Jump to content



Μια βροχερη μερα


Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

:hehe: οκ, έχετε δίκαιο, δεν είχα και καμία "αξίωση" καθώς δεν γνωρίζω και πολλά (έως τίποτα) γύρω από την επεξεργασία εικόνας.

Για να είμαι ειλικρινής το έπιασα κυρίως για να δώσω εναυσμα σε εσάς που γνωρίζετε να ασχοληθείτε γιατί η αρχική φωτογραφία δεν με ενθουσίασε :D

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παράβαση των κανόνων μου και α)κατέβασα από r.s. και β) αναβάθμισα το CS2 που τόσα χρόνια είχα :)

Είδα Angel το halo που δημιουργεί με το shadows/highlights και είναι όντως αρκετό. Δοκίμασα κάτι άλλο με 2 layers και διαφορετικό exposure αλλά μου ξέφυγε κάπως και έχει κι αυτό λίγο

_MG_0078.jpg

Θα δοκιμάσω και κάτι άλλο και βλέπουμε.

(πάντως το halo είναι πολύ αισθητό καθώς η φωτογραφία είναι αρκετά σκοτεινή στο κάτω μισό της.)

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγάλη διαφορά σε φωτεινότητα ο ουρανός με την γη και το halo ειναι πολυ εύκολο να εμφανιστεί, εγω έκανα 3 layers και shadows/highlights στο καθένα ξεχωριστά.

Στην δικια σου εκδοχή εχει λιγο halo αλλά εχεις χάσει λεπτομέρεια απο τα σύννεφα

Θα την ξανα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε...
Εντάξει, το edit του hayabusa μπορεί να μην είναι σωστό τεχνικά, αλλά δεν είναι κακό στα δικά μου μάτια.

πείτε τα ρε παιδιά :p

Πάντως πέρα από την πλάκα νομίζω πως δεν ισχύει πάντα το "Τεχνικά λάθος=άσχημο" . Δεν αναφέρομαι φυσικά σε αυτή την περίπτωση, γενικά μιλάω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε συμφωνώ ότι υπάρχει όμορφο κι άσχημο, καθώς κάτι τετοιο είναι υποκειμενικό, δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Πολύ έντονη επεξεργασία, για όχι κάτι ιδιαίτερο, κατ'εμέ (φταίει και ο συνδυασμός μηχανής-φακού που δε βγαίνει καλό το αποτέλεσμα, αλλά τεσπα :p)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Camera Raw 5.2 αλλά και πάλι δεν ανοίγει :fie:

Manual installation on Windows:

1. Exit Photoshop CS4 and Adobe Bridge.

2. Open the download file, double-click CameraProfiles.exe, and follow the onscreen instructions.

3. Open My Computer.

4. Double-click Local Disk (C:).

5. Navigate to: (Please read directory carefully)

Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS4\File Formats

6. Move the existing Camera Raw.8bi plug-in to another location (for example, a new folder on your desktop). Ensure you keep this version in case you need to revert back.

7. Copy the Camera Raw plug-in, Camera Raw.8bi, from the download into the same folder as Step 4.

8. Launch Photoshop CS4 or Adobe Bridge.

:p

Εβγαλα τα ματια μου αλλα πιστευω οτι κατι εγινε :p

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_0078.jpg

είναι καλύτερη ;)

Να σημειώσω ότι η εικόνα που έβαλα παραπάνω προέκυψε μετά από ένωση 3 εικόνων με εκθέσεις -2,0,2 με το photomatix :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.