Jump to content


Κολλήματα συστήματος - ίσως από μητρική;; any help??


thanassis

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, θέλω να σας πω τον πόνο μου!!!!

έχω το μηχάνημα της υπογραφής και από λίγο πριν το καλοκαίρι, όταν το δούλευα αρκετές ώρες κολλούσε.... όταν λέμε κολλούσε, πάγωνε και έμενε εκεί, σαν να ανέβαζε θερμοκρασία δηλαδή, και είχα αυτήν την εντύπωση και επειδή τον έχω στην πόλη που σπουδάζω είπα οκ, απ τον Σεπτέμβριο θα πάρω ψύκτρα.....

τον Σεπτέμβριο βάλθηκα να βρω πιο είναι το πρόβλημα, το pc το είχα μέρα νύχτα ανοιχτό και κολλούσε από 2-3 φορές τη μέρα καθώς π.χ. έπαιζε μουσική ή κατέβαζε ή ανέβαζε torrent ή δεν έκανε απολύτως τίποτα!!! με το προγραμματάκι core temp η θερμοκρασία ήταν σε κάθε πυρήνα από 39-42 C !!!!

άρα λοιπόν ξεχνάμε τη θερμοκρασία... πρέπει να κρίνουμε αν το πρόβλημα είναι software ή hardware, αν είναι software, πρέπει να "γίνεται" αφού boot-άρει το μηχάνημα.....

στα ΧΡ λοιπόν συνέβαινε, στο linux (ubuntu 8.04) κολλούσε όχι όλο το σύστημα αλλά το πρόγραμμα που άνοιγα, και συγκεκριμένα ο firefox!!! που σε πολύ μικρότερο μηχάνημα δεν κάνει το παραμικρό κόλλημα....

για να μην τα πολυλογώ, μετά το κόλλημα που γινόταν στα ΧΡ έτρεξα το memtest το οποίο έβγαλε πάρα πολλά σφάλματα στις μνήμες!!!!! εδώ είμαστε (λέω)

δοκιμάζω κάθε μνημούλα ξεχωριστά, σε διαφορετικό slot κλπ, το ίδιο.... τις στέλνω στο eshop και λέω έχουν πρόβλημα (περιττό να πω ότι ο έλεγχος έγινε σε μια μέρα και μέχρι να πανε Αθήνα πέρασαν 12-13!!!) τόσο καιρό λοιπόν δούλευα το μηχάνημα με μια kingston 800αρα ενός φίλου, με default παντα ρυθμίσεις...

το πρόβλημα το ίδιο ακριβώς, άρα δεν φταίει η μνήμη....

επίσης το memtest έβρισκε σφαλμα στις 2-3 πρώτες επανεκκινήσεις

οι δικές μου μνήμες δοκιμάστηκαν με default ρυθμίσεις (667MHz και 1,8V) καθώς έπαιζα με την τάση 1,8-2,1V που δίνει η OCZ και με συχνότητες 667-1066ΜΗz....

το πρόβλημα εξακολουθούσε..

τι κρίνετε ότι μπορεί να είναι?? το έστειλα πίσω το μηχάνημα από εκεί που το αγόρασα αλλά μιας και είναι δύσκολο πρόβλημα είπα να ψαχτώ λίγο...

να σημειωθεί ότι χρησιμοποιούσα πάντα ups Mustek, επίσης δεν έχω ζορίσει τον επεξεργαστή με overclocking....

σορρυ αν σας κούρασα με το τεράστιο ποστ αλλά....

τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν τις έχει, αλλά και άλλες που δοκίμασα και είχε... το ίδιο ακριβώς, επίσης έκανα και bios update μήπως και αλλάξει κάτι αλλά τίποτα.....

στο τεστ #3 και καμιά φορά και στο #4

είδα λίγο τις λίστες με τις συσκευές που θεωρεί συμβατές η msi, και για την ακρίβεια όχι συμβατές αλλά που έχει δοκιμάσει, και ήταν ελάχιστες, π.χ. κάρτα ήχου είχε μια terratec μόνο, τι σημαίνει ότι δεν θα λειτουργεί άλλη???

αν κάτι είναι προβληματικό, που πάει το μυαλό σας??

εγώ κρίνω ότι είναι από μητρική ή επεξεργαστή... παίζει π.χ. να φταίει κάποιο drive?? (λέμε τώρα)

αν ήταν π.χ. η κάρτα γραφικών, δεν θα είχα και άλλα προβλήματα? αλλά δεν μπορώ να πω ότι την έχω ζορίσει ή ότι έχω παίξει και πολύ....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, είχα νεώτερα..... το μηχάνημα μου είναι στον τεχνικό εδώ και μία εβδομάδα, έκανε διάφορες δοκιμές και ευτυχώς του κόλλησε και αυτού σε άσχετες στιγμές....

και μίλησα σήμερα μαζί τ και μου είπε ότι άλλαξε την κάρτα γραφικών και από εχθές δεν κόλλησε.... λέτε να είναι από κει??? τόσο εύκολα τα παίζουν οι vga??? και να σκεφτείτε ότι έπαιξα ελάχιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

εεε, για μητρηκή φαίνεται , εκτός και αν η vga πετούσε conflict με το σύστημα. vga και μετά μητρηκές είναι τα πιο ευάλωτα πράγματα σε ένα pc. μετά έρχονται οι μνήμες και μετά οι δίσκοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά κοντεύω να φρικάρω.....:rant:

το pc έμεινε ένα μήνα στο μαγαζί που το αγόρασα και μου το επέστρεψαν λέγοντας μου ότι είναι μια χαρά και άλλαξε η μητρική..... το βάζω που λέτε σε μια παλιά οθόνη (γιατί η δική μου είναι Κοζάνη και το μηχάνημα ήταν Θεσσαλονίκη) και η οθόνη δεν εμφανίζει τπτ.....

ε ρε γμτ λέω πάει η οθόνη? την καρφώνω στο λαπτοπ ανοίγει κανονικότατα!

ανοίγω τον πύργο όπως είναι και βλεπω τα διαγνωστικά τα LED που εχει η msi όλα κοκκινα!!!!!

κάνω ένα reset το bios, ξεκινάει και μου εμφανίζει στις ρυθμίσεις του bios ότι είναι 1,8 η CPU..... το κλείνω βγάζω ψύκτρα βλέπω Q6600, τέσπα με τα πολλά ξεκίνησε, και ξεκινάει αφού κάνω reset το bios και μόλις σβήσει θέλει ξανά reset για να ανοίξει.....

επίσης πρόσεξα ότι λείπουν από την υποτιθέμενη καινούρια μητρική οι μεμβράνες από τις ψύκτρες και σκέφτομαι ότι είναι η ίδια που έκαναν μεγαλύτερη ζημιά ή καμιά refurbished..... τι κάνω??? για πείτε????

υπάρχει τρόπος να καταλάβω πότε κατασκευάστηκε η μητρική??

Link to comment
Share on other sites

σκαλίζοντας και ψάχνοντας τη μητρική τι εντόπισα οεο??? ένα αυτοκολλητάκι που γράφει MSI Service και από το 1 μέχρι το 12 επιλεγμένο το 4 και δίπλα το 08 άρα πέρασε από service η μητρική τον 4 του 08.... (τον υπολογιστή τον έχω από το 07) τι μπορώ να κανω?? δεν έχω το δικαίωμα για καινούρια μητρική?

Link to comment
Share on other sites

το μηχάνημα πήγε εννοείται στο κατάστημα που αγοράστηκε.... για την παλιά μητρική δεν οφείλεται το κατάστημα, καθώς απ ότι μου είπαν δεν το γνώριζαν!!!! η oktabit είναι προμηθευτής και έστειλε την παλιά μητρική... και απ ότι μου είπαν η oktabit τους έχει ξαναστείλει refurbished

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είχαμε και νεώτερα!!!! Τα ζώα απ την OKTABIT και αν έθιξα κανέναν ας μου το πει, μου έβαλαν την P43 Neo3 σαν αντικατάσταση από εγγύηση της P35 Platinum, που εχει μια θύρα pci-e και δεν έχει crossfire, όπως επίσης είναι μια μητρική των 70€ σε σχέση με τν platinum που είναι των 170€.....

και λέει δεν υπάρχει πλέον το P35 το chipset και ζητήσαμε να είναι πιο νέο αλλά ίδιων δυνατοτήτων, όπως την P45 Platinum, και μάλλον αυτην θα στείλουν.... τέσπα, δεν βλέπω μες στις γιορτές να έχω μηχάνημα.... να ναι καλά το 12 ιντσο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου ρε φίλε… τι μπανανιές είναι αυτές ποια…

Καλή τύχη σου εύχομαι και αν και θα σου πρότεινα να τους τραμπουκίσεις λίγο δεν ξέρω και πάλι αν θα καταφέρεις και τίποτα…

Link to comment
Share on other sites

ναι, φταίει κατά το μεγαλύτερο βαθμό που δέχτηκαν κάτι τέτοιο, αν δεν έγινε και εσκεμένα... αλλά απ την άλλη επειδή μίλησα με άτομο των RMA στην oktabit, το οποίο θεώρησε πολύ λογικό ότι είναι καλή μητρική για αντικατάσταση.... τέλοσπάντων, να δούμε στ τέλος τι θα γίνει.... κάτι ακούστηκε ότι μπορεί να μ δώσουν την P45 Zilent (platinum + zalman cpu cooler!!!)

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα με το κατάστημα που αγοράστηκε το pc και μου είπαν πως πίεσαν την oktabit για αντίστοιχη, η απάντηση ηταν πως δεν υπάρχει, και όταν αναφέρθηκαν στην p45 platinum είπαν πως δεν είναι αυτή η αντίστοιχη και είναι η P43 neo3 γιατί αυτή είναι η αξία της μητρικής που αγόρασα

τι μπορώ να κάνω από πλευρά μου??? ήδη είμαι χωρίς υπολογιστή 2 μήνες.... και μάλλον θα πρέπει να περιμένω κανένα μήνα ακόμη για το ΠΟΤΕ θα βρουν την P35 platinum από εξωτερικό....

ποια ακριβώς είναι τα δικαιώματά μου???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.