Jump to content



Βοήθεια για την επιλογή LCD TV


sayhdliea

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να αγοράσω μια 42" LCD τηλεόραση και είμαι ανάμεσα στις εξείς τρεις:

Philips 42PFL7403D

http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_language_gr/_productid_42PFL7403D_10_GR_CONSUMER

Samsung LE40A656

http://www.samsung.com/gr/consumer/detail/detail.do?group=television&type=television&subtype=lcdtv&model_cd=LE40A656A1FXXH

Philips 42PFL7603D

http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_productid_42PFL7603D_12_GR_CONSUMER/42PFL7603D-12

Εγώ μάλον την πρώτη λέω να πάρω. Εσείς ποιά θα επιλέγατε;

Η απόσταση του καναπέ μου από την τηλεόραση (μιλάμε για σαλόνι) είναι περίπου 2,5 μέτρα. Ειναι υπερβολική μια 42" οθόνη για αυτή την απόσταση; Θα έχω πρόβλημα με την ποιότητα της εικόνας από αυτή την απόσταση;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την Samsung δεν ξέρω αλλα στις Philips

7603D=Έχει ambilight και κρυμμένα ηχεία

7403D=Δέν έχει ambilight και έχει:

Επεξεργασία 4 τρισεκατομμυρίων χρωμάτων

100Hz LCD (3ms)

Εικονικό Dolby Digital ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρε philips εχει και καλο service.Προσφατα που ειχα προβλημα με μια Philips 32αρα και χρειαστεικε να την κανω service απλα πειρα τηλεφωνο και ηθρε τεχνικος σπιτι να την φτιαξει...Αμα δουνε οτι ειναι κατι σοβαρο προβλημα τοτε αναλαμβανουν αυτοι και την περνουν την οθονη στην επισκευαζουν και στην ξανα στελνουν πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παρε philips εχει και καλο service.Προσφατα που ειχα προβλημα με μια Philips 32αρα και χρειαστεικε να την κανω service απλα πειρα τηλεφωνο και ηθρε τεχνικος σπιτι να την φτιαξει...Αμα δουνε οτι ειναι κατι σοβαρο προβλημα τοτε αναλαμβανουν αυτοι και την περνουν την οθονη στην επισκευαζουν και στην ξανα στελνουν πισω.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Παρε philips εχει και καλο service.Προσφατα που ειχα προβλημα με μια Philips 32αρα και χρειαστεικε να την κανω service απλα πειρα τηλεφωνο και ηθρε τεχνικος σπιτι να την φτιαξει...Αμα δουνε οτι ειναι κατι σοβαρο προβλημα τοτε αναλαμβανουν αυτοι και την περνουν την οθονη στην επισκευαζουν και στην ξανα στελνουν πισω.

+1 Από προσωπική εμπειρία από service Philips

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά τα series της Philips με ambilight μαμάνε!

Εδώ και 2 χρόνια στο σπίτι έχουμε μια 37PF9830 ;)

37PF9830_10_webImageFullSize-2005.10.25-01.16.40.jpg

η συγκεκριμενη ηταν πανακριβη και αν και ειχε 1920x1080 pixels επαιρνε μονο 1080i απο τις εισοδους της, μεγαλη κοροιδια απο τη philips και αιτια για πολυ κραξιμο τοτε απο τους αγοραστες της που πληρωσαν ουτε λιγο ουτε πολυ 1/3 ενος αυτοκινητου για να την αποκτησουν, οποτε δεν ξερω γιατι γελας :/ Στα τηλεοπτικα καναλια βεβαια εχει πολυ καλη εικονα...αλλα δεν πληρωσαν αυτα τα λεφτα μονο για αυτο...

Στο θεμα, αν δε σε ενοχλει το glossy panel με τις αντανακλασεις παρε τη samsung, δεν παιζεται στο μαυρο που εχει και στα χρωματα. Αλλιως και οι philips που εχεις υποψην σου ειναι αξιολογες. Επισης θα εβαζα στη λιστα και την sony 40W4000 που ειναι αξιολογη σε αυτα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα σε προσφορά της Ηλεκτρονικής Αθηνών περίπου 1200eurα :devil:

τοτε καλα εκανες...εχει πολυ καλη εικονα γενικα, αλλα ειναι απαραδεκτο να μην παιρνει 1080p, και ακομα πιο απαραδεκτο που δε το ελεγε η philips, δηλαδη παραπλανουσε κιολας...

Εγω γενικα δε τη συμπαθω την εταιρεια, μονο και μονο που τα "καλα" της μοντελα ειναι πανακριβα...νομιζει οτι ειναι η BMW των τηλεορασεων ή καπως ετσι...και τουλαχιστον να ηταν αψεγαδιαστα, παει στο διαολο....δινεις ενα σκασμο λεφτα για μια Pioneer Kuro (οποιος τα εχει) αλλα τουλαχιστον παιρνεις top of the top, η philips κοροιδευει στα καλα της μοντελα...

Στα μικρα παντως που κοιταει ο φιλος ειναι αξιολογες και οι 2, αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο...

Link to comment
Share on other sites

η samsung 656 δεν αξίζει τα λεφτά της γιατί άμα έχεις δει από κοντά πολλές τηλεοράσεις να παίζουν blu-ray θα δεις ότι η συγκεκριμένη κολλάει στην επεξεργασία και ψάχνοντας στο νετ βρήκα ότι έχει χαμηλότερο επεξεργαστή από τα ανώτερα μοντέλα. πάντως κορυφαία από όλες της samsung είναι η 856 σε όλες τις ίντσες αλλά όχι led. είναι καλύτερη και από την 956 led. το λέω γιατί αν πάτε από κοντά να δείτε τηλεοράσεις θα αλλάξετε πολλές γνώμες. εγώ πάντως της philips ambilight για τα λεφτά τους δεν τις έχω σε εκτίμηση. δηλαδή και να είχα λεφτά δεν θα τις έπαιρνα. δείτε και λίγο τις sharp από τις κορυφαίες lcd με τα περισσότερα βραβεία. και από εικόνα απλά πολύ καλύτερες από την καλύτερη philips. δες και λίγο sony γιατί μου φαίνεται λόγο κατυφόρας έχει βγάλει κάτι πολύ καλά προϊόντα σε τιμές που άμα τις συγκρίνεις επί εποχή crt είναι κάτω 1000ευρώ :) πάντως μακριά από την συγκεκριμένη samsung

Link to comment
Share on other sites

καταρχην η 756 ΔΕΝ εχει led. Η 786 εχει...

Αποκει και περα αυτο με τον επεξεργαστη και το bluray στην 656 δεν ισχυει, αλλωστε οταν μια οποιαδηποτε TV δειχνει bluray δε χρειαζεται να επεξεργαστει τιποτα, το σημα ειναι τελειο και ολα τα κανει ο player. Η 856 εχει λιγο καλυτερο μαυρο απο την 656 αν τις δειτε διπλα διπλα, αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων γιατι αποκλειεται να βαζουν αλλο panel, δε συμφαιρει καθολου οικονομικα τη samsung, και σαν specs ειναι δηλωμενα ολοιδια τα 40αρια της (10bit s-pva). Επισης ειναι πιο λεπτη και εχει λιγο διαφορετικο design, κυριως αυτο πουλαει για οποιον τον ενδιαφερει.

Απο αυτες που θελει ο φιλος θα επαιρνα την 656, την 856 θα τη σκεφτομουνα μονο αν ηταν εως 100 ευρω ακριβοτερη που δεν ειναι και δε προκειται να γινει...και η 786 παιζει μονη της λογω led αλλα στα +400 ευρω και εχει προβλημα με input lag...

Link to comment
Share on other sites

Η 656 είναι τίμια επιλογή για τα χρήματα που ζητάει. Κολλήματα σε BR λόγω επεξεργασίας αποκλείεται να υπάρχουν, αφού η επεξεργασία με 1080p υλικό είναι ελάχιστη.

Η 756 ΔΕΝ έχει LED ... η 786 έχει.

Οι 756 κ' 856 είναι ουσιαστικά ίδιες τηλεοράσεις με μόνη διαφορά το λεπτό προφίλ της δεύτερης.

Υ.Γ Με πρόλαβε ο φίλος Blinky ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.