Jump to content


Η ωρα του format :s


Hydra

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ,οπως καταλαβατε ηρ8ε και για εμενα η ωρα του φορματ.Το 8εμα μας ομως ειναι οτι οσο και αν αδυνατητε να το πιστεψετε τοσα χρονια που ασχολουμε με τα pc(γυρω στα 11) δεν εχω κανει ποτε φορματ!ναι γιατι παντα προσεχα τα pc μου και δεν μου χρειαστηκε,,ομως τωρα μου φενεται ηρ8ε η ωρα γιατι το pc αρχισε να σερνεται καπως.Ομως το προβλημα μου δεν ειναι αυτο.Εχω εναν σκληρο με υλικο που δεν 8ελω να χασω.Exω τα m/s Windows Vista και δεν ξερω τι να κανω για να μην χασω τα δεδομενα μου.Καμια ιδεα επι του 8εματος?Αν γινεται χωρις να χρειαστει να αγορασω αλλον σκληρο γιατι το σκεθτηκα και αυτο!

Παιδια σας χρειαζομαι:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Κρατας τα δεδομενα σου καπου αλλου π.χ. σε εναν εξωτερικο σκληρο δισκο, κανεις οτι ειναι να κανεις και μετα τα ξαναπερνας...(αλλα μαλλον δεν εχεις)

ή

Βγαζεις τον σκληρο σου και τον βαζεις σε ενα αλλο pc τραβας αυτα που θελεις και μετα του κανεις format....

Link to comment
Share on other sites

Αντίγραψε τα αρχεία που χρειάζεσαι σε κάποια dvd.Μετά κάνε επανεκίνηση,μπές στο bios και όρισε ως first boot device το dvd σου.Μετά αποθήκευσε τις ρυθμίσεις αυτές στo bios και βγές από αυτό.Βάλε το cd των windows και άστο να μπουτάρει απ'αυτό.Μετά απλά ακολούθησε τις οδηγίες.Πάντως θα σου πρότεινα μέσω του cd των windows,να δημιουργήσεις 2 partition στον σκληρό σου,ένα για τα windows/προγράμματα και ένα για τα αρχεία σου(μουσική,βίντεο κ.λ.π).

Link to comment
Share on other sites

Χώρισε τον σκληρό σου σε 2 partition,ένα με την εγκατάσταση των Windows και ένα με τα δεδομένα σου, και κάνε format μόνο το πρώτο. :T:

Δεν νομιζω να γινετε απο την στιγμη που ειναι σε ενα ενιαιο partition και το λειτουργικο και τα δεδομενα....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινετε απο την στιγμη που ειναι σε ενα ενιαιο partition και το λειτουργικο και τα δεδομενα....:unsure:

Γινεται αλλα αν το κανεις πανω στην εγκατασταση των windows θα χασεις τα δεδομενα σου. Υπαρχουν προγραμματα που μπορουν να σπασουν το δισκο σε partitions χωρις να χασουν τα δεδομενα αλλα δε στα προτεινω.

Το ειχα κανει 2-3 φορες με το partition Magic και την τελευταια φορα με κρεμασε και εχασα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα αν το κανεις πανω στην εγκατασταση των windows θα χασεις τα δεδομενα σου. Υπαρχουν προγραμματα που μπορουν να σπασουν το δισκο σε partitions χωρις να χασουν τα δεδομενα αλλα δε στα προτεινω.

Το ειχα κανει 2-3 φορες με το partition Magic και την τελευταια φορα με κρεμασε και εχασα τα δεδομενα.

Ναι αυτο ακριβως εννοουσα και φοβομουν....οποτε καλυτερα με τον κλασικο τροπο !!:)

Link to comment
Share on other sites

Κρατας τα δεδομενα σου καπου αλλου π.χ. σε εναν εξωτερικο σκληρο δισκο, κανεις οτι ειναι να κανεις και μετα τα ξαναπερνας...(αλλα μαλλον δεν εχεις)

ή

Βγαζεις τον σκληρο σου και τον βαζεις σε ενα αλλο pc τραβας αυτα που θελεις και μετα του κανεις format....

σχετικα με τον δευτερο τροπο...

μετα ομως δεν θα πρεπει να τα περασω παλι αφου κανω το φορματ,για να το κανω αυτο δεν πρεπει απο το αλλο pc να βαλω οτι ειχα κρατησει σε dvd και τετοια για να τα βαλω παλι πισω στο αλλο?? γιατι τοτε το ιδιο ειναι να το κανω με τον πρωτο τροπο και θα χασω και λιγοτερο χρονο.:...:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες να χρησιμοποιησεις το back up των vista?Εχει επιλογη να κανεις backup συγκεκριμενα αρχεια-φακελους οποτε το καις σε ενα dvd κανεις κανονικα το format σου και μετα τα ξαναπερνας.:rubik: Να σου πω δεν το ετυχε να το χρειαστω ποτε για να το κανω αλλα μαλλον θα σου δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον δευτερο τροπο...

μετα ομως δεν θα πρεπει να τα περασω παλι αφου κανω το φορματ,για να το κανω αυτο δεν πρεπει απο το αλλο pc να βαλω οτι ειχα κρατησει σε dvd και τετοια για να τα βαλω παλι πισω στο αλλο?? γιατι τοτε το ιδιο ειναι να το κανω με τον πρωτο τροπο και θα χασω και λιγοτερο χρονο.:...:

νομιζω οτι και μετα αφου κανεις το format στον σκληρο μπορεις να τον βαλεις στο αλλο συστημα παλι...

δεν ειμαι απολυτα σιγουρος η αληθεια ειναι οτι παντα κανω format με τον πρωτο τροπο !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.