Jump to content


Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο pc και το τελυταίο καιρό μου μπήκε η ιδέα να βάλω και υδρόψυξη. Το σύστημα θα αποτελείται εναν intel i7 920. Για κάρτα γραφικών σκέφτομαι την 4870 1GB. Επειδή είμαι άσχετος με το άθλημα και με τα προιόντα που κυκλοφορούν θα ήθελα να μου προτείνεται τα κομμάτια που θα πρέπει να αγοράσω ώστε να ψύξω επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και North Bridge. To budget που διαθέτω ειναι 300 - 350 ευρώ. Τέλος να πώ πως υπάρχει η σκέψη να υπερχρονίσω τη cpu στα 3.2 - 3.4 Ghz.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

θα λεγα να παρεις απ ευθειας καμια rampage 2 extreme (επειδη μ αρεσει το blockακι που εχει :) ) και μετα κοιτα σε dangerden εμενα μ αρεσουν πολυ αυτα. τωρα 300-350 δε ξερω αν σε φτανουν για ενα καλο custom συστημα.. βαλε 70-100 για ψυγειο αλλα τοσα για αντλια αλλα τοσα για block gpu που ειναι κατι γουρουνια ισα με την καρτα κι αλλα 60-70 ξερω γω για cpu.

οριακα ειναι και μαλλον εχω μεινει και λιγο πισω... δε ξερω ας πει και καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτά σε καλύπτουν :)4fe2ae56.jpg + τανκ swiftech micro 25 e απ'το Hac.Το cpu block το έβαλα ενδεικτικά,περίμενε για κάποιο που να υποστηρίζει το s1366.Πες μας όμως και τι κουτί έχεις,μιας και ο χώρος παίζει μεγάλη σημασία στο στήσιμο custom υδρόψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει block για s1366?

Έχει βγεί ένα http://www.watercoolinguk.co.uk/catalog/product_info.php?products_id=1185 αλλά τα περισσότερα με ένα upgrade κιτ θα μπαίνουν λογικά και σε 1366.Πάντως alexkhr καλύτερα να περιμένεις για ένα μπλοκ με πλήρη υποστήριξη του καινούργιου socket.Όσο για το full cover block,σίγουρα θα είναι καλύτερο σε απόδοση,αλλά άμα αλλάξει κάρτα θα του μείνει στο χέρι;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βγούν και block για s1366. Κουτί θα αγοράσω καινούριο και σκέφτομαι ή το Lian-Li V2010 ή το Stacker 832.

Τέλος γιατί θέλει 2 ψυγεία? Με ένα μεγάλο όπως το GTX 480 δεν θα έκανε την ίδια δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Σου πρότεινα 2 ψυγεία λόγω χώρου,το 480 δεν χωράει στα περισσότερα κουτιά,αν και με αυτό θα είχες λογικά καλύτερες θερμοκρασίες.Στο stacker 832 χωρίς μόντα χωράει 2πλό στον πάτο του και μονό στην οροφή και στο exhaust fan της μιτρικής,ενώ με μόντα παίρνει και τριπλό κάτω,ή μπροστά στα 5,25 bays,εάν έχεις φυσικά λίγες 5,25 συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το v2010 δεν νομίζω πως χρειάζεται mod. Το κουτί έχει μήκος 590mm και το ψυγείο 517mm. Πιστεύω πως θα χωράει στην οροφή του κουτιού θυσιάζοντας το πρώτο bay. Διαφορετικά βάζω το GTX 360.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το v2010 δεν νομίζω πως χρειάζεται mod. Το κουτί έχει μήκος 590mm και το ψυγείο 517mm. Πιστεύω πως θα χωράει στην οροφή του κουτιού θυσιάζοντας το πρώτο bay. Διαφορετικά βάζω το GTX 360.

Χρειάζεται να τοποθετήσεις rad grill στην οροφή για να το κάνεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Theovaz

H πρόταση σου είναι η καλύτερη δυνατή.

Μια μικρή αντίρρηση έχω για τα ψυγεία και για το Northbridge.

Το block της Swiftech το έχεις δουλέψει? Μήπως πιάνει σκουριά? Μήπως αποτελείται από δύο διαφορετικά μέταλλα? Δεν νομίζω ότι απαιτείται. Καλύτερα να αφήσει τη stock ψύξη εκεί.

Επίσης δεν χρειάζονται δύο ψυγεία και ειδικά αυτά τα ψυγεία σκουριάζουν.

Δεν έχω δει Ελλάδα ψυγεία χάλκινα, αλλά μόνο από εξωτερικό (με εξαίρεση κάτι τεράστια πανάκριβα, με σωλήνες αντί για πλάκες).

Είναι καλύτερα τα χάλκινα, για να αντέξουν στο χρόνο, χωρίς να πιάνει λάσπη και σκουριά η υδρόψυξη.

Η Coolance έχει πολύ ωραία ρακόρ όλων των ειδών και tank.

Νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που υπάρχουν και αξίζουν.

Μόνο που θέλει μελέτη ώστε να αγοραστούν τα κατάλληλα ρακόρ για κάθε περίπτωση (υπάρχουν με γωνίες που περιστρέφονται και διάφορα άλλα εξαιρετικά χρήσιμα) και στις κατάλληλες διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Theovaz

H πρόταση σου είναι η καλύτερη δυνατή.

Μια μικρή αντίρρηση έχω για τα ψυγεία και για το Northbridge.

Το block της Swiftech το έχεις δουλέψει? Μήπως πιάνει σκουριά? Μήπως αποτελείται από δύο διαφορετικά μέταλλα? Δεν νομίζω ότι απαιτείται. Καλύτερα να αφήσει τη stock ψύξη εκεί.

Επίσης δεν χρειάζονται δύο ψυγεία και ειδικά αυτά τα ψυγεία σκουριάζουν.

Δεν έχω δει Ελλάδα ψυγεία χάλκινα, αλλά μόνο από εξωτερικό (με εξαίρεση κάτι τεράστια πανάκριβα, με σωλήνες αντί για πλάκες).

Είναι καλύτερα τα χάλκινα, για να αντέξουν στο χρόνο, χωρίς να πιάνει λάσπη και σκουριά η υδρόψυξη.

Η Coolance έχει πολύ ωραία ρακόρ όλων των ειδών και tank.

Νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που υπάρχουν και αξίζουν.

Μόνο που θέλει μελέτη ώστε να αγοραστούν τα κατάλληλα ρακόρ για κάθε περίπτωση (υπάρχουν με γωνίες που περιστρέφονται και διάφορα άλλα εξαιρετικά χρήσιμα) και στις κατάλληλες διαστάσεις.

Koolance έχει στα multirama. Μπορείς να προτείνεις κάποια κομμάτια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.