Jump to content


Samsung LE40A536T


Aligator21

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχθές αγόρασα μια τηλεόραση, την Samsung LE40A536T.

Είναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή μου μέσο D-Sub.

Η απορία μου είναι η εξής.

Μέσα από τις ιδιότητες για την ανάλυση, η μέγιστη ανάλυση που μου επιτρέπει είναι η 1280x1024.

Επίσης και μέσα στο manual, λέει ακριβώς τα ίδια, πως είτε με D-Sub είτε με HDMI η μέγιστη ανάλυση σε PC mode είναι η 1280x1024.

Έτσι πρέπει να είναι; Είναι σωστό; Δεν θα έπρεπε να βγάζει ανάλυση 1920x1080;;; Τι σόι Full HD είναι;;;;;

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Υ.Γ. Εάν δεν είναι στην σωστή κατηγορία, παρακαλώ να μετακινηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Βάλε ένα hdmi καλωδιάκι να ξεμπερδεύεις...

Για να μην αγοράσω τζάμπα κάτι.

Η κάρτα γραφικών μου δεν έχει HDMI έξοδο. Εάν πάρω ένα καλώδιο DVI to HDMI θα είναι το ίδιο;

Επίσης νομίζω πως όλοι προσπερνάμε το τι γράφει το Manual, δηλαδή αναγράφει ακόμα και με HDMI καλώδιο η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να δώσει είναι 1280x1024. Βέβαια γράφει "recommended"

post-1823-1416073721,8773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

περιεργο παντως αυτο που σου γραφει το manual ,απο τον driver δε μπορεις να ανεβασεις αναλυση μεγαλυτερη ?

Μέσα από το Panel της nvidia προσπαθώ να βάλω manual(custom) ανάλυση αλλά δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ εχθές στην συγκεκριμένη tv και μπορώ να πω το ίδιο ακριβώς. Ακόμα δεν την έχω συνδέσει με το pc μου, θα το κάνω απόψε το βράδυ που θα έχω ένα καλό techlink dvi to hmdi καλώδιο δανεικό από ένα φίλο. Πάντως είδα ότι στο εγχειρίδιο έλεγε πως το pc πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο dvi to hdmi ή με dsub MONO στην θύρα hdmi 2 της tv και πως στην κάθε περίπτωση, η μέγιστη υποστηριζόμενη ανάλυση ειναι 1280 χ 1024 (720 δηλαδή και όχι 1080 δυστυχώς).

Μίλησα με την SERVICE ONE (επίσημη τεχνική υποστήριξη του FOURLI για SAMSUNG) με ένα τεχνικό και μου είπε πως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει περιορισμό όταν συνδέσεις το pc σε 720. Αν βάλεις PS3, BLURAY PLAYER ή dvd player με hdmi που κάνει upscaling στα 1080, θα παίζει full hd.

Μόνη λύση γιαυτό είναι να έχεις κάρτα γραφικών με hdmi θύρα ώστε η σύνδεση να γίνει hdmi to hdmi και σε άλλη θύρα απο την hdmi 2 ώστε να το ξεγελάσεις οτι η πηγή ειναι full hd. Θα κάνω μάλλον δοκιμές με laptop φίλου που έχει hdmi και το βράδυ με το dvi to hdmi για επαλήθευση. Σε κάθε περίπτωση, θέλει δοκιμές και άγνωστο αν θα επιφερθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ εχθές στην συγκεκριμένη tv και μπορώ να πω το ίδιο ακριβώς. Ακόμα δεν την έχω συνδέσει με το pc μου, θα το κάνω απόψε το βράδυ που θα έχω ένα καλό techlink dvi to hmdi καλώδιο δανεικό από ένα φίλο. Πάντως είδα ότι στο εγχειρίδιο έλεγε πως το pc πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο dvi to hdmi ή με dsub MONO στην θύρα hdmi 2 της tv και πως στην κάθε περίπτωση, η μέγιστη υποστηριζόμενη ανάλυση ειναι 1280 χ 1024 (720 δηλαδή και όχι 1080 δυστυχώς).

Μίλησα με την SERVICE ONE (επίσημη τεχνική υποστήριξη του FOURLI για SAMSUNG) με ένα τεχνικό και μου είπε πως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει περιορισμό όταν συνδέσεις το pc σε 720. Αν βάλεις PS3, BLURAY PLAYER ή dvd player με hdmi που κάνει upscaling στα 1080, θα παίζει full hd.

Μόνη λύση γιαυτό είναι να έχεις κάρτα γραφικών με hdmi θύρα ώστε η σύνδεση να γίνει hdmi to hdmi και σε άλλη θύρα απο την hdmi 2 ώστε να το ξεγελάσεις οτι η πηγή ειναι full hd. Θα κάνω μάλλον δοκιμές με laptop φίλου που έχει hdmi και το βράδυ με το dvi to hdmi για επαλήθευση. Σε κάθε περίπτωση, θέλει δοκιμές και άγνωστο αν θα επιφερθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη προχθες ειχε το ιδιο προβλημα ενα φιλος σε αλλη samsung (πιο καλο μοντελο) το εψαξα και ειδα οτι δεν ειχε βαλει τους forceware...ελπιζω

να μην κανατε το ιδιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

επειδη προχθες ειχε το ιδιο προβλημα ενα φιλος σε αλλη samsung (πιο καλο μοντελο) το εψαξα και ειδα οτι δεν ειχε βαλει τους forceware...ελπιζω

να μην κανατε το ιδιο λαθος

δεν έχω nvidia αλλά ΑΤΙ κάρτα, να υποθέσω οτι το ανάλογο αυτού ειναι το catalyst?

Link to comment
Share on other sites

το Dvi με το hdmi ειναι το ιδιο

απλα εξεταστε αν η οθονη θελει να "δει" το σημα απο συγκεκριμενη ειδοσο

επιπλεον η καρτα γραφικων πρεπει να εχει ξεκλειδωμενο το 1080 , τοχετε ανοιξει?

απο μονη της δεν ταχει ενεργα

η 40Α ειναι full hd?

Link to comment
Share on other sites

το Dvi με το hdmi ειναι το ιδιο

απλα εξεταστε αν η οθονη θελει να "δει" το σημα απο συγκεκριμενη ειδοσο

επιπλεον η καρτα γραφικων πρεπει να εχει ξεκλειδωμενο το 1080 , τοχετε ανοιξει?

απο μονη της δεν ταχει ενεργα

η 40Α ειναι full hd?

τι εννοείς "θέλει να δει το σήμα από συγκεκριμένη είσοδο"? Στο εγχειρίδιο της tv λέει πως το Pc πρέπει να συνδεθεί με την tv μόνο απο την θύρα hdmi 2 (γιατι άραγε μόνο απο εκει και όχι απο άλλες?)

Πως ξεκλειδώνω το 1080? Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Στο pc μου έχω μια samsung 22ara πάνω και η κάρτα μου δίνει μέγιστη ανάλυση 1680 χ 1050. Πως το κάνω αυτό για την κάρτα μου?

Η οθόνη που μιλάμε ειναι σίγουρα full HD.

Link to comment
Share on other sites

@oekab1992, περιμένω τις δοκιμές σου μιας και δεν έχω πάει ακόμα να αγοράσω καλώδιο (μην το αγοράσω τζάμπα). Ενδιαφέρον η απάντηση από το τμήμα εξυπηρέτησης... εάν ισχύει είναι τεράστια μαμακία!!!!

@Σκαθάρι, σκαθαροζούμι; ναι είναι full hd (έτσι γράφει και έτσι διαφημίζεται), τώρα εάν λέει φαφαρολογίες τι να σου πω; δεν ξέρω. Το κακό είναι πως δεν έχω και κάποιο DvD player ή PS3, Xbox 360 να συνδέσω και να δοκιμάσω.

Επίσης μπορείς να μας πεις τι εννοείς με το να "ξεκλειδώσουμε" το 1080p της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς "θέλει να δει το σήμα από συγκεκριμένη είσοδο"? Στο εγχειρίδιο της tv λέει πως το Pc πρέπει να συνδεθεί με την tv μόνο απο την θύρα hdmi 2 (γιατι άραγε μόνο απο εκει και όχι απο άλλες?)

Πως ξεκλειδώνω το 1080? Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Στο pc μου έχω μια samsung 22ara πάνω και η κάρτα μου δίνει μέγιστη ανάλυση 1680 χ 1050. Πως το κάνω αυτό για την κάρτα μου?

Η οθόνη που μιλάμε ειναι σίγουρα full HD.

κορμι παλια μερικες τηλεορασεις σαν Pc In ΚΑΝΟΝΙΚΑ εβλεπαν ΜΟΝΟ το Rgb

Μαλιστα εδιναν κ εκει τις περισσοτερες αναλυσεις τους

τωρα οκ μπορει πλεον να αλλαξαν τα πραγματα

εννοω οτι αν πας στους καταλιστ θα δεις οτι υπαρχουν "modes" που δεν ειναι ενεργοποιημενα στην καρτα σου , δηλαδη δεν εμφανιζονται ως αναλυσεις

αν δεν εμφανιζονται τοτε δεν μπορεις και να στειλεις τετοιο σημα , αποπου και αν το στελνεις

στους καταλιστ πανε στο μενου digital panel και εκει θα βρεις υπομενου HDTV support

εκει θα βρεις αναλυσεις σε 720 και 1080 που κανονικα ΔΕΝ εμφανιζονται απο τα windows

try your luck

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.