Jump to content



Προβλημα με ψυγειο! Να το κρατησω;


rory

Recommended Posts

Αυτο το παρελαβα σημερα το απογευμα.... (δεν μπορουσα να βγαλω καλυτερες φωτο,ελπιζω να φαινετε μεσα).Θα εχω καποιο προβλημα αμα το κρατησω;Η να το στειλω πισω;

post-10167-1416073723,5842_thumb.jpg

post-10167-1416073729,8272_thumb.jpg

post-10167-1416073730,1247_thumb.jpg

post-10167-1416073730,1622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Η "πρασινίλα" μέσα είναι λογική...

Στην φώτο φαίνεται σαν να είναι βιδωμένο ρακορ και να έχει φύγει το χρώμα, αλλά δεν φαίνεται καλά...

Δεν φαινεται να εχει βιδωθει κατι ξανα.Αλλα εχει κι εκει αυτη την "πρασινιλα".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε λες να ειναι αυτο το "πρασινο" που πιανει ο χαλκος με τον καιρο;Δεν θελω να πεσω σε τιποτα "λασπες" αργοτερα.Ειμαι κ νεος με τα νερα!

Και γιατι να ειναι μτχ?

Δεν τα δοκιμαζουν στο εργοστασιο βρε παιδια?

:T:

Link to comment
Share on other sites

Να το γυρίσεις πίσω.

Εμένα μου μοιάζει με σκουριά, αλλά δεν μπορώ να είμαι και βέβαιος από μια φωτο.

Θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον αν το κρατήσεις.

Να αγοράσεις χάλκινο ψυγείο, που δεν πιάνει σκουριά.

Ποιο μοντέλο είναι?

Ψάξε κάθε λεπτομέρεια και μη στηρίζεσαι στο τι γράφουν.

Μπορεί να λένε ότι είναι χάλκινο και να εννοούν το Generation 2.

Μου έχει τύχει κι εμένα.

Οι προδιαγραφές είναι για Black Ice gen II και το μοντέλο που αγόρασα ήταν Black ICE αλλά όχι Gen II

Για leakage?

Έχω ένα αμεταχείριστο μονό ψυγείο που ήρθε ως κομμάτι ολοκληρωμένης λύσης υδρόψυξης που είχα αγοράσει πριν από 3 χρόνια και έχει διαρροή.

Θέλει πολύ προσοχή σε αυτά τα προιόντα.

Απλά αγόρασα άλλο διπλό ψυγείο και μου έμεινε το τρύπιο.

Link to comment
Share on other sites

Να το γυρίσεις πίσω.

Εμένα μου μοιάζει με σκουριά, αλλά δεν μπορώ να είμαι και βέβαιος από μια φωτο.

Θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον αν το κρατήσεις.

Να αγοράσεις χάλκινο ψυγείο, που δεν πιάνει σκουριά.

Χαλκινο ειναι,ετσι λεει τουλαχιστον.Το Β.Ι GTX 360 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το χρωμα του

φυσιολογικοτατο για Black Ice...

τωρα εαν δεν εχει αλλα σημαδια πχ. χτυπηματα στα fins, σημαδια απο βιδες, γρατζουνιες στις ακμες κτλ...

δεν θα το λεγα μεταχειρισμενο σε καμια περιπτωση

αν θες για ψυχολογικους λογους να εχει γυαλιστερο χαλκινο χρωμα πριν ξεκινησεις το στησιμο,

κανε μια πλυση με cillit bang και ξεβγαλμα με απιονισμενο νερο

στραγγισε το και φυσα με οτι εχεις να φυγουν ολα τα καταλοιπα (και κομπρεσερ αν σου βρισκεται προχειρο)

και προχωρα αμεσως στο στησιμο του κυκλωματος ή βαλε ταπες με O-ring

ετσι και το αφησεις ανοιχτο λιγες ωρες στον αερα θα ξαναμαυρισει και σε λιγες μερες θα πρασινισει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια.Και χαλκινο λεει οτι ειναι κ Gen II κ απο οτι εχω δει το εχουν κ πολλοι χωρις να εχουν προβληματα.Το εψαξα ολο,δεν εχει κατι αλλο να δειχνει οτι ειναι μτχ.Μονο το πρασινο στο χαλκο εσωτερικα αλλα δεν μπορω να ξεκαθαρισω αν εχει σκουρια.Να το στειλω πισω... κ αμα κ το αλλο ειναι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εμεινε με λιγο νερο μεσα μετα απο δοκιμη πηρε αερα και επαθε αυτη την ελαφρα οξειδωση..μπορει και να ηταν αποθηκευμενο σε περιβαλλον με πολλη υγρασια.

εγω θα το καθαριζα και θα το εβαζα,η πρασινιλα ειναι η οξειδωση του ορειχαλκου,δεν προχωραει ομως με τον τροπο που προχωραει η σκουρια στο σιδερο.

αλλα αν εχεις προβλημα στειλε το πισω,για ψυχολογικους κυριως λογους,στειλτο και μην το σκεφτεσε.

τωρα που θυμηθηκα,εχω ενα black ice 280 που δεν το χρησιμοποιω και το εχω αφησει στην αποθηκη για κανα διμηνο,πρεπει να ειχαν μεινει και λιγα νερα μεσα,

αυριο πρωι πρωι θα παω να το ελεγξω να δω αν εχει παθει τιποτα.

ξεχασα κατι

κοιταξε τις τρυπες απο τις βιδες,αν εχει φυγει το χρωμα σημαινει οτι εχει χρησιμοποιηθει καπου,αν οχι και οι τρυπες ειναι ανεπαφες τοτε απλα ηταν ασχημα αποθηκευμενο,

δεν εχει και την καλυτερη συσκευασια ετσι κι αλλιως.

δεν υπαρχει περιπτωση να βιδωθει βιδα και να μη φυγει το χρωμα απο το σπειρωμα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εμεινε με λιγο νερο μεσα μετα απο δοκιμη πηρε αερα και επαθε αυτη την ελαφρα οξειδωση..

Δοκιμή ποιανού & γιατί ?

Κανονικά θα έπρεπε να τεστάρονται από τον κατασκευαστή πριν συσκευαστούν...Αέρας ή ακόμη καλύτερα άζωτο...

Διάβρωση μπορεί να έχει παίξει και κατά την αποθήκευση (από κακή συσκευασία & υγρασία στο περιβάλλον), δεν είναι ανάγκη να είναι μετάχειρο...

Αν το κάνεις με μία μπατονέτα ή με το δάχτυλο φεύγει? Είναι σαν πούδρα δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή ποιανού & γιατί ?

Κανονικά θα έπρεπε να τεστάρονται από τον κατασκευαστή πριν συσκευαστούν...Αέρας ή ακόμη καλύτερα άζωτο...

Διάβρωση μπορεί να έχει παίξει και κατά την αποθήκευση (από κακή συσκευασία & υγρασία στο περιβάλλον), δεν είναι ανάγκη να είναι μετάχειρο...

Αν το κάνεις με μία μπατονέτα ή με το δάχτυλο φεύγει? Είναι σαν πούδρα δηλαδή ?

Φιλε εβαλα μπατονετα(πως δεν το σκεφτικα;;)!!!!Δεν εμεινε τιποτα επανω οσο κ αν προσπαθεισα!Μονο λιγο πρασινο αλλα κ αυτο ελαχιστο.Λεω να το κρατεισω τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Διάβρωση μπορεί να έχει παίξει και κατά την αποθήκευση (από κακή συσκευασία & υγρασία στο περιβάλλον), δεν είναι ανάγκη να είναι μετάχειρο...

αυτο λεμε και μεις,απλως νομιζα οτι στο εργοστασιο τα δοκιμαζουν με νερο για διαρροες.

εχω βρει σε σφραγισμενο συστημα της thermaltake,δηλαδη σιγουρα απο το εργοστασιο,υπολλειματα νερου μεσα στο tank του συστηματος,αρκετα γραμμαρια θα ελεγα,

αρα παιζει να χρησιμοποιουν και νερο για δοκιμες.

η κακη συσκευασια στα black ice ειναι σιγουρη,το μονο που εχουν ειναι ενα χαρτοκουτι,θα επρεπε να ηταν μεσα σε αεροστεγη συσκευασια τουλαχιστον.

απ οτι φαινεται στις φωτογραφιες παντως οι τρυπες απο τις βιδες ειναι ανεπαφες,τουλαχιστον αυτες που φαινονται,αρα δεν εχει χρησιμοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.