Jump to content



Πρόβλημα με στροφές ψύκτρας thermaltake cl-p0257 blue orb 2 πάνω σε foxconn P43-A


kwsths946

Recommended Posts

Γειά σας και συγνώμη αν το θεματάκι είναι χαζό αλλά συμβαίνει κάτι περίεργο....

Πήρα την παραπάνω μητρική και όλα έγιναν όπως έπρεπε κατά την αντικατάσταση της παλιάς μ.

Έβαλα και την ψύκτρα μ και έβαλα με χαρά το σύστημά μου να δουλέψει....

Το θέμα είναι ότι ούτε από BIOS,ούτε από το πρόγραμα της μητρικής,ούτε από κάποιο άλλο πρόγραμα μπορώ να φέρω τις στροφές του ανεμιστήρα της ψύκτρας μ σε κάποιο μέτριο επίπεδο.

Η ψύκτρα αυτή ήταν και στην παλιά μητρική μ και δούλευε κανονικά στις 900 rpm περίπου,αλλά τώρα πάει στις 1800 και μου έχει πάρει τα αυτιά.

Μπορεί να είναι και γελίο αλλά αυτό είναι το πρόβλημά μ.

Αν μπορεί κάποιος ας προτείνει κάτι....

Ευχαριστώ:look:

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά μητρική είχες επέμβει μέσω BIOS για να αλλάξεις τις στροφές ή έτσι λειτουργούσε απο την αρχή?

Στην Foxconn P43-A υπάρχει επιλογή να αλλάξεις τις στροφές και απλά δεν το σώζει?

Για αυτήν την ψύκτρα μιλάμε να υποθέσω...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650481

Link to comment
Share on other sites

Στα specs της μητρικής σου γράφει :

2 x 4-pin CPU / System smart fan connectors

Προφανώς για να δουλέψει η δυνατότητα ρύθμισης (Smart Fan) από το BIOS θα πρέπει να είναι 4-pin τα fans που θα συνδέσεις (PWM τύπου δηλαδή) και όχι 3-pin που είναι η Blue Orb II ...

Σελ.40 manual : BIOS>PC Health Status>Smart Fan [Enabled][Disabled]

Δοκίμασε, αλλά δε νομίζω να παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά μητρική δεν είχα κάνει τίποτα παραπάνω από το να βάλω την ψύκτρα στο 4πινο και έπαιξε κανονικά στις 900 στροφές πάνω κάτω....

Τώρα έκανα ακριβώς το ίδιο μόνο που δουλεύει φούλ.:dots:

Πήγα στο BIOS>PC Health Status>Smart Fan [Enabled][Disabled] και το έκανα enable αλλά τίποτα.

χμ...

Και ναι...για αυτή την ψύκτρα μικλάμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν είχα GIGABYTE GA945-S2 και είχε ακριβώς τα ίδια πράγματα πάνω της.Δηλαδή έβαζα καταλάθος την ψύκτρα στο πιν του case fan και δούλευε φουλ.

Αργότερα ανακάλυψα ότι το cpu fan βρίσκεται πάνω αριστερά από τις μνήμες.

Ε όταν (την ίδια ψύκτρα με τώρα) την είχα βάλει εκεί έκανε μπαπ και δούλευε όσο έπερεπε.

τώρα πάλι το ίδιο κάνω αλλά τίποτα

έχω κάνει enable το smart fan από BIOS και έχω βάλει και speedfan αλλά δεν τον αγγίζει τίποτα.

μπλόφα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.