Jump to content



sony DSC-H3 χάλια φωτογραφίες


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ....είμαι κάτοχος μιας sony DSC-H3 .δεν την έχω περισσότερο απο χρόνο .

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την εν λόγω μηχανη.Το μόνο καλό σημείο είναι ότι μπορεί να βγάλει απίστευτες φώτο σε κατάσταση ζουμ μιας και διαθέτει 10χ

Οι κανονικές φωτογραφίες του σε auto βγαίνουν με πολύ θόρυβο και είναι χάλια και με flash και χωρίς .

Παρακαλώ κάποιος που να έχει την ίδια μηχανή να κάνουμε κάποιο σύγκριση να δούμε αν η μηχανή μου έχει κάποιο πρόβλημα να την πάω για αλλαγή

ευχαριστώ πολύ στα παιδιά που θα απαντήσουν.

όποιος θέλει μπορώ να του δώσω και το e-mail μου η messenger να τα πούμε πιο αναλυτικά :beer:

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας αυτό το review http://www.dpreview.com/reviews/sonydsch3/ που σου συνιστώ και εσένα να διαβάσεις ένα πολύ γενικό συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως είναι σαφώς προτιμότερο να τραβάς με χειροκίνητες ρυθμίσεις παρά στο auto.

Όπως θα διαβάσεις η εικόνα της είναι sharp σε χρόνους από 1/250 και κάτω ενώ έχει και μερικα προβληματάκια με την αυτόματη ισορροπία λευκού.

Διάβασε καλά το review και για ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε

PS: Όχι, προφανώς δεν χρειάζεται να την πας πίσω (εκτός και να ισχύει μια περίπτωση, αλλά θα το δούμε αργότερα αυτό)

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω ακριβώς την απάντηση που μου έδωσε ο HAYA

Καταρχήν το πράγμα που παρατήρησα είναι ότι και στις δύο έχεις ανεβασμένο σε σχετικάυψηλά επίπεδα το ISO. Αν και η λογική λέει ότι δεν θα πρέπει να οφείλεται απόλυτα σε αυτό το πρόβλημα που υπάρχει, δοκίμασε να το κατεβάσεις στο ελάχιστο δυνατό και στη θέση του να χρησιμοποιήσεις φλας. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Το δέυτερο είναι αυτό που γράφει και στο review. Η μηχανή αποδίδει καλά όταν ο χρόνος του κλείστρου είναι μικρότερος από 1/250 (1/300 για παράδειγμα). Όπως βλέπω η μια έχει τραβηχτεί με 1/5 και η δεύτερη με 1/50. Προσπάθησε να το αποφεύγεις αυτό και να χρησιμοποιείς μικρότερους χρόνους ειδικά όταν ο φωτισμός είναι κατάλληλος.

Και φυσικά όπως σου είπα, προσπάθησε να τραβάς με χειροκίνηρες ρυθμίσεις ώστε να ελαχιστοποιείς τα πιθανα σφάλματα της μηχανής.

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Για ότι άλλο χρειαστείς θα είμαι στη διάθεση σου είτε μέσα από το φόρουμ είτε μέσω email.

αρχίζω τις δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

axi έχεις την ίδια μηχανή.Ναι συμφωνώ ότι βγάζει καλύτερες το πρωί αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο κανονικό της μέγεθος η φωτογραφία έχει τόσο θόρυβο και σε ρυθμίσεις auto.Άλλες μηχανές τις βάζεις στο auto και τραβάνε τρομερές φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν έχω την ίδια μηχανή αλλά από το review που έριξα μια ματιά ο θόρυβος ξεκινάει από iso 400 και πάνω. Ο φακός της μηχανής σου είναι επίσης πολύ καλός.

Αν σε χαμηλά iso έχεις θόρυβο δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν έχω την ίδια μηχανή αλλά από το review που έριξα μια ματιά ο θόρυβος ξεκινάει από iso 400 και πάνω. Ο φακός της μηχανής σου είναι επίσης πολύ καλός.

Αν σε χαμηλά iso έχεις θόρυβο δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.

To ISO στα δύο καρέ που είδα εγώ ήταν από 500 και πάνω αν θυμάμαι καλά.

Γενικά βέβαια, αυτό δεν θεωρείται υψηλό. Απλά από το review αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι η μηχανή αυτή, αν και καλή, θεωρείται λίγο "ιδιότροπη" ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

haya βρήκα το κλείστρο και τα άλλα μα δεν ξέρω τι τιμές να δώσω ....Να σου πώ τι τιμές έχει .....τώρα 30 και f8

Tώρα σε λίγο θα ανεβάσω και κάποιες φώτο να δούν και τα άλλα παιδιά να καταλάβουν ....

Θα σας δώσω τα Links

Link to comment
Share on other sites

τράβα και το μενού της μηχανής καμιά φωτό μπας και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε να βγάλεις άκρη. Επίσης βάλε όλες τις φωτογραφίες σε rar και ανέβασε τις στο rapidshare για να τις πάρουμε σε πλήρη ανάλυση.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.