Jump to content



Δεν βγαίνει η κάρτα γραφικών..!


TheoDV

Recommended Posts

Παιδιά μπορεί να σας φανεί βλακεία αυτο που θα πω, αλλα πραγματικά εχω πρόβλημα...Δεν μπορω να βγάλω την κάρτα γραφικών μου απο το mobo...Το mobo μου ειναι το Ν655SLI της GIGABYTE...Παταω το κλιψακι τραβαμε και 2 άτομα και παρόλα αυτα δεν βγαίνει η @@@@@@!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Τραβα το ελαφρως προς τα πάνω . Αν ειναι τετοιου τυπου ( γιατι αλλες εχουν συρόμενο )

ελαφρως ετσι . Μεχρι να απασφαλισει . Οχι στο επομενο ποστ να μας πεις οτι το εσπασες :hehe:

hpim2819ox6dw6.jpg

Kαι αφαιρεστε τις γειτονικες pci - pciex αν υπαρχουν μηπως σκαλωνουν στα λαμάκια τα σιδερένια η μια με την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κουνιέται καθόλου ή βγαίνει λίγο;

Αν δοκιμάζεις να την τραβήξεις από το πίσω μέρος της κάρτας τότε το πιο πιθανό είναι το λαμάκι που την βιδώνει στο κουτί να βρίσκει στο πίσω τοίχωμα του κουτιού. Δοκίμασε να την τραβήξεις από την μέση και προς τα πάνω.

(Απασφαλίζεις εννοείται το κλιπ πρώτα.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κουνιέται καθόλου ή βγαίνει λίγο;

(Απασφαλίζεις εννοείται το κλιπ πρώτα.)

Βασικα το κλιψακι μου δεν ειναι ακριβως ετσι...Εχω 2 καρτες και η καθεμια εχει διαφορετικο κλιψακι...Ειναι ενα που απ οτι φαινεται θελει πατημα προς τα μεσα...Κουνιεται λιγο ισα-ισα δεξια αριστερα και πανω κατω αλλα δεν βγαινει με τιποτα ολοκληρη...Πραγματικα 2 ατομα τραβαγαμε!:sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα κλιπσάκια αν είναι στρόγγυλα, πρέπει να τα τραβήξεις ελαφρά προς τα πάνω, δηλαδή προς την μεριά της CPU αν είναι από το επάνω μέρος. Τα υπόλοιπα είναι με ελαφριά πίεση προς τα κάτω δηλαδή μακριά από την CPU, αλλά προσοχή με την δύναμη που θα βάλεις μιας και δεν είναι δύσκολο να κάνεις ζημιά. Ακόμα πολύ σωστά όπως ειπώθηκε, δες αν είναι μπλοκαρισμένη με κάποια βίδα, κάποιο καλώδιο κλπ.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις ζημια προσπαθωντας να την βγαλεις,δοκιμασε να βγαλεις mobo εξω απο case μαζι με καρτα και βλεπεις αν κολλαει καπου! Αν παλι βγει η μητρικη σου εξω απο το κουτι τοτε με την ανεση σου βγαλε την καρτα σιγα σιγα! Καλη τυχη:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν να βγάλω την μητρικη θα το είχα κάνει..Αλλα η μια βίδα της μητρικής είναι ανάμεσα στις 2 καρτες και ουτε κατσαβιδι δεν χωραει...!Δηλαδη ελεος!Α, και επισης εχει μια βίδα κάτω απο την ψύχτρα της μητρικής που δεν μπορω να καταλάβω ουτε αυτη πως στο καλο βγαινει...!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω στο προηγουμενο μου ποστ...Δεν βγαινει το mobo...Εχει μια βιδα αναμεσα στις δυο καρτες και δεν χωραει κατσαβιδι και αλλη μια κατω απο την ψυχτρα της μητρικης που δεν ξερω να βγαζω...:hmm::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να μην βγει... υπομονη θελει.. και επειδη εσυ λογικο ειναι να εχεις φρικαρει φοναξε μερικους φιλους να βαλουν χερι :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πιασει με τον πατερα μου και τραβαγαμε 2 ατομα μαζι κ τιποτα...Τελος παντων, μην σας ζαλιζω, θα το παλεψω, και αν εχω παλι προβλημα θα τα ξαναπουμε...! Ευχαριστώ όλους!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε να σου κανω μια ερωτηση!

Την βιδα την εχεις βγαλει?Καθως την τραβας <μονο> απο την μεταλικη πλακα (εκει που πιανει η βιδα) προς τα εξω δεν κουνιεται καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για ένα λαθος μου το προβλημα δεν ειναι οτι δεν χωραει κατσαβιδι αναμεσα στις 2 καρτες αλλα οτι δν μπορω να βγαλω την μητρικη λογω 2 βιδων...Φωτο σε ενα λεπτακι..:victory:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.