Jump to content



Nexus Real Silent Series Case Fan 120MM, Black/White


Nephiλiμ

Recommended Posts

τους εχει αγορασει κανεις?

κανουν τιποτα?

περιγραφη απο Πλαισιο.

Εντυπωσιακό, το νέο ανεμιστηράκι D12SL-12 BW της Nexus θα παρέχει στο εσωτερικό του υπολογιστή σας σωστό αερισμό, για την συντήρηση των θερμοκρασιών του σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ανήκει στην σειρά Real Silent της Nexus αφού τα επίπεδα θορύβου δεν ξεπερνούν τα 18dB στις 1000rpm. Με διαστάσεις 120 x 120 x 25mm θα πλαισιώσει τον υπολογιστή σας και θα σας εντυπωσιάσει με τις επιδόσεις του.

Μπορεί να παράγει μέχρι και 36,87 CFM. Η συσκευασία διαθέτει 4 λαστιχόβιδες.

εγω σκεφτομαι για αγορα τους και χρηση του ως exhaust fan-και πιθανοτατα σε ψυγειο.-

σε σχεση με Ψωφιοmaster ...?

Link to comment
Share on other sites

Tα σπάνε από άποψη θορύβου, λειτουργώ ήδη 3 τέτοιους. Από τις λίγες περιπτώσεις που το 18db είναι πραγματικό νούμερο. Τους περιμέναμε καιρό Ελλάδα, παλιά υπήρχαν σε ένα μαγαζάκι επαρχία.

Αλλά έχε υπόψιν 2 πράγματα.

1> Είναι ψόφιοι, όπως προβλέπεται.

2> Έχουν sleeve bearing, με ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε δεν μπαίνουν οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

Tα σπάνε από άποψη θορύβου, λειτουργώ ήδη 3 τέτοιους. Από τις λίγες περιπτώσεις που το 18db είναι πραγματικό νούμερο. Τους περιμέναμε καιρό Ελλάδα, παλιά υπήρχαν σε ένα μαγαζάκι επαρχία.

Αλλά έχε υπόψιν 2 πράγματα.

1> Είναι ψόφιοι, όπως προβλέπεται.

2> Έχουν sleeve bearing, με ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε δεν μπαίνουν οριζόντια.

αντε να δουμε ποτε ενα μαγαζι θα φερνει ΟΛΟΥΣ τους ανεμιστηρες της αγορας.

να εχει πλουσια γκαμα ρε παιδι μ'

1)ειναι για να αντικαταστησει τον μαμισιο lian li ο οποιος ηδη "τρεχει" στο low απο ενσωματωμενο fan controller του κουτιου.

αυτος λογικα δεν θα συνδεθει στο fan controller αφου ειναι απο τη μαμα του ψωφιος.

2)καθετη τοποθετηση και ψυγειο και exhaust οποτε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεησει και τους φερει ποτε το καταστημα Πατρας.

πραγματικα το τελευταιο 6μηνο το μαγαζι παραπαιει.

0 ποικιλια.0.5 εξυπηρετηση (εκτος απο εναν συμπαθεστατο υπαλληλο)

ευχαριστως να ακουσω και αλλες γνωμες.

οταν αγορασω και αν θα ποσταρω γνωμες.:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να παραγγείλεις και να παραλάβεις από το κατάστημα?

Αφού δεν είναι web only, τότε μάλλον γίνεται...

εχεις κανει τωρα τελευταια παραγγελια απο Πλαισιο?

εγω τελευταιους 2 μηνες πανω απο 10.

απο το κακο στο χειροτερο.

το λιγοτερο μια βδομαδα να γινει η δουλεια,οπως επισης Πατρα δεν κανουν παραδοσεις Σαββατο!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχτές parts για ένα full σύστημα και ήρθαν την άλλη μέρα!

Και μια από τα ίδια 3 βδομάδες πριν και σε 2 μέρες τα είχα.

Βασικά δεν λέω να στα στείλουν σπίτι, αλλά να τα παραλάβεις από το κατάστημα.

Είτε παραγγέλνεις και βάζεις παραλάβή από το κατάστημα (σαν το e-shop) είτε πας στο κατάστημα και τα παραγγέλνεις να έρθουν και να πας να παραλάβεις.

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό που λέω...αλλά θυμάμαι που έλεγε κάτι τέτοιο ο Γορίλας...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τον exhaust με έναν τέτοιο, και την εισαγωγή με τον πιο αργόστροφο nexus μετά από παρότρυνση του Dante80 σε άλλο forum...

Πριν είχα noctua 12ρηδες με μειωμένες στροφές, αλλά δεν ήμουν ικανοποιημένος από θόρυβο.

Αποτέλεσμα; εντυπωσιάστηκα από τη δραματική πτώση στα επίπεδα θορύβου, και (απρόσμενο) έπεσε η θερμοκρασία της CPU 3 βαθμούς!!! (Ε6750 με παθητική Ninja Rev B) και της GPU 1 βαθμό (8800GT με arctic cooling accelero)

To pc μου επιτέλους έκανε τουμπεκί μετά από ψάξιμο μηνών:laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Tα σπάνε από άποψη θορύβου, λειτουργώ ήδη 3 τέτοιους. Από τις λίγες περιπτώσεις που το 18db είναι πραγματικό νούμερο. Τους περιμέναμε καιρό Ελλάδα, παλιά υπήρχαν σε ένα μαγαζάκι επαρχία.

Αλλά έχε υπόψιν 2 πράγματα.

1> Είναι ψόφιοι, όπως προβλέπεται.

2> Έχουν sleeve bearing, με ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε δεν μπαίνουν οριζόντια.

Δεν μπαινουν οριζοντια???

Δεν αποδιδουν καλα δηλαδη η δεν λειτουργουν καθολου?

Κριμα γιατι φαινοντουσαν ως η ιδανικη λυση για μενα -> Φτηνοι, αθορυβοι και με σχετικα καλη αποδοση γι'αυτο που ηθελα...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινουν οριζοντια???

Δεν αποδιδουν καλα δηλαδη η δεν λειτουργουν καθολου?

Κριμα γιατι φαινοντουσαν ως η ιδανικη λυση για μενα -> Φτηνοι, αθορυβοι και με σχετικα καλη αποδοση γι'αυτο που ηθελα...:hm:

sleeve bearing +οριζοντια=no go.

Link to comment
Share on other sites

απο πλευρας αποδοσης και θορυβου εν τελη μονο ο Noctua NF-P12 με καλυψε..παντως μαν να φορεσεις τοσο ψοφιο φουρφουρι σε ψυγειο..παιζει να χεις θεμα με τα τεμπς

Βασικα εγω τον θελω που δεν εχω w/c.

Απλα μπηκα με αλλο account :)

Καταλαβα... Δηλαδη παλι με βλεπω να τα σκαω στην Noctua..

Αλλοι fans δεν παζουν? Δινω απολυτη προταιρεοτητα στην ησυχια και μεταα στην αποδοση..

Edit: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807851 Αυτος εδω φαινεται καλος. 47 cfm με 17 dbA... Αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυουν αυτα τα νουμερα (πραγμα σπανιο) και αν ειναι sleeve...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.