Jump to content



Αγορα υδροψυξης


pug_f_e

Recommended Posts

Ρε παιδια να σας ρωτησω 2 πραγματακια επειδη θελω να αγορασω κομματι-κομματι υδροψυξη..

1.Μπλοκ: Με ποιο κριτηριο το αγοραζουμε, εκος φυσικα απο το αν ταιριαζει στον επεξεργαστη μας?

Βλεποντας στο πλαισιο π.χ εχει με 30,40, 50 ευρω κλπ

Ποιο να προτιμησω??

2.Τανκ ή ρεζερβουαρ: Εχει διαφορα αυτο των 10 εκατοστων, με τον 15,20 κλπ??

'Η απλα τι μας αρεσει και τι χωραει στο κουτι μας??

3.Αντλια: Ποσα λιτρα/ωρα ειναι καλα??

Ας πουμε μια eheim 300 lt/h ειναι καλα?

Ολοι λενε για την swifteck,που εχει 70 ευρω απο το πλαισιο(xρειαζεται ή ειναι περιττη?)

4.Ψυγειο: 120mm, 240mm, ή 360mm ??

ποια η διαφορα πρακτικα? Χρειαζομαι πανω απο 120χιλ ή 240 ??

Επισης να ρωτησω το εξης: εκτος απο τον επεξεργαστη πρεπει να περασει υδροψυξη και απο το chipset??

Exω δει πολλους που το εχουν ετσι...

Τελος, οτι αλλο εχετε να προσθεσετε και να μου πειτε να προσεξω κατα την αγορα, δεκτο..;)

Link to comment
Share on other sites

αααα μαλιστα..

Eγω νομιζα, οτι αγοραζοντας καποια πραγματα, τα κρατας και για τους επομενους υπολογιστες..

Ή τουλαχιστον τα κρατας ολα εκτος απο το μπλοκ, λογω αλλαγης επεξεργαστη

Μηπως ισχυει ομως το εξης? βαζοντας π.χ λιγο μεγαλτερη αντλια, ψυγειο 240 μμ αντι 120 , τανκ μεγαλυτερο

κ.λ.π. να ειμαι καλυμμενος και για τα επομενα μηχανηματα ? ή θα δημιουργουνται προβληματα?

Παρεπιπτοντως εχω εναν Amd 5600,2gb Ram 800αρες, 8600gts 256 mb

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Βάζοντας μια καλή αντλία το σίγουρο είναι πως θα την κρατήσεις και στα επόμενα συστήματα που θα φτιάξεις. Το μπλόκ της cpu θα πρέπει να το αλλάζεις εκτός και αν βγεί κάποιος μετατροπέας απο το ένα socket στο άλλο. Ψυγείο θα αλλάξεις μόνο αν αυτό που θα πάρεις τώρα δεν θα καλύπτει τις ανάγκες σου. Προσωπικά πιστεύω πως με ένα 3πλο θα είσαι καλυμένος για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

με ένα block της d-tek, και ένα διπλό thermochill

είσαι απόλυτα καλυμένος ακόμα και για κάρτα γραφικών,

όσον αφορά την αντλία, η swiftek του πλαισίου είναι must...

chipset μην ψύξεις με τον καιρό θα σε ταλαιπωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οσον αναφορα το ψυγειο, το τριπλο δεν ειναι πολυ??

1)Εγω βασικα την υδροψυξη τη θελω για ησυχια..

Μηπως τζαμπα θα δουλευουν οι 3 ανεμιστηρες??

2)για το τανκ? οποιο και να παρω μας κανει?

3)αφου λογικα το μπλοκ θα θελει αλλαγη να παρω ενα πιο φτηνο , που θα ταιριαζει τωρα σε αυτον τον επεξεργαστη που εχω?

και για αντλια να παρω την swifteck?? αυτη κανει και αν θελω να βαλω υδρψυξη και σε cpu και σε vga klp??

ΕΠΙΣΗΣ , αυτο που βαζουν υδροψυξη και σε 1 ή 2 σημεια πανω στο motherboard, τι ειναι? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

ΤΕΛΟΣ, ειδα καπου μια αγγελια..

αντλια eheim 300 λ/ωρα

ψυγειο διπλο

τανκ 22 εκατοστα

μπλοκ eleven universal ..

Tι λετε για αυτα? Ποσο θα ηταν καλο να τα παρω ?(Τιμη εννοω μεταχειρισμενα)

Link to comment
Share on other sites

To τανκ και το μπλοκ αν ειναι του eleven και τα 2 ειναι αρκετα καλα με μελλοντικη υποστηριξη ευκολη. Μιλα με τον χρηστη eleven του φορουμ.

Η αντλια 300 λιτρα ειναι μικρη, οχι για το πακετο που πωλειται αλλα γιατι αν θελησεις να βαλεις ενα ακομα μπλοκ καποια στιγμη αργοτερα θα τα φτυσει.

Το ψυγειο το διπλο δεν γραφει μαρκα? υπαρχουν πολλα διπλα ψυγεια, τι ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων.. μαλλον θα τα παρω καινουρια για να παρω αυτα που θελω..

Τωρα ειναι να παρω και ενα κουτι full atx , για να υπαρχει μια σχετικη ανεση και βλεπουμε.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλά ησυχια δεν χρειάζεται να παλευεις με νερό, παρε μια καλή (για ησυχη λειτουργία) ψυκτρα και εισαι οκ, πχ Xigmatek 1283, Thermalright HR-01 Plus, Scythe Ninja με ησυχους ανεμιστηρες πχ Scythe S-Flex, Scythe Slipstream, Nexus Real Silent που να δουλευουν περιπου στις 1000rpm ή και λιγοτερο (μπορείς ισως να τους ελεγχεις και απο τη motherboard) και εχεις τελειωσει. Και ενα accelero S1/S2 αν θες για την VGA. Αν δεν κανεις τρελο overclock δεν θα εχεις προβλημα ψυξης.

Απο εκει και περα για τον θορυβο θα ευθυνονται οι δίσκοι και το τροφοδοτικο, για τα οποια ουτως η άλλως η υδρόψυξη δεν θα εκανε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι λογοι που συζηταω για υδροψυξη...

1.φασαριαα... που βεβαια δεκτο οτι μπορει να το πετυχω ή σχεδον να το πετυχω με μια καλη αεροψυκτρα

2.Γουσταρω απιστευτα να την βλεπω( εδω κανω σαν 16αχρονη γκομενα αλλα δε πειραζει :bigsmile: )

3.θελω να το κανω και Overclocking, αλλα ακομα το συζηταω με μερικους..

Ας το ρωτησω και εδω..

Ειναι το ιδιο πραγμα ενας μανισιος ΑΜD 4800 π.χ που τον παω με Overclocking στα 6000 , με εναν μανισιο 6000 ???

Αν οχι.., τοτε γιατι το κανουμε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον μου εμειναν μερικα πραγματακια ακομα να αγορασω για να ολοκληρωσω την υδροψυξη ..

Για βοηθηστε.. και πειτε μου τη γνωμη σας

1.Μπλοκ επεξεργαστη: ποια η διαφορα μεταξυ αυτων? Ποιο να προτιμησω?

Θα δω καμια διαφορα μεταξυ τους?

Απο αντλια θα παρω την swifteck, κλασικα...

EK Waterblocks CPU Waterblock Supreme - Plexi

Swiftech Waterblock Apogee GTX

D-TEK Fuzion V2 CPU Waterblock

2.σωληνας: ποσα μετρα θα χρειαστω?

Εχω να συνδεσω τα εξης: τριπλο ψυγειο, ενα μονο, αντλια,μπλοκ επεξεργαστη, μπλοκ chipset και μπλοκ vga

Eπισης ποιον να παρω? το μονο που βρηκα ειναι αυτο

Tygon Tubing Tygon R3603 19.1/12.7 Transparent (1m)

2 μετρα αν παρω, 23 ευρω( σαν πολλα μου φαινονται για σωληνα :look:

3.υγρο : αυτο εδω καλο ειναι?

PrimoChill Υγρό Υδρόψυξης Ice-UV Green

τελος, θα χρειαστω κανα τετοιο?

D-TEK T Fitting 1/2

D-TEK 'Y'' Fitting 1/2''

Link to comment
Share on other sites

στο 1

παρε το τελευταιο,d-tek fusion,ασυζητητι.

στο 2

θα χρειαστεις 2 μετρα,αλλα στο πλαισιο εχουν δικο τους ελαστικο μετρο ανα περιπτωση

που παιζει μεταξυ 80-90cm!!!,οποτε παραγγειλε 3m να εισαι μεσα.

παρε primochill σωληνες που ειναι πολυ πιο φτηνοι και πολυ καλοι.

στο 3

καλο ειναι το υγρο,εγω θα σου προτεινα το ιδιο αλλα το διαφανο,βλεπεις ετσι αν κατι παει στραβα μεσα στο συστημα,αν αλλαζει χρωμα ας πουμε προς το πρασινομπλε θα εχεις διαβρωση καπου.

εγω βεβαια το καλυτερο που βρηκα ειναι το σκετο απεσταγμενο νερο,μη μου πει κανεις για προσθετα,οτι ειχα βαλει μεσα μονο κακο εκανε,τωρα με σκετο WFI ειναι λαμπικο.

στο 4

δε θα χρειαστεις απ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

στο 1

στο 2

θα χρειαστεις 2 μετρα,αλλα στο πλαισιο εχουν δικο τους ελαστικο μετρο ανα περιπτωση

που παιζει μεταξυ 80-90cm!!!,οποτε παραγγειλε 3m να εισαι μεσα.

παρε primochill σωληνες που ειναι πολυ πιο φτηνοι και πολυ καλοι.

ναι το ειδα και αυτο αλλα ηθελα διαφανη σωληνα. Αυτα νομιζω το πλαισιο τα εχει μονο σε χρωματιστα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.