Jump to content



Προβλημα με ψυγειο! Να το κρατησω;


rory

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Δεν πιστευω οτι υπαρχει καλυτερη εξηγηση στο θεμα απο το "μαθημα ανατομιας" που ειδαμε.

Φιλε Κοπριτη δεν παιζεσε!!!Εμενα παντως με καλυψαν ολα αυτα που ειδα.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες, έχετε υπόψιν πως η χαρακτηριστική πρασινίλα όχι μόνο κακό δεν κάνει αλλά λειτουργεί και σαν προστατευτικό film για το μέταλλο. Αυτό μπορείτε να το δείτε από αρχαία αγάλματα (και σύγχρονα, όπως το καταπράσινο άγαλμα της ελευθερίας) μέχρι και στις χρήσεις της πρασινίλας στην ιατρική, στην ζωγραφική κτλ κτλ...XD

Corrosion

Pure water and air

Copper is a metal that does not react with water (H2O), but the oxygen of the air will react slowly at room temperature to form a layer of brown-black copper oxide on copper metal.

It is important to note that in contrast to the oxidation of iron by wet air that the layer formed by the reaction of air with copper has a protective effect against further corrosion. On old copper roofs a green layer of copper carbonate, called verdigris, can often be seen.

http://en.wikipedia.org/wiki/Copper_carbonate

http://en.wikipedia.org/wiki/Verdigris

Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση παρόμοια....είχα ξεστησει την υδροψυξη και έπεσα κατά μανίας στην καθαριότητα, καθάρισα το ψυγείο τους σωλήνες, τους άφησα στο κουβά με απορρυπαντικό και νερό να μουλιάσουν,εν συνέχεια η γλίτσα δεν έβγαινε!!! είναι και ακριβοί 11 ευρώ το μέτρο,τελικά κόβω δυο κοματια σύρμα τα κάνω πλεξούδα μεταξύ τους , βάζω στην άκρη βαμβάκι και τα περνάω εσωτερικά,καθάρισαν έγιναν διάφανα όπως ήταν στην αρχή !!!!.Παραγγέλνω από το γνωστό κατάστημα ένα υγρό υδρόψυξης (PrimoChill Ice-UV Red) και το ρίχνω στο καθαρό σύστημα υδροψυξης

μετά απο λιγο χρονικό διαστιμα το κόκκινο υγρό υδρόψυξης αρχισε να χαλάει να γίνεται διαχωρισμός του χρώματός και να κολλάει στους καθαρούς σωλήνες, όποτε η δουλειά μου χάλασε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δυνατά uv dyes έχουν την τάση με τον καιρό να δημιουργούν ένα λεπτό "φιλμ" μπογιάς πάνω στα επιμέρους εξαρτήματα της υδρόψυξης και σιγά-σιγά να χαλάει το χρώμα τους.,οπότε μπορεί να φταίει αυτό;) Πες μας όμως και αν παρατήρησες και τίποτα άλλο,όπως π.χ άλγες ή σκουριά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να έβαζες το pc ice.Έχω ακοιύσει ότι είναι καλύτερο έγω αυτό έχω στο δικό μου, αλλά δεν έχω δοκιμάσει και άλλο.......

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=974234&catalog=20&category=69979134

Link to comment
Share on other sites

τι τα θελετε τα χρωματα;

σκετο απεσταγμενο νερακι δε σας κανει;

αντε και ενα 2-3% παραφλου μεσα,οποιοδηποτε,αφου ολα γλυκολη περιεχουν.

οπου εχω βαλει σκετο νερακι δεν υπηρχε κανενα προβλημα για 1-2 χρονια,για πιο πολυ δεν ξερω ακομη,θα το δειξει ο χρονος.

Link to comment
Share on other sites

τι τα θελετε τα χρωματα;

σκετο απεσταγμενο νερακι δε σας κανει;

αντε και ενα 2-3% παραφλου μεσα,οποιοδηποτε,αφου ολα γλυκολη περιεχουν.

οπου εχω βαλει σκετο νερακι δεν υπηρχε κανενα προβλημα για 1-2 χρονια,για πιο πολυ δεν ξερω ακομη,θα το δειξει ο χρονος.

ϊσως γιατί τους αρέσουν τα χρώματα:mobile1:Επίσης εάν έχεις σκέτο νερό,χωρίς κάποιο πρόσθετο(αντιαλγικό,αντιμικροβιακό κ.λ.π έστω και σε μικρή ποσότητα) υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να γεμίσει το σύστημα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα μηνα ειχα βαλει μεσα στο νερο λιγο αντιαλγικο απ αυτο που βαζει ενας ξαδελφος μου στην πισινα του.

μετα το νερο εγινε..σαπουναδα.

δεν ξερω ισως δεν εκανε αυτο που εβαλα.

τα ξηλωσα ολα και παιδευτηκα ωρες να εξαφανισω τον αφρο,δεν ξαναβαζω τιποτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

τα swiftech που αναφερεις δεν τα εχω δει ποτε σε τετοια κατασταση

αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καπου στο φυλλαδιο οδηγιων θα αναφερουν οτι η σωστη τους χρηση προυποθετει την χρηση ειδικου μη αγωγιμου αντιδιαβρωτικου υγρου

(ειτε ετοιμο μειγμα ειτε σαν προσθετο στο βασικο υγρο του κυκλωματος)

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την παρουσίαση σου.

Σε όλα όσα μου απάντησες έχεις δίκιο.

Για παράδειγμα, ο λόγος που δεν έκανα RMA το ψυγείο ήταν ότι ίσως το τρύπησα όταν βίδωσα τον ανεμιστήρα όπως είπες (κακή κατασκευή βέβαια, αλλά ας πρόσεχα).

Ανάλογα είχες δίκιο και στα υπόλοιπα.

Στο μόνο που δεν γνωρίζεις, γιατί δεν έτυχε να το δεις είναι το GPU block και τι μπορεί να συμβεί όταν έχουμε δύο μέταλλα.

Χρησιμοποιούσα αποκλειστικά νερό thermaltake και μέσα σε ένα χρόνο έφραξε.

Έπιασε σκουριά εσωτερικά πάχους χιλιοστών, που βούλωσε πλήρως τη ροή.

Όταν αφαίρεσα τη σκουριά με μαχαίρι, το μέταλλο από κάτω έχει γίνει σαν κόσκινο από πολλά μικρά ακανόνιστα βαθουλώματα ακόμα και στις γωνίες, κοντά στο λάστιχο μόνωσης.

Υποσχέθηκα ότι μόλις βρω δύο GPU block της Dtek για 260 (μαζί με τα μεταλλικά τμήματα και δύο κάρτες GTX 260 νέα μοντέλα - άμα πρόκειται να τα φέρετε PM), θα σου το φέρω να δεις τα δύο παλιά (Stealth), να τα βγάλουμε φωτο να δούνε κι εδώ τι σημαίνει διάβρωση.

(με ενδιαφέρει και η επιμετάλλωση των GPU blocks, ώστε να τα βάλω σε άλλο υπολογιστή και όσο κρατήσουν. Έχεις κάποιον που ξέρει από τέτοιες δουλειές?).

Ξέρεις αν και τα παλιότερα ψυγεία ήταν χάλκινα ή μόνο η σειρά ΙΙ?

Ο μπρούντζος είναι κράμα χαλκού και ανάλογα με τις προσμίξεις μπορεί να είναι ανθεκτικός ή όχι στο νερό.

Κανονικά δεν θα έπρεπε καινούργιο ψυγείο να έχει οξείδωση, όπως δεν έχουν οξείδωση τα CPU block που αγοράζουμε.

Η οξείδωση του μπρούντζου, ίσως με τον καιρό να μπορεί να βουλώσει τις λεπτές φέτες, ιδίως αν επιταχύνεται ηλεκτρολυτικά εξ αιτίας του σιδήρου που είχαν τα GPU blocks σε μένα.

Τέλος συμφωνώ ότι υπάρχουν και καλά και σκάρτα προιόντα.

Αλλά αν δεν γράψει ο καθένας την εμπειρία του, πώς θα ξέρουμε να ξεχωρίζουμε τα πορτοκάλια από τα λεμόνια?

Αν ήξερα ότι η αντλία που ανέφερες ραγίζει συχνά σε κάποιο σημείο, απλά δεν θα την αγόραζα.

Δεν βγήκε όμως κάποιος να μας το γράψει.

Ούτε μου είπε κανείς πρόσεξε όταν βιδώνεις τους ανεμιστήρες να μην χρησιμοποιήσεις τις βίδες που έχει μέσα το κουτί αλλά άλλες πιο κοντές, γιατί θα τρυπήσεις το ψυγείο.

Αν το ήξερα, δεν θα αγόραζα αυτό το ψυγείο, αλλά άλλο.

Ούτε μου είπε κανείς ότι το plexy ραγίζει και πάρε κάτι άλλο.

Μου το πούλησαν.

Έτσι μαθαίνουμε, αφού την πατήσουμε.

Ε γιατί να μη φυσάω και το γιαούρτι, αφού κάηκα?

Τα γράφω λοιπόν, ώστε να ξέρει ο κόσμος και να τα αποφεύγει τέτοια προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.