Jump to content



Recommended Posts

Λοιπόν έρχονται τα Χριστούγεννα οπώτε μαζί με αυτα και τα δώρα :neo:

Σκοπεύω να αγοράσω μια DSLr μεχρι περίπου 650Ε.

Σε ενα άλλο forum μου πρότειναν την Sony a350.

Καταρχή αναγκαστικά πάω σε Sony γιατί έχω 2 πανάκριβους φακούς απο την παλιά μου Minolta που δεν θέλω να μείνουν στο ράφι και ο κατασκευαστής λέει οτι εφαρμόζουν στις καινούργιες sony :laughing:

Μπορείτε να μου πείτε τις εντυπώσεις σας για αυτην την camera όσοι την έχετε και να μου δώσετε κάποιο feedback για το εαν αξίζει ή όχι να την αγοράσω?

Ακούω :shout::clap:

Ακόμα τι κάρτα μνήμης να επιλέξω?

133x or 266x?

Link to comment
Share on other sites

Δες και ένα review εδώ http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Alpha_DSLR_A350/verdict.shtml

Γενικά την βγάζουν καλή...Προσωπικά θα προτιμούσα να πάω σε Nikon (ή canon στη χειρότερη) αλλά αφού έχεις ήδη δύο φακούς το συγκεκριμένο κιτ δεν είναι και τόσο άσχημη επιλογή.

PS: Ποιους φακούς έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε και ο Μπούσα θα λαλήσω και εγώ, το πρόβλημα είναι πως γενικά η λόγω καιρού στην αγορά, η για κάποιο άλλο που δεν ξέρω δεν έχουν τόσο μεγάλο κύκλο από χρήστες και συνεπώς ειδικά σε ένα φόρουμ βασικά για υπολογιστές, δεν ξέρω πόσες εμπεριστατωμένες απαντήσεις θα λάβεις πέραν από μερικά λίνκς στο νετ.

Δοκίμασε και το dpgr που θα βρείς πιο πολύ κόσμο με Σόνυ.

Εδώ παίζουμε πολύ σε Νικον/Κανον.

Link to comment
Share on other sites

Δες και ένα review εδώ http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Alpha_DSLR_A350/verdict.shtml

Γενικά την βγάζουν καλή...Προσωπικά θα προτιμούσα να πάω σε Nikon (ή canon στη χειρότερη) αλλά αφού έχεις ήδη δύο φακούς το συγκεκριμένο κιτ δεν είναι και τόσο άσχημη επιλογή.

PS: Ποιους φακούς έχεις;

Konica Minolta AF ZOOM 35-105mm 1:3.5&AF ZOOM Xi 100-300mm

Και τον βασικό(AF ZOOM 35-70mm 1:3.5) που είχε η Dynax 500si μου,Χρυσάφι τους είχε πληρώσει προ πολλού ο dad και μου λέει οτι αξίζει να τους αξιοποιήσω :happy:

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάφι τους είχε πληρώσει προ πολλού ο dad και μου λέει οτι αξίζει να τους αξιοποιήσω :happy:
σκέφτηκες το ενδεχόμενο να τους πουλήσεις και να συμπληρώσεις ένα ποσό για να πάρεις κάποια εκ των nikon, canon;

Για πέστο αυτό στον dad!! LOL!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά χρυσάφι είχα πληρώσει προ πολλού και τον 386 μου στα 40, αλλά δεν αξίζει να τον χρησιμοποιήσω… βέβαια δεν είναι έτσι και στους φακούς σε καμία περίπτωση, απλά στο αναφέρω σαν παράδειγμα γιατί και στους φακούς έχουν γίνει σημαντικά άλματα τα τελευταία χρόνια.

Οι παλιοί φακοί μπορεί να μην έχουν auto focus στα νέα σώματα, η ακόμα τα νέα σώματα να μην μπορούν να φοτομετρήσουν με αυτούς κλπ.

Πριν πάρεις μηχανή μόνο για τους 2 αυτούς φακούς, ψάξε πόσο καλοί είναι, πόσο και αν θα παίζουν στην Σονυ (δεν αρκεί να κουμπώσει ο φακός πάνω) και το βασικότερο αν είναι για την χρήση που τους θες!!

Ο 100-300 πχ δεν είναι και ότι πιο «άνετο» για καθημερινός π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά χρυσάφι είχα πληρώσει προ πολλού και τον 386 μου στα 40, αλλά δεν αξίζει να τον χρησιμοποιήσω… βέβαια δεν είναι έτσι και στους φακούς σε καμία περίπτωση, απλά στο αναφέρω σαν παράδειγμα γιατί και στους φακούς έχουν γίνει σημαντικά άλματα τα τελευταία χρόνια.

Οι παλιοί φακοί μπορεί να μην έχουν auto focus στα νέα σώματα, η ακόμα τα νέα σώματα να μην μπορούν να φοτομετρήσουν με αυτούς κλπ.

Πριν πάρεις μηχανή μόνο για τους 2 αυτούς φακούς, ψάξε πόσο καλοί είναι, πόσο και αν θα παίζουν στην Σονυ (δεν αρκεί να κουμπώσει ο φακός πάνω) και το βασικότερο αν είναι για την χρήση που τους θες!!

Ο 100-300 πχ δεν είναι και ότι πιο «άνετο» για καθημερινός π.χ.

Για καθημερινώ θα έχω τον 35-105.Και να λειτουργούν,διάβασα τα specs της κάμερας:bigsmile:

http://www.sony.net/Products/dslr/a350/pdf/specifications.pdf

Lens Compability:Sony α lenses,Minolta and Konica Minolta AF lenses :happy:
Link to comment
Share on other sites

αφού αποφάσισες να πας σε sony, γιατί δεν παίρνεις τους φακούς σου, να πας σε ένα φωτογραφείο, να τους βάλεις επάνω, να δεις αν δουλεύουν, πως δουλεύουν, πάρε και μερικά δείγματα (να δούμε κι εμείς), και αν σου αρέσουν, αγόρασέ την.

το γεγονός ότι κουμπώνουν, δε σημαίνει ότι δουλεύουν στο auto.

υγ: είσαι σίγουρος ότι ο 35-100 δεν είναι 35-105??

http://www.kb.sony.com/selfservice/documentLink.do?externalId=C1000570

Link to comment
Share on other sites

Sorry λόγω κεκτημένης ταχύτητας(ήταν να φύγω για μάθημα οταν το έγραψα) είχα κάτι λαθάκια που διορθώθηκαν :slap:

Απο ότι λέει το document που μου έδωσες και οι 2 υποστηρίζονται :T:

Zoom lens AF 35-105/3.5-4.5 2554

Xi lens AF Xi 100-300/4.5-5.6 2621

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.