Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

Αν προσπαθείς να πείσεις εμένα, άδικα παιδεύεσαι, γιατί το έγραψα ότι τα εκτιμώ τα primoflex

πως σου προεκυψε αυτο;

ειδα το λινκ και το εβαλα,εκτος και αν απαγορευεται.

Έτσι, η απόδοση θα είναι χειρότερη κατά 5°C από ότι αν είχες κάτω τα δύο ψυγεία και ακόμα περισσότερο αν είχες ένα διπλό ψυγείο λεπτού προφίλ.

πρωτον δεν πανε κατω τα ψυγεια γιατι εχω το cosmos s,μονο στην κορυφη και πισω

και ειναι ετσι το κουτι σχεδιασμενο ωστε οι ανεμιστηρες να τραβανε αερα απο το εσωτερικο του κουτιου προς τα εξω.

δευτερον,ειχα διπλο ψυγειο λεπτου προφιλ και ειχα 6-7 βαθμους υψηλοτερες θερμοκρασιες,αρα και εδω εισαι λαθος.

τριτον,το εσωτερικο του κουτιου μου ειναι ψυγειο λογω του ανεμιστηρα 22cm που

εχει το cosmos στο πλαι του,οι δισκοι μου ολοι βρισκονται συνεχεια στους 25-26 το πολυ

βαθμους.

επιπλεον αποδειξη το γεγονος οτι η υδροψυξη αποδιδει πολυ καλυτερα οταν εχω κλειστο το πλαινο παρα οταν το εχω τελειως ανοιχτο.

επιπλεον,εχω και θερμομετρο στο νερο οπου παντα σχεδον εχω περιπου 5 βαθμους στο νερο πανω απο οτι στο περιβαλλον,τωρα ας πουμε εχω 24 στο δωματιο και το νερο ειναι στους 29

και το cpu σε πληρες stress,δουλευει καλα η οχι η υδροψυξη; εγω νομιζω πως καλυτερα δεν γινοταν.

συγχωρεισαι γιατι δεν το ξερεις το κουτι αυτο.

τεταρτον:

δεν γραφω εδω για να ζητησω βοηθεια ουτε κανω δοκιμες για να βελτιωσω κατι αφου με Q6600@3800ΜΗζ με 1,47vcore εχω 50 σε full load με το prime95 στο cpu,τι αλλο δηλαδη να θελω;;;

γραφω ετσι για να περναει η ωρα,πεστο κι ετσι που λεει ο αλεφαντος.

πεμπτον:

αν ειμαστε υποχρεωμενοι να γραφουμε μονο οταν εχουμε προβλημα τοτε να σταματησω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Φιλικά γράφω.

Μην το παίρνεις στραβά.

Δεν μου κάνει εντύπωση που έχεις διαφορά 6-7 βαθμούς με διπλό ψυγείο σε σχέση με το τριπλό ψυγείο συν μονό.

Απλά με τόσους ανεμιστήρες, δεν προλαβαίνει να περάσει ο ζεστός αέρας μέσα από το ψυγείο, ενώ με δύο μόνο ανεμιστήρες, μόνο ζεστός αέρας περνάει.

Είναι οι πέντε βαθμοί που ανέφερα.

Δεν προσπαθώ να σε βοηθήσω.

Προσπαθώ να μάθω από την εμπειρία σου.

Κι αυτό έμαθα τώρα από σένα, ότι μπορούμε να βάλουμε ψυγεία πάνω και πίσω-πάνω, αρκεί να έχουμε πολλούς ανεμιστήρες, ώστε να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί το εσωτερικό του κουτιού.

Αλλά αν σου πετύχει ποτέ η ευκαιρία, βάλε ένα ψυγείο εμπρός κάτω σε μέγεθος όσο ο ανεμιστήρας που έχεις (220mm αν υπάρχει), να βάζει αέρα, κλείσε τους πλαινούς ή χαμήλωσε τους τόσο ώστε να μην ακούγονται, βάλε έναν 120άρη ανεμιστήρα πίσω πάνω να βγάζει αέρα και μέτρησε θερμοκρασίες και θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχεις δύο ψυγεία, ένα πάνω και ένα πάνω πίσω.

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω και πίσω.

Βέβαια, στην περίπτωση σου, δεν έχεις θερμογόνες πηγές μέσα στο κουτί, αφού παντού σχεδόν έχεις βάλει block.

Αλλά και πάλι, μέσα στο κουτί υπάρχουν σκληροί δίσκοι, DVD, μνήμες κτλ, οπότε η θερμοκρασία θα είναι σίγουρα ανεβασμένη σε σχέση με το περιβάλλον κατά 5°C.

Μια υδρόψυξη, έχει απόδοση σε σχέση με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, ενώ η δική σου σε σχέση με τη θερμοκρασία του κουτιού, στο πλέον ζεστό σημείο της.

Επίσης ένα καινούργιο τριπλό ψυγείο, μειώνει τη ροή κατά 25%.

Όσο παλιώνει τόσο πέφτει η ροή.

Έτσι, η απόδοση θα είναι χειρότερη κατά 5°C από ότι αν είχες κάτω τα δύο ψυγεία και ακόμα περισσότερο αν είχες ένα διπλό ψυγείο λεπτού προφίλ.

Εγώ δηλαδή που θέλω να βάλω 1 3πλο στην οροφή και 1 μονό στο πάτωμα θα έχω χειρότερες θερμοκρασίες απο το αν έβαζα 1 3πλο μόνο?

Link to comment
Share on other sites

εχω και ενα διπλο λεπτου προφιλ που περισσευει και ειχα σκεφτει να το βαλω πισω

ακριβως απο τον πλαινο μεγαλο ανεμιστηρα να δεχεται κατευθειαν αερα απο το εξωτερικο.

δεν το εχω κανει ακομη.

αλλα σε καθε περιπτωση θα πρεπει ο καθενας να προσαρμοζεται και στο κουτι που εχει ετσι;

εχω σκεφτει και το ενδεχομενο να αναποδογυρισω τη ροη του αερα,να μπαζω απο πανω και πισω επανω στα ψυγεια, αλλα απο που θα βγαζω; να γυρισω αναποδα τον πλαινο;

θα επρεπε επισης τοτε να γυρισω και τον μπροστινο των σκληρων να φυσαει προς τα εξω.

δε βολευει ομως αυτο αφου πισω υπαρχει τοιχος και πανω σε μικρη αποσταση μολις 5 ποντων υπαρχει γραφειο.

αρκετοι οι 5 ποντοι για να φευγει ο αερας αλλα οχι τοσο αρκετοι για να μπαινει κρυος.

μπορούμε να βάλουμε ψυγεία πάνω και πίσω-πάνω, αρκεί να έχουμε πολλούς ανεμιστήρες, ώστε να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί το εσωτερικό του κουτιού.

δεν ειναι απολυτο οτι χρειαζονται πολλοι ανεμιστηρες,ας πουμε στο κουτι μου μονο 2

ειναι αυτοι που μπαζουν αερα,ο 22αρης@700rpm πλαινος και ενας 12αρης@1200rpm κατω και μπροστα απο τους σκληρους.

οι υπολοιποι ολοι ειναι πανω στα ψυγεια,ενας τραβαει απο μεσα απο το μονό προς τα εξω και οι αλλοι 6 βρισκονται σε διαταξη push pull στο τριπλο,ολοι φυσανε προς τα εξω,σε idle@500rpm και σε full αυτοματα ρυθμιζομενοι μεσω speedfan φτανουν οι εξω απο το ψυγειο τις 1500 στροφες και οι μεσα απο το ψυγειο μονο τις 900 στροφες,οι στροφες βρεθηκαν δοκιμαστικα για την καλυτερη αποδοση.

ακουγονται λιγο μονο οι εξω οταν ξεπερνανε τις 1200 στροφες εαν η θερμοκρασια του cpu ξεπερασει τους 45 βαθμους,δηλαδη ποτέ αφου μονο με το prime95 stress γινεται αυτο,

σε κανονικη επεξεργασια video ας πουμε βρισκεται στους 40-42 βαθμους.

θελω να καταληξω οτι το κουτι ειναι πολυ καλα μελετημενο,και για χωρους και για υδροψυξη και για σκονη!εχει πολυ καλα φιλτρα.(αλλος ενας λογος που δεν γινεται να αλλαξει η ροη του αερα)

το εχω 8 μηνες και δεν υπαρχει ιχνος σκονης στη μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που θέλω να βάλω 1 3πλο στην οροφή και 1 μονό στο πάτωμα θα έχω χειρότερες θερμοκρασίες απο το αν έβαζα 1 3πλο μόνο?
Είναι πολύ σχετική η απάντηση, γιατί μπαίνουν πολλοί παράγοντες στη μέση.

Για παράδειγμα η συνδεσμολογία. Αν από το κάτω ψυγείο πηγαίνει το νερό στη CPU, μετά στο πάνω ψυγείο και μετά σε tank - αντλία - κάτω ψυγείο, ουσιαστικά έχεις πετάξει έξω το πάνω ψυγείο και μόνο η ροή θα μειωθεί, που θα το δεις αν έχεις αδύναμη αντλία.

Επίσης, αν δεν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος, αν δουλεύεις με εξωτερική θερμοκρασία 5°C κτλ. τότε σίγουρα τα πολλά ψυγεία θα βοηθήσουν με την Laing D5 που είναι δυνατή αντλία.

Η γνώμη μου για συνήθεις καθημερινές συνθήκες είναι ότι αν μπορείς να βάλεις ένα διπλό κάτω, θα είναι καλύτερα.

Με την αντλία Laing D5, πιστεύω ότι το 120άρι ψυγείο κάτω διπλού πάχους, θα δώσει ίδιες ή καλύτερες θερμοκρασίες στη CPU από ένα τριπλό 3Χ120 πάνω + μονό κάτω.

Συγκρίνουμε θερμοκρασίες μετά από δύο ώρες gaming με κλειστό κουτί για δεδομένο θόρυβο.

Αν είναι να βάλεις τρεις ανεμιστήρες 3000 στροφών πάνω, θα έχεις μεν καλύτερη απόδοση, αλλά θα σου πάρουν τα αυτιά, οπότε δεν έχει νόημα η υδρόψυξη.

Βάλε ένα ανεμιστήρα πάνω στη CPU και είσαι ΟΚ.

l_satsok

Τα ρημάδια τα κουτιά.

Έχω φάει άπειρες ώρες να ψάχνω ένα κουτί όπως το θέλω και δεν βρίσκω.

Σε μια φάση ξήλωσα ένα παλιό που είχα και το άλλαξα όλο, αλλά δεν έχω κατάλληλα εργαλεία και έφαγα τα χέρια μου στα σίδερα.

Τώρα τελευταία τα Lian Li έχουν βγάλει πολύ βολικά μοντέλα για υδρόψυξη και για όλα τα γούστα, αλλά είναι πανάκριβα και πάλι πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις, ειδικά αν έχουμε πολλές συσκευές.

Το κουτί σου πράγματι είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

@alexkhr

φιλαρακο,σε εχουμε καταμπερδεψει ετσι;

εμ ετσι ειναι,εδω που εμπλεξες δε θα βρεις ακρη.

βαλε μπρος μονος σου και ετσι θα τη βρεις.

τι κουτι θα εχεις αληθεια; μου διαφευγει.

αναλογα με το κουτι σου θα βρουμε την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον,εχω και θερμομετρο στο νερο οπου παντα σχεδον εχω περιπου 5 βαθμους στο νερο πανω απο οτι στο περιβαλλον,τωρα ας πουμε εχω 24 στο δωματιο και το νερο ειναι στους 29

Σε ποιό σημείο του κυκλώματος βρίσκεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που θέλω να βάλω 1 3πλο στην οροφή και 1 μονό στο πάτωμα θα έχω χειρότερες θερμοκρασίες απο το αν έβαζα 1 3πλο μόνο?

το ενα μονό θα σου κοψει λιγη πιεση στη ροη,απο την αλλη θα προσθεσει λιγη περισσοτερη επιφανεια οπου το υγρο θα ερχεται σε επαφη με κρυο αερα.

εγω νομιζω οτι θα ειναι μια η αλλη,ισοπαλια.

βαλε μονο ενα τριπλο για αρχη και βλεπεις.

παντα οταν χτιζουμε κατι το χτιζουμε βημα βημα,εκτος και το εχουμε ξανακανει σε ιδιες συνθηκες (κουτι) και ξερουμε τι θα βρουμε μπροστα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το Cosmos S θα πάρω. Έχω δεί και το project του Μιχάλη στο lab και πρέπει να πώ ότι μου άρεσε απιστευτα. Κάτι τέτοια αποφάσισα να κάνω. Χωρίς βέβαια 2πλες κάρτες και πλήρη υδρόψυξη της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.

Όταν ολοκληρωθεί και το δικό σου project μας δείχνεις και θερμοκρασίες από CPU load.

Ένας καλός τρόπος για να καταλάβουμε πόσο σταθερό είναι το σύστημα και πόσο αποδίδει μια ψυκτική λύση είναι ο εξής.

Το κουτί θα πρέπει να είναι κλειστό.

Καταγράφουμε τη θερμοκρασία στο περιβάλλον τους ανεμιστήρες και τις στροφές τους.

Τρέχουμε δύο bench Crysis ή κάποιο από τα τελευταία παιχνίδια για λίγη ώρα και βλέπουμε τις θερμοκρασίες με το realtemp.

Με αυτό τον τρόπο ελέγχουμε πόσο καλά αερίζεται το κουτί και θερμαίνουμε το εσωτερικό του.

Μετά τρέχουμε πέντε γύρους με IntelBurn test και όσο τρέχει περίπου στο τέλος του τεστ (μετά τον τέταρτο γύρο) καταγράφουμε τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,είμαι στην φάση που αγοράζω κάποια κομμάτια και εγώ τώρα.Λόγω χώρου θα πάρω 2 χ Black Ice® GT Stealth 240 Highest Performance Radiator.Το κύκλωμα θα έχει 1 cpu block και 1 vga full block και 1 δοχείο.Αντλία κατα πάσα πιθανότητα μια ddc 3.2 με custom καπάκι με 2 εξόδους.Λέω να βάλω σε σειρα τα ψυγεία αλλά να δίνει ξεχωριστα η αντλια νερό σε cpu και vga, και να επιστρέφει στο δοχείο.Είναι σωστό το σκεπτικό μου;

post-1039-1416073752,5035_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιττό κατά τη γνώμη μου να βάλεις δύο ψυγεία.

Τι σας έπιασε όλους με τα διπλά ψυγεία?

Φυσήξτε μέσα σε ένα ψυγείο.

Αν το δοκιμάσετε και μετά από λίγο καιρό θα καταλάβετε πόσο μεγάλη αντίσταση έχουν.

Πάρτε διπλού πάχους διπλό ψυγείο στην ανάγκη.

Αλλά και πάλι χάνετε από αυξημένη αντίσταση στη ροή του αέρα ανάμεσα από τα fins του ψυγείου και αυξάνει ο θόρυβος του ανεμιστήρα.

Ένα ψυγείο Black Ice® GT Stealth 240 επαρκεί για core 2 και δύο κάρτες υπερχρονισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε διπλού πάχους διπλό ψυγείο στην ανάγκη.

Αλλά και πάλι χάνετε από αυξημένη αντίσταση στη ροή του αέρα ανάμεσα από τα fins του ψυγείου και αυξάνει ο θόρυβος του ανεμιστήρα.

χανει απο τη μεγαλυτερη αντισταση στη ροη του αερα αλλα κερδιζει απο τη διαδρομη του νερου μεσα στο ψυγειο που κανει διπλασιο δρομο απο οτι στο λεπτο,κερδιζει επισης και απο την επαφη του αερα σε μεγαλυτερη επιφανεια αφου τα fins ειναι διπλασια σε επιφανεια,ετσι τελικα το νερο κρυωνει περισσοτερο.

το τελικο αποτελεσμα μετραει.

και επειδη ειχα το black ice GTS280,το λεπτο με τους 14αρηδες ανεμιστηρες,εχω και το GTX360 το χοντρο με 12αρηδες,τα εχω δει και τα δυο στην πραξη,και μαλιστα τοτε που στο loop ηταν μονο το cpu block.

με το χοντρο εχω 8 βαθμους πιο χαμηλα απ οτι ειχα με το λεπτο.

βεβαια και γω θα ελεγα να αποφυγει τα δυο ψυγεια και να παρει μονο ενα μεγαλο τριπλο,δεν χρειαζεται αλλο.

αλλα λογω χωρου οπως αναφερει δεν του χωραει το τριπλο.

και να μην χωρισει τη ροη στα δυο με ταφ,καλυτερα ολα στη σειρα σε ενα loop.

Link to comment
Share on other sites

Φυσήξτε μέσα σε ένα ψυγείο.

θυμηθηκα οτι την τελευταια φορα που αλλαξα νερο φυσηξα μεσα απο ολοκληρο το loop,

3 blocks,2 ψυγεια,..για να φυγει ολο το παλιο υγρο,ηταν λιγο ζορικο δε λεω.

αλλα αλλη κουταμαρα κι αυτο,κανονικα απαγορευεται να φυσαμε με το στομα μεσα

στο κυκλωμα γιατι ως γνωστον μαζι με τον αερα πεταμε μεσα και μικροβια,ετσι μετα απο λιγο καιρο ισως να δουμε υποβρυχια και να αναρωτιομαστε απο που μπηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.Βέβαια και με το Feser το χοντρό το διπλό είμαι τσίμα τσίμα.289mm μήκος έχει το άτιμο ενώ το black ice stealth 240 έχει 277mm.Αλλά γιατί να μην εκμεταλλευτώ τις 2 εξόδους της αντλίας;Η ddc 3.2 πολύ δυνατή, και έτσι η θερμότητα του cpu δεν θα επηρεάζει την vga.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει δυο εξοδους η αντλια τοτε ενταξει.

αν και να ξερεις οτι η πιεση που αναφερει δεν θα υπαρχει φυσικα σε καθε εξοδο της,

η καθε εξοδος θα εχει τη μιση πιεση,11psi στην καλυτερη περιπτωση.

γι αυτην εδω δε λες;

http://www.martinsliquidlab.com/DDC32PumpTopTesting.html

δινει πιεση 22PSI,δεν θα την ελεγα δυνατη τη στιγμη που η mcp655 δινει 50PSI

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έστησα ένα WC, με CPU και VGA block eleven, tranzit ψυγείο, 1/2" σωλήνες κοντά στο 1,5m συνολικό μήκος με μια αντλία-τανκ, που είχε πριν κάνα μήνα το Πλαίσιο, πρέπει να είναι ~400l/h.

Στον 2160 στα 3ghz με 1,4 και 9800GT@stock, έχει 42μαχ ο 2160 σε 5 ώρες orthos και 50 η κάρτα σε 3d mark και μάλιστα με έναν 12άρι μόνο στις ~1200rpm.

Δεν είναι πανάκεια η μεγάλη αντλία. Το θέμα είναι αν είναι αρκούντως δυνατή για το κύκλωμα μας. Από κει και πέρα, η διαφορά είναι μικρή και δεν αξίζει για νορμάλ χρήση θα έλεγα, από δοκιμές δικές μου και μόνο.

Αν χωρίσεις το κύκλωμα, η πίεση δεν μειώνεται στο μισό, αλλά εξαρτάται από την αντίσταση του κάθε κλάδου. Επίσης δεν είναι ποτέ σταθερή σε ένα κύκλωμα.

Τέλος η πίεση δεν καθορίζει την απόδοση στην περίπτωσή μας, αλλά η παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.