Jump to content


Δημιουργία «ενεργού» wallpaper...


dpolal

Recommended Posts

Σενάριο:

Έχω ένα wallpaper που απεικονίζει μια γεωγραφική περιοχή με κάποιες χώρες.

Σε μερικές από αυτές υπάρχει ένα σημάδι (μια σημαιούλα)...

Αυτό είναι ένα .jpg αρχείο που είναι το wallpaper που έχω στο desktop μου.

Θέλω να δώ αν μπορώ να κάνω το εξής.

Να ορίσω στο αρχείο αυτό μια εντολή που να εκτελείται όταν κλικάρω πάνω στις σημαιούλες αυτές.

Π.Χ. όταν κλικάρω με το ποντίκι πάνω σε μια σημαιούλα να μου ανοίγει ένα συγκεκριμένο folder.

Κάθε σημαία θα έχει και ένα διαφορετικό folder που θα ανοίγει.

Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο ;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να φτιάξεις μια HTML page με την εικόνα που θες σαν wallpaper και να φτιάξεις hot spots στις σημαιούλες με links.

Για folders πρέπει να γίνεται εύκολα, για άνοιγμα εφαρμογών δεν ξέρω, θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις execute εφαρμογών μέσα από σελίδα. Είναι βασική αρχή του web για να μη γίνουν όλα ...σκόνη και θρύψαλα.

Αυτό που θες το κανουν κάποιες εφαρμογές που όταν τις τρέχεις εμφανίζονται full screen σαν ένα wallpaper στο οποίο μπορείς να βάλεις τέτοια λειτουργικότητα. Δεν θυμάμαι όμως να σου πώ ποιος/τι/που κτλ.

Ουσιαστικά θες ένα shell replacement. By default δουλεύεις με τον Explorer.exe (προσοχή, όχι Internet Explorer!). Χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό. Τεχνικά δεν είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Όλο και κάποιο shareware θα υπάρχει. Ίσως όμως να έχει περιορισμένη λειτουργικότητα σε σχεση με τον explorer.exe

Link to comment
Share on other sites

ο συνδιασμός flash object και html θα κάνει την δουλεία σου. Παρε ένα παράδειγμα για νο το καταλάβεις... http://www.artdigitaldesign.com/desktop-animated-wallpaper/?multimedia/animated-wallpapers/deterministic-chaos-design.html

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό που ζητάς, αλλά για shell replacement δοκίμασε το ObjectDock της Stardock (http://www.stardock.com). Το κακό είναι ότι ίσως είναι too much γι'αυτό που ζητάς...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πείσατε να μην ασχοληθώ... :(

Αφενώς επειδή δεν έχω ιδέα πώς θα μπορούσε να γίνει, αφετέρου επειδή στον υπολογιστή που θα λειτουργούσε έχω πολύ Limited δικαιώματα user...

(ακόμα και οι Usb θύρες είναι απενεργοποιημένες :( )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφενώς επειδή δεν έχω ιδέα πώς θα μπορούσε να γίνει, αφετέρου επειδή στον υπολογιστή που θα λειτουργούσε έχω πολύ Limited δικαιώματα user...

(ακόμα και οι Usb θύρες είναι απενεργοποιημένες :( )

γκούχου γκούχου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.