Jump to content



Περισσότερη συχνότητα ή περισσότεροι πυρήνες;


Prof_Chaos

Recommended Posts

Λοιπόν έχουμε εναν 6400 διπύρηνο που φτάνει στα 3.6 (450χ8) με 1.3475 τάση για πλάκα ..

Εχουμε και εναν τετραπύρηνο Q6600 G0 Class b ,που τον έχω στα 3.0GHZ (333x9) χωρίς να έχω ανεβάσει καθόλου τάση..

και οι 2 σταθεροί και τεσταρισμένοι σε αυτές τις συχνότητες..

Ποιος είναι καλύτερος; ιδού η απορία..

Στην πρώτη περίπτωση του δυπήρηνου έχω μεγάλο bandwindth μεγαλύτερη συχνότητα και μεγαλύτερη τάση.

Στην δεύτερη περίπτωση μικρότερο bandwindth μικρότερη συχνότητα ελάχιστη τάση ,αλλα 4 πυρήνες..

Ποιο δίνει καλύτερες επίδοσεις; εστω οτι φτάσω τον 4πυρηνο στα 3.2 με λίγο raise στα volt αξίζει να τον κρατήσω;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ παίζω και παιχνίδια αλλά έχω και 2 κονσόλες οπότε δεν δίνω εμφαση στο gaming του υπολογιστή..

Video editing με ενδιαφέρει πάρα πολύ..οπότε φαντάζομαι θα μου πείς 4 πύρηνο..

αλλά και στα παιχνίδια θα δώ καμια τρομερή διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

ναι και τους δύο τους έχω..

Αφού τους έχεις και τους 2 γιατί δεν κάθεσαι να τους δοκιμάσεις σε αυτά που τους χρειάζεσαι να δεις ποιος πάει καλύτερα?

Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε στο πολύ πρόχειρο νομίζω οτι είμαι πιο γρήγορος με τον 4πυρηνο ..ισως είναι και ψυχολογικό..απο την άλλη έχω πολύ λίγο χρόνο για να κάνω τα τέστ που έκανα κάποτε..

μαλλον προς τους 4 πυρήνες πάω..

Link to comment
Share on other sites

4πύρηνος...Είχε κάνει ένα παρόμοιο τεστ ένα παιδί από εδώ μέσα(δεν θυμάμαι ποιός),όπου σύγκρινε 8400 4+ghz με q6600 3.6 ghz πάνω σε παιχνίδια.Κέρδισε ο q6600(Καλά για video editing ούτε καν που το συζητάμε.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.