Jump to content



Vista και σκληροί...


jimakos21

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παίδες.

Μετά από καιρό ετοιμάζομαι για φορματ και μετάβαση (όχι πρώτη φορά) από xp σε vista.

Θα περάσω vista ultimate 64bita και έχω τον εξής φόβο:

Έχω 3 σκληρούς εκ των οποίων στον 1 θα μπεί το λειτουργικό.

Στους άλλους 2 ΔΕΝ θέλω να χάσω το υλικό μου.

Ζητάω πολλά? Γνωρίζω ότι στα xp αν τους αποσυνδέσεις δεν έχεις πρόβλημα.

Εγώ στο προηγούμενο μου φορματ σε xp δυστηχώς στον έναν εκ των 2 έχασα το υλικό μου

καθώς δεν τον αναγνώρισε το λειτουργικό και αναγκάστηκα να κάνω διαμόρφωση!!

Δεν θέλω να πάθω κάτι τέτοιο γιατί έχω σημαντικά αρχεία που τα χρειάζομαι!

Μου είπε ένας φίλος ότι στα vista υπάρχει αυτός ο κίνδυνος (δλδ να μην μου διαβάσει τους σκληρούς) πιο πολύ.

Γίνεται λοιπόν να κάνω το φορματ μου στον 1 σκληρό μου αφήνοντας τους υπόλοιπους ανέπαφους?

Χρειάζομαι την βοήθεια σας παίδες , γρήγορα.

Προσοχή οι απαντήση σας θα κρίνουν αν θα προχωρήσω σε φορματ και δεν θέλω να γίνει κάτι κακό.

Ευχαριστώ πολύ ..

(Αν υπάρχουν κατατοπιστικά αντίστοιχα threads στο παρελθόν [πολύ πιθανό] συγχωρέστε με αλλά δεν έκανα search: έχω πολύ λίγο χρόνο να μπώ και στο internet και στο pc γενικά και ψάχνω σύντομες και σαφής απαντήσεις που είμαι σίγουρος ότι θα βρώ από εσας..) :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο περιεργο μου φαινεται τα ΧΡ να μην ειδαν τον δισκο?

Μηπως εκανες κατι λαθος εσυ?

Οι δισκοι χωρις το λειτουργικο ηταν απενεργοποιημενοι κατα την εγκατασταση?(κατα προτιμηση ξηλωμενοι τελειως απο το συστημα).

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από xp σε vista, εάν διατηρείς όμοια μητρική (ίδιο chipset) , δεν πιστεύω ότι έχεις φόβο να χάσεις δεδομένα.

Στο PC μου έκανα μετάβασή από 865PE σε X48 chipset στην αναβάθμιση, και από xp σε vista, και δεν χάθηκε τίποτα στον 2ο μου σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Format δέν θα κάνεις? Όχι upgrade...

Γιατί να τους βγάλεις τους σκληρούς?

Τότε ρισκάρεις πιό πολύ να μήν τους δεί. Πρίν το install, εκεί που επιλέγεις σκληρούς άν δεν σου τους δείξει θα έχεις πρόβλημα, πολύ απλό.

Εφόσων τους δεί εκεί, το μόνο που μπορεί να παρουσιαστεί είναι να πρέπει να φτιάξεις τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ τελικά να τους αποσυνδέσω στο φορματ???

Άλλα μου λέει ο ένας άλλα ο άλλος..!

@vasi thnx. Δεν έχω πολύ χρόνο και δεν προλαβαίνω όλο... θέλω λίγο σύντομα και περιεκτικά τι να κάνω.. :T:

:to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποσύνδεσα τους σκληρούς, έκανα το φορματ σ'αυτόν που ήθελα και όταν

τους σύνδεσα στην μητρική μετα το φορματ τα vista τους διάβασαν! :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να στε καλά για άλλη μία φορά! :T:

Topic closed

Link to comment
Share on other sites

εμενα που βλεπει τοπικο δυκτιο μονο και δεν μπενει internet και οταν παω να αλαξω της ρυθμισεις στα windows vista κολαει σαν τρελο τι να πω ολα τα εβαλα drivers και τα παντα αλα τιποτα με χαμπακι μπενω στο internet:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.