Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

Τη γνώμη μου για τα 3/8 VS 1/2 την έγραψα παραπάνω.

Τα λεπτά λάστιχα μισής ίντσας, δεν κρατάνε αυλό όταν ζεσταθούν, σπάνε εύκολα και είναι ακατάλληλα.

εγω ετσι λεω.

δες τα πραγματα ξεκαθαρα,ειναι απλο.

εχεις να διαλεξεις μεταξυ ομορφιας και αποδοσης.

με 3/8 ειναι μικρρη η διαφορα υπερ της ομορφιας

με 1/2 παλι μικρη η διαφορα προς την αποδοση.

τι τη θελεις την ομορφια; θα το εχεις ολη μερα ανοιχτο να το κοιτας;

αν το προσεξεις λιγο στη συναρμολογηση θα βγει και με 1/2 πολυ ωραιο.

Η μισή ίντσα είναι δύσχρηστη όταν πρόκειται να βάλουμε πολλά block.

Πιάνουν πολύ χώρο αυτά τα λάστιχα (γομάρια) και δεν μπορούνε να λυγίσουν εύκολα για κοντινές αποστάσεις.

Επιπλέον βρίσκουμε πιο εύκολα και ρακόρ και λάστιχα στη διάμετρο αυτή, σε πολύ μεγάλη ποικιλία κατασκευών όπως γωνιώδη ρακορ κτλ.

Δεν είναι λοιπόν μόνο η ομορφιά αλλά και πρακτικά τα 3/8 βολεύουν χωρίς να υπάρχει καμιά διαφορά στην απόδοση.

Η εσωτερική διάμετρος είναι ένα εκατοστό στους σωλήνες 3/8". Δεν είναι μικρή η διατομή αυτή και δεν αυξάνει τις αντιστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

γιατι δηλαδη πρεπει να τα παρει απο γερμανια και πιο ακριβα; το πλαισιο δεν του κανει;

και primoflex πολυ καλα με 3 € το μετρο εχει και tygon φτηνοτερα απ οτι αυτο το ξενο μαγαζι.

@vasi

χωρις παρεξηγηση

παρακολουθω τα ποστς σου,μηπως εισαι επαναπατρισθεις μεταναστης εκ γερμανιας;;

οχι το λεω γιατι οσους τετοιους εχω γνωρισει τρεφουν μεγαλη συμπαθεια μεχρι υποταγης σε οτιδηποτε γερμανικο και σνομπαρουν τις Ελληνικες καταστασεις.

δεν αναφερομαι σε σενα προς θεου,το ιδιο εχω παρατηρησει αντιστοιχα και με τους επαναπατριζομενους αμερικανους.

συζηταμε καλοπροαιρετα εδω ετσι,αν σου φαινεται λιγο κακοπροαιρετο το ποστ μου σου

ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη και το αποσυρω.

εδω και οι υπουργοι αποσυρουν ολοκληρους νομους...

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου για τα 3/8 VS 1/2 την έγραψα παραπάνω.

Τα λεπτά λάστιχα μισής ίντσας, δεν κρατάνε αυλό όταν ζεσταθούν, σπάνε εύκολα και είναι ακατάλληλα.

Η μισή ίντσα είναι δύσχρηστη όταν πρόκειται να βάλουμε πολλά block.

Πιάνουν πολύ χώρο αυτά τα λάστιχα (γομάρια) και δεν μπορούνε να λυγίσουν εύκολα για κοντινές αποστάσεις.

Επιπλέον βρίσκουμε πιο εύκολα και ρακόρ και λάστιχα στη διάμετρο αυτή, σε πολύ μεγάλη ποικιλία κατασκευών όπως γωνιώδη ρακορ κτλ.

Δεν είναι λοιπόν μόνο η ομορφιά αλλά και πρακτικά τα 3/8 βολεύουν χωρίς να υπάρχει καμιά διαφορά στην απόδοση.

Η εσωτερική διάμετρος είναι ένα εκατοστό στους σωλήνες 3/8". Δεν είναι μικρή η διατομή αυτή και δεν αυξάνει τις αντιστάσεις.

συμφωνω για τα γομαρια,αλλα διαφωνω ως προς το οτι δε λυγιζουν ευκολα,το αντιθετο

για την πραγματικη διαφορα στην αποδοση δεν μπορω να επιμεινω αφου δεν εχω ιδια πειρα,επιμενω μονο σε οτι εχω δοκιμασει και αμφισβητω παντα οτι βλεπω γραμμενο στο ιντερνετ.

το αμφισβητω αλλα το δοκιμαζω.

πολυ εγωιστικο ισως αλλα αυτος ειμαι και δυστυχως τις περισσοτερες φορες εχω αποδειχτει σωστος.

εχεις δοκιμασει τα primoflex? δοκιμασε να δεις οτι εχουν πολυ καλυτερη συμπεριφορα στις κλειστες γωνιες απο τα tygon.

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο πριν φυγω για δουλεια

ειναι σε φαση επαναδιαταξης,με προχειρα ενωμενα δυο κομματια σωληνα επειδη δεν ειχα ολοκληρο κομματι.

2 ψυγεια,3 μπλοκς,βλεπετε πουθενα κανενα σπασιμο;; καμμια κλειστη γωνια που δεν γινεται με τοσο χοντρα λαστιχα;

ε δεν εχω και ανοιχτο ολη μερα το κουτι να το καμαρωνω...

post-10637-1416073746,5338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στη φωτογραφία που μας έδειξες, το λάστιχο που πάει από τον επεξεργαστή προς το NB είναι προφανές ότι έχει γίνει πλατύ και έχει μειωθεί ο αυλός.

Άμα ζεσταθεί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει εντελώς σε γωνία και να κλείσει τη ροή.

Στις περιπτώσεις αυτές μπορούμε να βάλουμε σπιράλ εξωτερικά ή δακτυλίδια.

Το συγκεκριμένο όμως λάστιχο δεν είναι λεπτό αλλά κανονικού πάχους και δεν μου μοιάζει να είναι από τα φθηνά. Φαίνεται πολύ καλής ποιότητας με σιλικόνη.

Τα primoflex είναι ίσως και καλύτερα από τα κοινά tygon που μας φέρνουν στην Ελλάδα και αυτό που βλέπω μου μοιάζει με primoflex.

Αν δεις στο θέμα "δείξτε την υδρόψυξη σας" στην αρχή, έχουν κι άλλοι φωτογραφίες με primoflex και το είχαμε συζητήσει το θέμα.

Δεν είμαι εντελώς αντίθετος με τα χοντρά λάστιχα.

Απλά προτιμώ τα 3/8".

Link to comment
Share on other sites

γιατι δηλαδη πρεπει να τα παρει απο γερμανια και πιο ακριβα; το πλαισιο δεν του κανει;

και primoflex πολυ καλα με 3 € το μετρο εχει και tygon φτηνοτερα απ οτι αυτο το ξενο μαγαζι.

@vasi

χωρις παρεξηγηση

παρακολουθω τα ποστς σου,μηπως εισαι επαναπατρισθεις μεταναστης εκ γερμανιας;;

οχι το λεω γιατι οσους τετοιους εχω γνωρισει τρεφουν μεγαλη συμπαθεια μεχρι υποταγης σε οτιδηποτε γερμανικο και σνομπαρουν τις Ελληνικες καταστασεις.

δεν αναφερομαι σε σενα προς θεου,το ιδιο εχω παρατηρησει αντιστοιχα και με τους επαναπατριζομενους αμερικανους.

συζηταμε καλοπροαιρετα εδω ετσι,αν σου φαινεται λιγο κακοπροαιρετο το ποστ μου σου

ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη και το αποσυρω.

εδω και οι υπουργοι αποσυρουν ολοκληρους νομους...

Είχα αγοράσει 2 μέτρα PrimoChill απο το πλαίσιο ,έδωσα σημασία μονάχα στην 1/2 ιτσα όπως και εσείς γράφεται εδώ πέρα !!Εντωμεταξυ το προηγούμενο σύστημα υδροψυξης που το χάλασα το είχα με tygon λάστιχα και τα είχα αγοράσει από τον unseen (http://xtremeshop.com.gr/catalog/index.php?cPath=21_26_42) με διάσταση λάστιχου 15,9/11,1 διάφανο και ταίριαζαν στο μεγάλο κουτί KANDALF όλα στο φουλ,βάζοντας όμως το primoflex ήταν σκέτη απελπισία η σωλήνα ήταν δύσκαμπτη μεγάλη και βαριά ... για να τροφοδοτήσω το σύστημα της υπογραφής μου.Σκέφτηκα να συνδυάσω PrimoChill με tygon λάστιχα και το έπραξα!!!! Με αυτήν την εμπειρία η σωλήνα PrimoChill δεν αξιζει

Το σαιτ με τα ακριβά λάστιχα το έγραψα για να δούμε τις διαστάσεις που έχει η tygon .

Δεν είμαι επαναπατρισθεις μετανάστης εκ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ,και δεν σνομπάρω καμια Ελληνικη κατασταση!!

Link to comment
Share on other sites

primoflex ειναι της pripochill,το ιδιο ειναι.

το λάστιχο που πάει από τον επεξεργαστή προς το NB είναι προφανές ότι έχει γίνει πλατύ και έχει μειωθεί ο αυλός.

μαλλον εχει συμβει μονο στη φαντασια σου.

αυτο εσενα σου φαινεται να εχει πλατυνει;;

ακου σκληρο το primoflex,ρε θα μας τρελλανετε.

ασε που οσο ζεσταινεται γινεται και πιο ευκαμπτο και κανει και για ακομη πιο κλειστες γωνιες.

και αν ψαξετε στην σελιδα της primochill θα δειτε οτι κατασκευαζεται απο σιλικονη.

post-10637-1416073747,1221_thumb.jpg

μηπως σας εδωσαν διαφορετικο και οχι το primoflex?

αυτο ειναι το σωστο

ρε τι ακουμε εδω μεσα,οτο κουτσο του και το στραβο του ο καθενας.

παρτε το χαμπαρι οτι δεν τα ξερετε ολα και συνελθετε,ανοιχτε τα ματια σας.

αυτα που ξερατε περυσι δεν ισχυουν φετος ουτε του χρονου θα ισχυουν τα τωρινα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.primochill.com/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&cid=0&q=primoflex&x=0&y=0

Τα ίδια είναι η εταιρία είναι primochil.

Κατά καιρούς φέρνει το Πλαίσιο.

Εμένα πάλι μου αρέσουν τα tygon αλλά κι εκεί υπάρχουν διάφορες ποιότητες.

Έχω βρει tygon 3/8 με μεγάλο ποσοστό σιλικόνης, το καλύτερο που υπάρχει στον κόσμο, στον εισαγωγέα κοντά στην Σπύρου Πάτση, που τα δίνει όμως χονδρική και δεν την κόβει την κουλούρα, οπότε είναι πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

primoflex ειναι της pripochill,το ιδιο ειναι.

μαλλον εχει συμβει μονο στη φαντασια σου.

αυτο εσενα σου φαινεται να εχει πλατυνει;;

ακου σκληρο το primoflex,ρε θα μας τρελλανετε.

ασε που οσο ζεσταινεται γινεται και πιο ευκαμπτο και κανει και για ακομη πιο κλειστες γωνιες.

και αν ψαξετε στην σελιδα της primochill θα δειτε οτι κατασκευαζεται απο σιλικονη.

[ATTACH]33187[/ATTACH]

μηπως σας εδωσαν διαφορετικο και οχι το primoflex?

αυτο ειναι το σωστο

ρε τι ακουμε εδω μεσα,οτο κουτσο του και το στραβο του ο καθενας.

παρτε το χαμπαρι οτι δεν τα ξερετε ολα και συνελθετε,ανοιχτε τα ματια σας.

αυτα που ξερατε περυσι δεν ισχυουν φετος ουτε του χρονου θα ισχυουν τα τωρινα.

Δεν είπα κάτι διαφορετικό από όσα λες.

Δεν πρόσεξες όμως το τι έγραψα και μου απάντησες άσχετα.

Η αντίρρηση μου δεν ήταν για τη μισή ίντσα, αλλά για τα λεπτά λάστιχα μισής ίντσας.

Το δικό σου λάστιχο δεν μου το είπες εσύ ότι είναι primoflex.

Το κατάλαβα που δεν έσπασε με τόση καμπύλη και απλά πλάτυνε.

(Ίσως βλέπω πουλάκια, αλλά όποιος και να δει την πρώτη φωτο, πλατύ θα δει το λάστιχο).

Πάντως στην ουσία δεν μας είπες τίποτα.

Αν και η εικόνα της υδρόψυξης που μας έδειξες λέει πολλά.

Δηλαδή κι εσύ χρησιμοποιείς dtek V2 CPU block και αντλία D5 Laing.

Επομένως στα βασικά δεν διαφωνείς με όσα είπαμε μέχρι τώρα.

Δεν μπορεί να χαρακτηρίζεις κουτσή και στραβή την άποψη και την εμπειρία των άλλων.

Αν διαφωνείς κάπου το λες.

Δεν σημαίνει όμως ότι έχεις και δίκιο.

Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες σε κάθε λάστιχο.

Έχουν κωδικούς και προορίζονται δια διαφορετικές χρήσεις.

Την ποικιλία που έχει η tygon σε ιατρικά λάστιχα, δεν την έχει κανείς.

Θα βρεις σε όλες τις διαστάσεις, σε όλα τα μεγέθη από αντιμικροβιακά, κατάλληλα για τροφές και δεν συμμαζεύεται.

Η primochill μπροστά της είναι μαγαζάκι.

attachment.php?attachmentid=33188&stc=1&d=1228137725

post-2226-1416073749,1059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

PrimoFlex Tubing 1/2 ID x 3/4 OD - UV Green

Αυτό σημαίνει μισή ίντσα εσωτερική διάμετρος (ID=internal diameter) και 3/4 της ίντσας εξωτερική διάμετρος (OD=outer diameter).

Αυτό το λάστιχο είναι μισής ίντσας, κανονικού πάχους και κατάλληλο για υδρόψυξη.

Δηλαδή δεν είναι λεπτό το τοίχωμα και δεν σπάει εύκολα.

Πάντα χαρακτηρίσουμε τα λάστιχα με την εσωτερική διάμετρο (η εξωτερική απλά μας δείχνει το πόσο παχύ είναι το τοίχωμα του σωλήνα ως [OD-ID]/2 άρα [3/4-2/4]/2=1/8" έχει πάχος το τοίχωμα), ενώ τα ρακόρ με την εξωτερική.

Δηλαδή ρακόρ μισής ίντσας σημαίνει ότι η εξωτερική διάμετρος του ρακόρ είναι μισή ίντσα, ώστε να κουμπώνει το λάστιχο μισής ίντσας.

Link to comment
Share on other sites

To αν θα κουρμπάρει σωστά κ' χωρίς τσακίσματα ένας σωλήνας εξαρτάται άμεσα και (προφανώς όχι μόνο) από το μήκος του εκάστοτε κομματιού που θα κόψει ο "αγωνιζόμενος"...

Επειδή διακρίνω μία "σπιρτάδα" στην κουβέντα κ δεν θα πρεπε, παραθέτω ένα review με αρκετό visual υλικό σχετικά με tubing :

Xtremesystems.org - Tubing Review - 18 Types of Tubing Reviewed [56k warning]

και μιας και αναφέρθηκε προηγουμένως το τι + και - έχει η κάθε διάσταση, δεν θα είναι κακό να διαβάσει κάποιος που ενδιαφέρεται το παρακάτω για να δεί και με τα μάτια του και να κρίνει ανάλογα με τις απαιτήσεις του συστήματός του:

Xtremesystems.org - The impact of tubing sizes

Ενδεικτικά αναφέρονται τα παραπάνω, μιας και προσφέρουν αρκετά στοιχεία, όχι σαν "απόλυτα reviews" ή "κοράνι-valuable"...ο καθένας ψάχνοντας μπορεί να βρεί διάφορα...

Objective πάντως μίας κουβέντας είναι η ικανοποίηση των προσωπικών ανησυχιών και η επίλυση των ερωτημάτων του Τhread Starter και όχι η αντιπαράθεση...σκεφτείτε το λιγάκι και αυτό...no offence πάντα...μία παρέα είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις θα με τρελανετε τελειως μου φαινεται...

θα ξεχασω κι αυτα που ξερω

εσωτερικο σπειρωμα στο πλαστικο της αντλιας;

μα δεν αδυνατιζει πολυ ετσι;το βλεπω και τρεμω.

αντε μετα να βαλεις αν χρειαζεται εξωτερικα σωληνα και να τον σφιξεις,παει εσπασε.

το παχος μειωνεται κατα 0,7mm σε καθε τοιχωμα, μενουν δλδ τοιχωματα 1,5mm με χειλος 2mm

για βαθος μολις 7mm μιας και το σπειρωμα ειναι κωνικο

κοινως ακομα και εαν δεν εχεις ρακορ μισης ιντσα να βιδωσεις

μπορεις να χρησιμοποιησεις το ιδιο το πλαστικο και να περασεις λαστιχο και σφιγκτηρα απο πανω χωρις κανενα προβλημα

1-6.jpg

Δεν αλλάζει κάτι στο θέμα της απόδοσης αν βάλει ένα κομμάτι λάστιχο μισής ίντσας σε κύκλωμα 3/8".

Μακάρι να υπήρχαν ανταλλακτικά αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχουν. Το RMA εσείς ξέρετε αν περνάει.

Αλλά και πάλι είναι περιττό να βιδώσουμε εσωτερικά ένα ρακόρ με εξωτερική διάμετρο μικρότερη από μισή ίντσα.

Ούτε πιο όμορφο θα είναι. Σφιγκτήρας στο λάστιχο θα μπει είτε με βιδωτό ρακόρ είτε χωρίς.

σφιγκτηρας δεν ειναι απαραιτητο να μπει

και ο μισοιντσος κουμπωνει τελεια χωρις

και αν θες βαζεις ρακορ με βιδωτο δαχτυλιδι

nzl-v13-19kg2_p0.jpg

και ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ακριβως βρισκεις ασχημο σε ενα τετοιο σπειρωμα που σου επιτρεπει να βαλεις οτι ρακορ θελεις

2-4.jpg

μειώνεις την διατομή του ανοίγματος έτσι με το εσωτερικό σπείρωμα!!

αυξανεις μαλλον θες να πεις τη διατομη

και μονο στο σημειο του στομιου κατα 1,5mm στη συνολικη διαμετρο

αλλα και παλι αυτο δεν παιζει ρολο

μιας και αυτο που σε νοιαζει ειναι η εσωτερικη διατομη του ρακορ που θα βαλεις

απο εκει περνα το νερο

αυτο επιρεαζει ή οχι τη ροη.

Link to comment
Share on other sites

συνεχως επαναλαμβανουμε τα ιδια.

εγω εχω αναφερει πιο λαστιχο προτεινω και ποιο εχω πριν αρκετα ποστ και αρκετες φορες,δηλαδη για το primoflex που εχει το πλαισιο,και για το tygon του προτεινα αν

δεν τον ενδιαφερει το κοστος.

απλως σε καποιο τελευταιο ποστ ειπα μηπως βρει μικροτερης εξωτερικης διαμετρου λαστιχο 1/2 αφου δε θελει να πιασει ολο το χωρο.

αυτο βεβαια ηταν λαθος αφου δεν υπαρχει τετοιο λαστιχο και αν υπηρχε θα τσακιζε ευκολα.

το προβλημα ειναι οτι δε διαβαζουμε η δε θυμομαστε τι εχει γραφτει σε προηγουμενα ποστς και ετσι δημιουργουνται εντυπωσεις και εντασεις.

ωραιο το review για τους σωληνες,αν και ειχα βρει καποιο πιο εμπεριστατωμενο που συγκρινε μεταξυ τους 5 διαφορετικες μαρκες,δε θυμαμαι τωρα που το βρηκα..

να και αλλη μια φωτο για το ποσο εχει τσακισει το λαστιχο του northbridge....

post-10637-1416073749,4121_thumb.jpg

λετε να κλεισει τελειως οταν ζεσταθει;;; μην τρελλαθουμε δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες πληροφορίες που μας έδωσες felix από το XS.

Αυτά που αποκόμισα και με τον τρόπο που τα κατάλαβα είναι τα εξής.

Όσο πιο σκληρό είναι ένα λάστιχο, όσο πιο χοντρό είναι το τοίχωμα και όσο πιο μικρή είναι η διάμετρος, τόσο δυσκολότερα σπάει σε μικρές αποστάσεις.

Η σκληρότητα του ελαστικού μειώνεται όταν θερμαίνεται, άλλο περισσότερο και άλλο λιγότερο, ανάλογα με το υλικό. Οι θερμοκρασίες που μας ενδιαφέρουν για υδρόψυξη υπολογιστή είναι στους 30-60°C.

Τα σκληρά λάστιχα έχουν το μειονέκτημα ότι εξασκούν μεγαλύτερες τάσεις στα block, είναι δύσχρηστα, δεν κουμπώνουν πάνω στα ρακόρ, με κίνδυνο διαρροής, φεύγουν πιο εύκολα και διπλώνουν ξαφνικά όταν ζεσταθούν.

Ένα κύκλωμα με διάμετρο 3/8" σε σύγκριση με τη μισή ίντσα δεν έχει καμιά διαφορά στη θερμοκρασία των εξαρτημάτων που ψύχουν.

Link to comment
Share on other sites

l_satsok

Αν προσπαθείς να πείσεις εμένα, άδικα παιδεύεσαι, γιατί το έγραψα ότι τα εκτιμώ τα primoflex.

Είδα ότι έχεις δύο ψυγεία, ένα πάνω και ένα πάνω πίσω.

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω και πίσω.

Βέβαια, στην περίπτωση σου, δεν έχεις θερμογόνες πηγές μέσα στο κουτί, αφού παντού σχεδόν έχεις βάλει block.

Αλλά και πάλι, μέσα στο κουτί υπάρχουν σκληροί δίσκοι, DVD, μνήμες κτλ, οπότε η θερμοκρασία θα είναι σίγουρα ανεβασμένη σε σχέση με το περιβάλλον κατά 5°C.

Μια υδρόψυξη, έχει απόδοση σε σχέση με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, ενώ η δική σου σε σχέση με τη θερμοκρασία του κουτιού, στο πλέον ζεστό σημείο της.

Επίσης ένα καινούργιο τριπλό ψυγείο, μειώνει τη ροή κατά 25%.

Όσο παλιώνει τόσο πέφτει η ροή.

Έτσι, η απόδοση θα είναι χειρότερη κατά 5°C από ότι αν είχες κάτω τα δύο ψυγεία και ακόμα περισσότερο αν είχες ένα διπλό ψυγείο λεπτού προφίλ.

Να δώσω κι εγώ δύο ωραία link από το XS σχετικά με το θέμα μας.

Όλος ο ζεστός αέρας μαζεύεται πίσω και πάνω όπου βάζουμε ανεμιστήρες εξόδου ανεξάρτητα αν έχουμε λίγους ή πολλούς ανεμιστήρες στο κουτί.

Η καλύτερη διάταξη από άποψη απόδοσης θορύβου είναι η κλασσική εμπρός κάτω είσοδος αέρα - πίσω πάνω έξοδος αέρα.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=206829

Με τρεις ανεμιστήρες 120mm στις 1400 στροφές (ακούγονται πολύ λίγο), ένα τριπλό ψυγείο χαμηλού προφίλ (λεπτό) - σε σύγκριση - με δύο τριπλά ψυγεία σε σάντουιτς.

Η θερμοκρασία του νερού πριν το ψυγείο ήταν αντίστοιχα 39 και 37°C πάνω από το περιβάλλον (full load).

Από όσο κατάλαβα, μέτρησε θερμοκρασία νερού πριν την είσοδο στο ψυγείο και υπέθεσε ότι είναι ίδια με τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Έτσι δεν μπήκαν στη μέση οι αυξημένες αντιστάσεις, που ίσως και να αντιστρέφαν τη διαφορά.

"As for flowrates, the additional radiator made them drop by 25% in my testing."

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=207166

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.