Jump to content



AW9D-MAX raid0 + raid5


Jaco

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ήδη στο mobo του τίτλου (AW9D-MAX) ένα raid0 σε δυο κανάλια του ich7r και περισσεύουν άλλα 2, όπως επίσης περισσεύουν και άλλα 4 από το sil3132, το ένα όμως είναι e-sata οπότε πάει περίπατο... ο ich7r υποστηρίζει raid0/1/5 ένώ ο sil3132 μόνο raid0/1...

Πήρα 3 wd6400aaks για να στήσω ένα raid5 για backup (:ph34r:) και το πρόβλημα είναι το εξής...:

Υποστηρίζει η aw9d-max combined raid ανάμεσα από στα port του ich7r και του sil3132 ή θα πρέπει να μεταφέρω το raid0 στον sil και στην συνέχεια να βάλω το raid5 στον ich7r σαν ahci...? Επίσης αν υποστηρίζει το combined raid, έχει δοκιμάσει κανείς να "γυρίσει" τον controller σε ahci από ide mode...?

Τέλος έχει δοκιμάσει κανείς στο συγκεκριμένο mobo να μεταφέρει κάποιο raid0 από τον ich7r στον sil3132 να δει αν "σπάει" το array...?

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Silicon Image:3132: 4 x SATA 3Gb/s, two SATA connectors of the same area can support SATA RAID 0/1

Οποτε μαλλον το combined raid δεν δουλευει σιγουρα...

Γενικα ομως δεν ετυχε να δω μητρικη που να υποστηριζει combined raid. Υπαρχει τετοιο πραγμα γενικα?

Ο Silicon δεν εχει ahci?

Link to comment
Share on other sites

laptop ftw... έχω μείνει χωρίς pc...

Με έχει παιδέψει αρκετά θα έλεγα..

το raid0 από τον sil3132 πετάει συνέχεια μπλε οθόνη όταν πάω να εγκαταστήσω windows και έχω δοκιμάσει διάφορους drivers. .. επίσης όταν γυρνάω τον ich7r σε ahci δεν βλέπει τους δίσκους... ότι να' ναι...

Μάλλον θα αφήσω ένα δίσκο για το os πάνω στον ich7r, ο οποίος θα μου φάει ένα κανάλι και με τ' άλλα 3 θα φτιάξω το raid5, βγάζοντας τελείως εκτός τον sil... έτσι βέβαια πάνε χαμένα τα raptoria που ήταν σε raid0, αλλά για την ώρα λίγο με νοιάζει... μόλις πέσουν οι τιμές στους ssd θα βγάλω τελείως τους raptors και θα αφήσω μόνο ένα ssd για OS με τους aaks σε raid5 και θα είναι μπόμπα...

Edit:

Αν κάτι έχω μετανιώσει είναι το sata dvd-rw... μόνο προβλήματα...!!! ide ftw...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι να μην βλεπει τους δισκους στο ahci στον ICH7R εαν βαζεις XP χωρις ενσωματωμενους drivers για το sata/raid.

Η προταση μου αν βαζεις XP ειναι να ενσωματωσεις και τους drivers του ICH7R αλλα και του Silicon μεσα στο cd εγκαταστασης αν δε το εχεις κανει.

Εφοσον εχεις laptop παλεψε το...

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει μια unattended εγκατάσταση με xp που έχω μέσα τους drivers... οπότε είναι χωρίς f6 η εγκατάσταση...

Το πρόβλημα είναι όποιο driver και να έβαλα στο cd για τον sil, δεν δουλεύει... δηλαδή τον φορτώνει κανονικά, βρίσκει το raid στην εγκατάσταση, αλλά στο copy πετάει μπλε οθόνη... είναι σίγουρα πρόβλημα του bios και όχι του driver...

το σκέφτομαι για ένα εξωτερικό controller, το οποίο είναι ίσως καλύτερα, γιατί είναι λύση portable που θα παίζει όσες αναβαθμίσεις και να κάνω...

επίσης το dvd-rw μου έχει σπάσει τα νεύρα... για να μπουτάρει από το dvd το οποίο βρίσκεται πάνω στο 3ο κανάλι του sil πρέπει να ενεργοποιηθεί απαραίτητα το boot rom, έλα όμως που αν ενεργοποιήσεις 2 boot roms (έχει 3) του mobo βαράει σφάλμα και βλέπει τελικά μόνο το ένα... δηλ αν έχω ενεργοποιήσει το boot rom των καναλιών 7-8 (3-4 για τον sil) στα οποία βρίσκεται το dvd, και το boot rom των 1-4 του ich7r, τότε το πρώτο βγάζει σφάλμα και μόνο το δεύτερο παίζει... οπότε τώρα του έχω βάλει ένα ide για να κάνω την δουλειά μου... κανονικά τα boot roms πρέπει να είναι τελείως ανεξάρτητα και να έχουν άλλο interrupt, αλλά από κάποιο bug μάλλον πάνε να μοιραστούν την ίδια μνήμη ή να κάνουν bind στο ίδιο interrupt... ενυγουέι για την ώρα το αφήνω με μόνο τον ένα raptor και τους aaks στο ich7r, έναν 500άρι και τον άλλο raptor στον sil και το ide dvd... υπόψην ο ίδιος driver του sil που πετάει μπλε οθόνη στο unattended, στα windows παίζει κανονικά... wtf...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η μπλε οθονη στον Silicon μυριζει πολυ εντονα καποιο προβλημα στην μη σωστη ενσωματωση του driver. Το ειχα παθει και γω μια φορα. Σε ποιο λειτουργικο εγινε η διαδικασια της ενσωματωσης και τι XP εβαλες? SP3?

Πρεπει να δεις με ποιον τροπο ενσωματωνωνται οι drivers του silicon. Δηλαδη με text mode ή PnP.

Δοκιμασε με δισκετα...

Αλλα

You can't succeed with the F6/floppy method, if you are booting off a Windows OS CD, which has been prepared for an unattended installation.

Look into the i386 directory of your OS CD. If you find a file named WINNT.SIF, you will not be able to get the OS installed by loading the textmode drivers via F6.

Reason:

Windows Setup looks for the WINNT.SIF file. If the file is present, it expects, that the needed SATA/RAID drivers have been integrated into the OS CD as textmode driver. This is irritating, because the Setup accepted the F6 drivers first of all, but afterwards it "forgets" them.

Solution:

You have either to boot off a clean (original) Windows OS CD (if you want to use the F6 option) or to create a new nLited OS CD with integrated textmode drivers. In the latter case you shouldn't hit F6 at all.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα από text mode όταν έβαλα manual τους προτεινόμενους από την SiliconImage και το τελευταίο που δοκίμασα ήταν pnp από γνωστό driverpack το οποίο (υποτίθεται) είναι stable... και πρέπει να είναι λογικά...

Τελικά αυτό που είδα από διάφορα forums είναι ότι και άλλοι έχουν πρόβλημα με τον sil αυτού του mobo, οπότε δεν θα ασχοληθώ άλλο γιατί δεν υπάρχει χρόνος να μένω χωρίς pc... θα πάρω έναν controller για το raid 5 και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

επίσης άπαξ και υπάρχει περιορισμός με τα boot roms και ο driver να έπαιζε πάλι θα είχα πρόβλημα... μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.