Jump to content



Nvidia SLI + Καρτα Physx...??


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλημερα.

Με αφορμη την απορεια ενος φιλου σε ενα ποστ αλλου θεματος,

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να μην ρωταω εκτος θεματος.

Εχει δοκιμασει κανεις με 2 καρτες nvidia (σε sli) να προσθεσει μια τριτη για επεξεργασια physx?

Εχω μια μητρικη rampage extreme με μια 9800gx2.

Εχω εδω κ καιρο μια 9800gtx+ για επεγεργασια physx (ξερω υπερβολικο-αλλα βρεθηκε στα χερια μου).

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν επιλεγω να υπαρχει physx performance - απο την 9800gtx+ καρτα τοτε μου σπαει το sli της 9800gx2 και βλεπει 3 καρτες,

Με αποτελεσμα να παιζει μονο η μια 9800 της gx2 και η gtx+ για physx.

:bye: :lazy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, λοιπόν το πρόβλημά σου το έχουν πολλοί μιας και με το που βάζουν την τρίτη κάρτα σπάει το SLI και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Λένε πως οι καινούριοι Forceware drivers 180.xx το κάνουν το κόλπο αλλά και πάλι μόνο ένας τα κατάφερε αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις.

1)Πρώτα βγάλε με Driver Sweeper ή Driver Cleaner Pro (δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει σε Vista αυτό) τους ήδη υπάρχωντες drivers, όπως επίσης βγάλε και την 8800 από το κουτί σου για αρχή.

2)Κάνε reboot μόνο με την GX2 και εγκατέστησε τους καινούριους forceware και πάλι reboot.

3)Shutdown μετά και βάλε την 8800 και ξεκίνα το μηχάνημα. Όταν μπεις στα Windows λογικά θα την βρει αυτόματα, αν όχι τότε επέλεξε στον wizard να την βρει αυτόματα και αυτός θα την βρει.

4)Κατέβασε από την NVidia τους καινούριους PhysX Drivers, έβγαλε πρόσφατα ένα πακετάκι οπότε είσαι σίγουρος πως είναι και αυτοί αναβαθμισμένοι.

5) Όταν είναι και αυτοί εγκατεστημένοι κάνε reboot για τελευταία φορά και μετά την επανεκκίνηση, πήγαινε στο Control Panel άνοιξε το PhysX Tab της NVidia και εκεί επέλεξε σαν PhysX Accelerator την 8800.

Σου παραθέτω και ένα link από το Guru3D με μια αρκετά εκτενή περιγραφή του PhysX της NVidia και τον τρόπο λειτουργίας του.

Ενημέρωσέ μας για το αν τα κατάφερες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα φίλε μου, λοιπόν το πρόβλημά σου το έχουν πολλοί μιας και με το που βάζουν την τρίτη κάρτα σπάει το SLI και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Λένε πως οι καινούριοι Forceware drivers 180.xx το κάνουν το κόλπο αλλά και πάλι μόνο ένας τα κατάφερε αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις.

1)Πρώτα βγάλε με Driver Sweeper ή Driver Cleaner Pro (δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει σε Vista αυτό) τους ήδη υπάρχωντες drivers, όπως επίσης βγάλε και την 8800 από το κουτί σου για αρχή.

2)Κάνε reboot μόνο με την GX2 και εγκατέστησε τους καινούριους forceware και πάλι reboot.

3)Shutdown μετά και βάλε την 8800 και ξεκίνα το μηχάνημα. Όταν μπεις στα Windows λογικά θα την βρει αυτόματα, αν όχι τότε επέλεξε στον wizard να την βρει αυτόματα και αυτός θα την βρει.

4)Κατέβασε από την NVidia τους καινούριους PhysX Drivers, έβγαλε πρόσφατα ένα πακετάκι οπότε είσαι σίγουρος πως είναι και αυτοί αναβαθμισμένοι.

5) Όταν είναι και αυτοί εγκατεστημένοι κάνε reboot για τελευταία φορά και μετά την επανεκκίνηση, πήγαινε στο Control Panel άνοιξε το PhysX Tab της NVidia και εκεί επέλεξε σαν PhysX Accelerator την 8800.

Σου παραθέτω και ένα link από το Guru3D με μια αρκετά εκτενή περιγραφή του PhysX της NVidia και τον τρόπο λειτουργίας του.

Ενημέρωσέ μας για το αν τα κατάφερες!

Ευχαριστω φιλε μου.

Θα δοκιμασω αυτες τις μερες κ θα πω αποτελεσματα.

(Δεν εχω προλαβει ως τωρα - λογο φορτου εργασιας!)

Το λίνκ που ανεφερες - δε φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δουλεψε.

Δεν εσπασε το Sli.:neo:

Και παιζουν κ οι 2 καρτες

Περασα τους τελευταιους physx απο το guru3D, και τους 184.48.

Το link ειναι αυτο:

http://www.guru3d.com/article/physx-by-nvidia-review/3

Link to comment
Share on other sites

συμπερασματα?

Συμπερασματα.... :hm::agree:

Δεν ειδα τιποτα. :o

Δε 3dmark εχω ιδια σκορ.

Και στα παιχνιδια που παιζω αυτο το καιρο δεν εχω μεταβολη σε φρειμς....

Αλλα κατα τα αλλα δουλεβουν κ οι 2 καρτες σωστα.:suicide:

Μια απορεια μου ειναι: γιατι οταν πηγαινω στις επιλογες Physx του Control Panel μου βγαζει μονο την επιλογη enable ή disable.

Ενω με τους παλαιοτερους drivers (που δεν παιζαν σωσατα + εσπαγε το SLI) εβγαζε να επιλεξω πια καρτα θα ειναι για physx.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα.... :hm::agree:

Δεν ειδα τιποτα. :o

Δε 3dmark εχω ιδια σκορ.

Και στα παιχνιδια που παιζω αυτο το καιρο δεν εχω μεταβολη σε φρειμς....

Αλλα κατα τα αλλα δουλεβουν κ οι 2 καρτες σωστα.:suicide:

Aν τα παιχνιδια που παιζεις δεν εχουν υποστηριξη physx με την συγκεκριμενη λειτουργια το φυσιολογικο ειναι να μην δεις καμια μεταβολη.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα.... :hm::agree:

Δεν ειδα τιποτα. :o

Δε 3dmark εχω ιδια σκορ.

Και στα παιχνιδια που παιζω αυτο το καιρο δεν εχω μεταβολη σε φρειμς....

Αλλα κατα τα αλλα δουλεβουν κ οι 2 καρτες σωστα.:suicide:

Μια απορεια μου ειναι: γιατι οταν πηγαινω στις επιλογες Physx του Control Panel μου βγαζει μονο την επιλογη enable ή disable.

Ενω με τους παλαιοτερους drivers (που δεν παιζαν σωσατα + εσπαγε το SLI) εβγαζε να επιλεξω πια καρτα θα ειναι για physx.

Μάλλον δε στη είδε την 8800.

Δοκίμασε να βάλεις στην έξοδο της 8800 ένα convertor (DVI σε VGA) για να νομίσει ότι έβαλες οθόνη. Μετά κάνε extend το desktop. Λογικά θα πρέπει να σου βγάλει μετά από αυτά να διαλέξεις κάρτα στο physx.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε στη είδε την 8800.

Δοκίμασε να βάλεις στην έξοδο της 8800 ένα convertor (DVI σε VGA) για να νομίσει ότι έβαλες οθόνη. Μετά κάνε extend το desktop. Λογικά θα πρέπει να σου βγάλει μετά από αυτά να διαλέξεις κάρτα στο physx.

Έτσι δούλεψε και στην 9800GTX+.

Link to comment
Share on other sites

παιδες και εγω εχω μια για physics, δεν βλεπεις διαφορα πουθενα...μονο στο cryostasis ειδα 10 φραμες πανω! Ουτε σε 3δ Mark ειδα καμια διαφορα!

Στο 3d mark vantage (μόνο vista) έχει τεστ για την κάρτα physx. Και πίστεψέ με, κάνει μεγάλη διαφορά στο τελικό σκορ. Τόση που όσοι είχαν ATI κατηγόρησαν την Nvidia ότι κλέβει στο συγκεκριμένο test.

Για παιχνίδι τώρα, υπάρχουν διάφορα που υποστηρίζουν physx ( πχ. grid αλλά μόνο για τις σημαίες...., ή το unreal tournament 3 που έχει ειδικές πίστες physx ) αλλά εκεί που πιστεύω θα δούμε διαφορά θα είναι στο παιχνίδι mirrors edge που θα βγει Ιανουάριο του 2009.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα δεν ειδα διαφορα στο vantage απο μονη της την 280 gtx. 13000 επερνα και πριν 13.000 πηρα και μετα..το grid μονη της η 280 το παιζει σφεντονα!

Γενικα η δευτερη καρτα για Physics εαν εχεις μια 280 Gtx ειναι πεταμενα λεφτα προς το παρων!

Το ιδιο και με το unreal δεν ειδα διαφορα με την 8800 gt στα physics!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε στη είδε την 8800.

Δοκίμασε να βάλεις στην έξοδο της 8800 ένα convertor (DVI σε VGA) για να νομίσει ότι έβαλες οθόνη. Μετά κάνε extend το desktop. Λογικά θα πρέπει να σου βγάλει μετά από αυτά να διαλέξεις κάρτα στο physx.

Θα δοκιμασω ναβαλω το ανταπτορακι στην 9800gtx+ μηπως κ δω διαφορα.

Αλλα extend πως κανω?

(εννοεις οπως κανουμε extend μια φωτο για backround...?)

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω ναβαλω το ανταπτορακι στην 9800gtx+ μηπως κ δω διαφορα.

Αλλα extend πως κανω?

(εννοεις οπως κανουμε extend μια φωτο για backround...?)

Extend κάνεις ...

- Δεξί κλίκ στο desktop και επιλέγεις ιδιότητες.

- Πας στο tab settings.

- Εκεί πρέπει να δεις 2 οθόνες. Την κανονική σου και μία 2η στην άλλη κάρτα γραφικών.

Έχει από κάτω 2 box που μπορείς να επιλέξεις. Το 2ο είναι αυτό που πρέπει να διαλέξεις.

post-10068-1416073775,2683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα δεν ειδα διαφορα στο vantage απο μονη της την 280 gtx. 13000 επερνα και πριν 13.000 πηρα και μετα..το grid μονη της η 280 το παιζει σφεντονα!

Γενικα η δευτερη καρτα για Physics εαν εχεις μια 280 Gtx ειναι πεταμενα λεφτα προς το παρων!

Το ιδιο και με το unreal δεν ειδα διαφορα με την 8800 gt στα physics!

Εδώ 8800gtx έχω και μέχρι τώρα πιστεύω πως δε χρειάζομαι κάρτα για physx. H 8800 καλύπτει άνετα και τους 2 ρόλους.

Link to comment
Share on other sites

Extend κάνεις ...

- Δεξί κλίκ στο desktop και επιλέγεις ιδιότητες.

- Πας στο tab settings.

- Εκεί πρέπει να δεις 2 οθόνες. Την κανονική σου και μία 2η στην άλλη κάρτα γραφικών.

Έχει από κάτω 2 box που μπορείς να επιλέξεις. Το 2ο είναι αυτό που πρέπει να διαλέξεις.

[ATTACH]33401[/ATTACH]

Thanks!

Το κανα - μονο που σ'εμενα εχει 3 οθονες -ελεω GX2-

Extend εχω κανει μονο την 1η-gx2 και την 9800gtx+

Tην 2η gx2 δεν την δεχεται για extend... (μαλλον φυσιολογικο...?)

Και κατι τελευταιο,

Ανταπτορακι εβαλα στην 1 απο τις 2 εξοδους της 9800, και ειναι απο DVI σε HDMI - λογικα ΟΚ δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Το κανα - μονο που σ'εμενα εχει 3 οθονες -ελεω GX2-

Extend εχω κανει μονο την 1η-gx2 και την 9800gtx+

Tην 2η gx2 δεν την δεχεται για extend... (μαλλον φυσιολογικο...?)

Και κατι τελευταιο,

Ανταπτορακι εβαλα στην 1 απο τις 2 εξοδους της 9800, και ειναι απο DVI σε HDMI - λογικα ΟΚ δεν ειναι?

Εφόσον σε έχει αφήσει να κάνεις extend τότε είσαι μια χαρά. Μπορείς να διαλέξεις κάρτα physx στο control panel της nvidia?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.