Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για την ώρα με ενδοιαφέρει μόνο η cpu την αποία θα πάρω σε κανένα μήνα, αλλά θέλω δυυνατότητες αναβάθμησης, γιατί ας πούμε προς το πασχα σκοπεύω να πάρω την αντοίστηχη 5850(σς την πούμε έτσι για ευκολία) ή την μεσαία την επόμενης γενιάς της ΑΤΙ, αλλά αν απο θερμική συμπεριφορά είναι όπως και οι 4850/70 τότε θα της βάλω νερό, αλλά αφήν ωκαι περιθώρια για 2 κάρτα οπότε θα θέλω και εκεί νερό, αλλά δεν με ενδοιαφέρει να ασχοληθώ με κάτι πολύ extrme, απλώς να κάνω ένα αξιοπρεπέστατο o/c και σε cpu kai se gpu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδή τι κομμάτια προτείνεις;για την ώρα βαλε μόνο για επεξεργαστή αλλά έχε στα υπ' όψιν και τα υπόλοιπα που είπα.

τσεκαρε και www.caseking.de www.aquatuning.de ->ηλεκτρονικα μαγαζια γερμανιας με απιστευτη ποικιλια σε ειδη υδροψυξης και πολυ χαμηλοτερες τιμες..τα εξοδα αποστολης βγαινουν γυρω στα 5-6 ευρω...κι αμα εισαι και σε πολυ μικρο προυπολογισμο,ο τελευταιος εχει και Β διαλογης (ελαττωματικα) με αστειες τιμες..

πχ:σ(στον 2ο):τριπλο ψυγειο με 34 ευρω... http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2560_Magicool-Aluminium-360mm-Radiator-EOL.html (Ελλαδα δεν βρισκεις τριπλο ψυγειο με κατω απο 49)

Link to comment
Share on other sites

Αλουμινενιο ψυγειο του προτεινεις;

και ελλατωματικα κομματια;

ημαρτον.

αν ειναι ετσι εδω εχω αντλια της tt,επισης ενα τανκ,και δυο ψυγεια για σκοτωμα,ενα μονό

και ενα διπλό blackice GTS280,και ειναι και καινουργια και χαλκινα.

αυτα δεξια στη φωτο

το cpu block δεν το υπολογιζουμε γιατι απο αποδοση ειναι μηδεν.

post-10637-1416073736,3739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδωσα ενα ενδεικτικο λινκ που δεν εχει μονο αυτο το αλουμινενιο ψυγειο.Αν θες(και μιλας λιγα γερμανικα) τσεκαρε λιγο αυτα που πωλουνται ως "ελαττωματικα"..αρκετα απο αυτα πωλουνται ετσι απλα επειδη δεν εξεταστηκαν...

Link to comment
Share on other sites

το τανκ ενταξει

το block δεν ειναι για cpu αλλα για chipset.

και τελος δεν καταλαβαινω γιατι για 20€ διαφορα προτιμας αυτη την αντλια

και αφηνεις το θηριο τη swiftech 655.

οχι αυτη η αντλια δεν κανει αν στο μελλον βαλεις 2 block,το ενα ειδικα της καρτας γραφικων.

για ενα μονο block οκ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπεις τι βάζουν όλοι?

Τέσσερα κομμάτια είναι συν παρελκόμενα.

CPU block dtek fuzion v2 όπου το βρεις.

Αντλία Swiftek 655 από Πλαίσιο γιατί είναι φθηνότερο.

Ψυγείο αυτό που είπες

και για τανκ + ρακόρ Koolance, λάστιχα, υγρό, πήγαινε στο multirama Xtreme, γιατί είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

και γω για το dtek fusion v2 θα σου ελεγα,αφου το εχω και γω οπως οι περισσοτεροι,αλλα

επειδη ειναι δυσευρετο σου προτεινα το EK Supreme που κι αυτο ειναι καλο.

το dtek κοστιζε 45€ και τωρα αν το βρεις με 65 να εισαι και ευχαριστημενος.

σε Ελληνικο μαγαζι παντως για την ωρα δεν υπαρχει,αναμενεται...

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολυ σκέψη αποφάσισα ότι θα προχωρήσω στο εξής setup:

Κουτί: Cosmos S

Radiator:TFC XCHANGER 360, TFC XCHANGER 120, Black Ice Radiator GTS 120

Αντλία: KOOLANCE MP-400 με βάση KOOLANCE COV-PMP01P

Cpu Block: KOOLANCE s1333

VGA Block: KOOLANCE VID-487

ReservoirQXSPC 250MM PASSIVE

Fans:4x SST SUSCOOL121 120X25

Σύνολο βγαίνει πολύ περισσότερο απο την αρχική μου σκέψη αλλά αφού θα το κάνω το επιχείρημα ας το κάνω σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

που να μην ειχες σκεφτει και πολυ δηλαδη..

πολυ ωραια ειναι η αντλια,400lt/h,ειναι μονο για 3/8" σωληνες και εχει 75 ευροπουλα στα multirama,θαυμασια.

θα παρεις και τον νεο core i7?

γιατι το block ειναι για socket 1333.

δικαιωμα σου,αν επιτρεπεται απο που τα βρηκες;

(μηπως μας δουλευεις;)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σόρρυ δεν το είδα... αλλά το dtek το βρήκα εδώ στα 65, βάζοντας τα black ice 2πλό to dtek την swiftek kai to tank που σας είπα πιο πάνω είμαι στα ~210, άρα μέσα...

Αλλά από υγρά λέω αυτό, και κάτι άλλο τώρα αυτό είναι σετ με ρακόρ ή είναι μόνο ότι βλέπω στην εικόνα?Α και τι διαμετρο να προττιμήσω?

Πολλές ερωτήσεις, ε?Νoobas sto w/c βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

@darkfighter

to D-TEK ειναι Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας,αυτο σημαινει απλα οτι μπορει να το εχεις σε ενα η δυο μηνες μη σου πω και παραπανω.

το υγρο ενταξει ειναι,το αλλο σετ οχι,ειναι ειδικα για συστηματα koolance.

θα παρεις ρακορ για σωληνες 1/2,και τους αναλογους σωληνες φυσικα.

οι σιλικονης πανε περιπου 10€ το μετρο,θα σου προτεινα ομως αυτους εδω,πολυ καλοι και ευκαμπτοι.

αν θελεις υπαρχουν και κοκκινοι.

Link to comment
Share on other sites

που να μην ειχες σκεφτει και πολυ δηλαδη..

πολυ ωραια ειναι η αντλια,400lt/h,ειναι μονο για 3/8" σωληνες και εχει 75 ευροπουλα στα multirama,θαυμασια.

θα παρεις και τον νεο core i7?

γιατι το block ειναι για socket 1333.

δικαιωμα σου,αν επιτρεπεται απο που τα βρηκες;

(μηπως μας δουλευεις;)

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου. Τι λόγο έχω να σας δουλέψω?

Στο θέμα μας τώρα. Τα βρήκα στα Multirama extreme. To block για τη cpu δεν έχει κυκλοφορίσει Ελλάδα. Μου είπαν ότι θα είναι διαθέσιμο τον Δεκέμβριο. Δεν είναι καλά αυτά? Αν όχι θα ήθελα να μάθω το γιατί. Όπως είπα και στα πρώτα post δεν το κατέχω το άθλημα και αυτός είναι και ο λόγος που έγινε αυτό το θέμα....για να μάθω και να πληροφορηθώ! Τέλος η αντλία είναι στα 500λτ/h.

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=334

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολυ σκέψη αποφάσισα ότι θα προχωρήσω στο εξής setup:

Κουτί: Cosmos S

Radiator:TFC XCHANGER 360, TFC XCHANGER 120, Black Ice Radiator GTS 120

Αντλία: KOOLANCE MP-400 με βάση KOOLANCE COV-PMP01P

Cpu Block: KOOLANCE s1333

VGA Block: KOOLANCE VID-487

ReservoirQXSPC 250MM PASSIVE

Fans:4x SST SUSCOOL121 120X25

Σύνολο βγαίνει πολύ περισσότερο απο την αρχική μου σκέψη αλλά αφού θα το κάνω το επιχείρημα ας το κάνω σωστά!!!

Μα δεν θα το κάνεις τελικά σωστά έτσι που σε κόβω.

Χώρια που και οι απαιτήσεις σου για υπερχρονισμό στα 4500 με υδρόψυξη είναι εξωπραγματικές (αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο δεν μας έγραψες?).

Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνεις εσύ προσωπικά και πόσο κορόιδο θα σε πιάσουν.

Ότι γράφω θα τα διαβάσουν κι άλλοι που έχουν τις ίδιες ανησυχίες και όποιος καταλάβει.

Δώσε link από τα προιόντα που λες για να σου πω τη γνώμη μου αν θέλεις.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις τι γράφουμε ή δεν τα καταλαβαίνεις και αυτό το σύστημα που προτείνεις το πιθανότερο είναι ότι είναι τουλάχιστον φουσκωμένο χωρίς λόγο.

Θα πληρώσεις πολλά για άχρηστα εξαρτήματα.

Δεν χρειάζεσαι τόσα ψυγεία.

Ένα διπλό, αυτό που σου προτείναμε όλοι φτάνει και για επεξεργαστή και για δύο κάρτες γραφικών σε SLI.

Έτσι είναι το δικό μου σύστημα εδώ και δύο χρόνια.

Οτιδήποτε πάρεις θα κοιτάξεις να μην έχει δύο μέταλλα.

Η καλύτερη λύση είναι να έχουμε χάλκινη βάση και delrin καπάκι.

Έτσι είναι της dtek.

Ακόμα και μακρυά να είναι τα μέταλλα πρέπει να είναι όλα χάλκινα.

Μέχρι και τα ρακόρ πρέπει να είναι μπρούτζινα (επιμεταλλωμένα), ειδικά για νερό και όχι αέρος.

Στην πράξη τα ρακόρ της koolance μου βγήκαν καλά και δεν διαπίστωσα διάβρωση.

Το ίδιο και το tank τους.

Η dtek δεν έχει βγάλει ακόμα block για core i7 και δεν έχει φέρει κανείς στην Ελλάδα τα dtek block για δύο GTX260 που με ενδιαφέρουν (αν και τα ζήτησα με email από τα Πλαίσιο, ούτε που μου απάντησαν).

Έτσι, όταν βγάλει η dtek τα Core i7 block, θα τα παραγγείλω όλα μαζί από Αμερική με κοινό ταχυδρομείο (το USPS κάνει ένα μήνα να τα φέρει, αλλά κάποιες φορές γλιτώνουμε τελωνείο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου. Τι λόγο έχω να σας δουλέψω?

μα τι πραμα ειναι αυτο,δεν μπορουμε να πουμε τιποτα και αρπαζεστε.

εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα οταν λες οτι θα βαλεις μια μικρουλα αντλια των

εστω 500lt/h και πανακριβη για τις δυνατοτητες της για να τροφοδοτησεις 1 τριπλο,2 μονά ψυγεια και δυο blocks ,συγγνωμη αλλα για καποιον που

εχει βαλει εστω και ενα συστημα μοιαζει σα να κανεις πλακα.

η ροη του υγρου θα ειναι ΜΗΔΕΝ και μετα θα ρωτας γιατι εχεις υψηλες θερμοκρασιες.

ωραια δεν ξερεις και ρωτας,σου απανταμε,μην αρπαζεσε κιολας αν κατι δε σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

θα βγουν ανταπτορες s1333 για τα ηδη υπαρχοντα blocks.

αλλα αν το χρειαζομουν τωρα θα εκανα πατεντα,ενα κομματι ανοξειδωτη λαμαρινα

την κοβω στην υδροκοπη και ετοιμο,αντε και αλλο ενα για το backplate,τουλαχιστον μερικοι που μπορουν θα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.