρες που άνοιξαν Saturn και Electroworld ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι «έριξαν» τις τιμές σε αρκετά είδη για να τους ανταγωνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι υπάρχει επίσημο Pricelist το οποίο σε πολλές περιπτώσεις παραβιάζεται

;) true

και στην περίπτωση της asus ισχύει αυτό και δεν της αρέσει, πόσο μάλλον όταν είναι Νο1 στα boards ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Το έχω παρατηρήσει πάρα πολύ καιρό, ότι προιόντα έχουν και τα 2 καταστήματα, η τιμή internet του Πλαισίου είναι η τιμή του e-shop.

Ανέστη, το ότι έχουν τις ίδιες τιμές δεν λέει και πολλά. Το ότι ΜΟΛΙΣ αποσυρθεί ένα κοινό προϊόν από ΠΛΑΙΣΙΟ ή από e-flop, τότε αυτός από τους δυο που έχει στοκ ανεβάζει ΑΜΕΣΩΣ την τιμή 5-10 ευρώ ανάλογα το προϊόν είναι μεμπτό. Μόλις επανέλθουν και οι δυο με στοκ η τιμή αντί να επιστρέψει στην αρχική, παραμένει στα ίδια επίπεδα ή άντε 2-3 ευρώ πιο κάτω από την αύξηση.

πχ. 4870Χ2 (ΠΛΑΙΣΙΟ) = 396

4870Χ2 (e-flop) = 396

4870Χ2 (ΠΛΙΑΙΣΟ) = 465

4870Χ2 (e-flop) = Out of Stock

4870X2 (ΠΛΑΙΣΙΟ) = 450

4870Χ2 (e-flop) = 450

Και η δικαιολογία (μπορεί και να στέκει δεν είμαι απόλυτος) είναι η αύξηση της ισοτιμίας του δολλαρίου. Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως η ισοτιμία δολλάριο/ευρώ έκανε peak στα μέσα Οκτωβρίου και έκτοτε πήρε πάλι την κατιούσα.

Μήπως ξύπνησαν οι αλυσίδες και δημιούργησαν καρτέλ;;;;

Link to comment
Share on other sites

To να πουλάς προϊόντα «κράχτες» ή να ρίχνεις τις τιμές δεν λέγετε αθέμιτη πρακτική αλλά ανταγωνισμός.
Εγώ πάντως αναφέρομαι σε καρτέλ. Σε εναρμονισμένες πρακτικές τιμολόγησης που έχουν να κάνουν με αισχροκέρδεια και όχι ανταγωνισμό.

Ξέρεις πόσο έκανε προχθές αυτή η μητρική?

ASUS P5QL-E

Asus - P5QL-E

ή αυτή?

ASUS P5Q

Asus - P5Q (P45,DDR2)

Αυτή η κάρτα γραφικών?

ASUS EAH4850/HTDI 512MB PCI-E RETAIL

Asus - 4850 SVGA (PCI-Express 512MB)

Με το που ανέβασε η μια εταιρία (έστω, πως της τελείωσε το stock και πήρε με νέα τιμή μετά την αλλαγή της ισοτιμίας) ΤΣΟΥΠ, να τη και η άλλη....δούλεμα στο τετράγωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι υπάρχει επίσημο Pricelist το οποίο σε πολλές περιπτώσεις παραβιάζεται

Δεν υπάρχει pricelist σε ελεύθερη αγορά, υπάρχει προτεινόμενη τιμή. Από εκεί και πέρα ο καθένας πουλάει όσο του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

καλα και κανουν αφου μας βρισκουν κοροιδα και τρεχουμε και τα παιρνουμε.ας υπηρχε συνενοηση οπως σε αλλες χωρες να τρωγαν εμπαργκο για κανα εξαμηνο να δεις πως θα ισιωναν.αλλα που,οι ελληναραδες θελουν παντα τα καλυτερα σε στυλ i7 για να το παιζουν μουρη και πρωτοι και τρεχουν σαν τα κοτσυφια:shutup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να μην μιλήσουμε για αυτό καθόλου καλύτερα... όλοι έτσι είναι εδώ από αμάξι μέχρι ρούχο και καλλυντικό!

Η προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι και το pricelist που αναφέρεσαι dellman.. και υπάρχει και η τιμή χονδρικής. π.χ.: αν αγοράζω από το εργοστάσιο 100E χονδρική και κοιτάξω τον τιμοκατάλογό που μου δίνει το εργοστάσιο θα δω προτεινόμενη τιμή λιανικής 130Ε εγώ αν θέλω και με παίρνει μπορώ να το πουλήσω και 110 & 105... αλλά δεν είμαι χαζός να το κάνω όταν το ίδιο προϊόν ο ανταγωνιστής μου το πουλάει 160Ε γιαυτό μιλάμε και για καρτέλ....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι υπάρχει επίσημο Pricelist το οποίο σε πολλές περιπτώσεις παραβιάζεται

Επίσημο από πού ;;;;

Από το εργοστάσιο παραγωγής στην Άπω Ανατολή ;;;

Από την επίσημη αντιπροσωπεία που τα εισάγει ;;;

Aπό τον χονδρέμπορα που τα αγοράζει και τα μεταπουλά ;;;

Τί γίνεται όταν το ίδιο προϊόν εισάγετε από πολλούς ταυτόχρονα ;;;

Kαι έστω ότι υπάρχει. (λέμε τώρα)

Τι γίνεται με όσους κάνουν παραεισαγωγή από άλλες χώρες για να τα πουλήσουν απευθείας οι ίδοι ;;;

Τι γίνεται με όσους κάνουν παραεισαγωγή από άλλες χώρες για να τα μεταπουλήσουν ;;;

Τί γίνεται με τις συμφωνίες που κάνει ο προμηθευτής με τους λιανέμπορους ;;;

Στο ίδιο κόστος αγοράζει το μαγαζάκι που θα πάρει 30-40 κομμάτια και η αλυσίδα που θα πάρει 500 ;;;

Ίδια τιμή πουλάει μια αλυσίδα την Χ μάρκα δίσκων (λέμε) όταν αυτή σπονσονάρεται από τον προμηθευτή με την άλλη αλυσίδα που έχει όλες τις μάρκες ;;;

Καλώς ή κακώς, αυτό σημαίνει ελεύθερη αγορά και εμπόριο.

Το μόνο που μπορεί να ελεχθεί είναι όταν από τα τιμολόγια προκύπτει υπερβολικό ποσοστό κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Τα περί καρτέλ πάλι που αναφέρθηκαν πώς ακριβώς θα ελεχθούν;;;

Δεν είναι γάλα για να παράγεται εδώ και να υπάρχει ΜΙΑ κοινή αφετηρία για όλους.

Όταν υπάρχουν 2-3-4-5 διαφορετικές πηγές παραγωγής/εισαγωγής του ίδιου προϊόντος τί να ελέγξεις ;;;

Όταν ένα προϊόν (ειδικά στην πληροφορική) μετά από 6 μήνες τιμολογείται στην μισή αξία και όταν οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν τί θα καταλάβεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.