Jump to content



Project Mini & Green


gkatsogr

Recommended Posts

Το όλο θέμα το έχω ξεκινήσει απο τις αρχές Σεπτεμβρίου αλλά λόγω μετακόμισης και προετοιμασίας για παντρειά αυτό το pc έχει αραχνιάσει!

Ευτυχώς τώρα λόγω εορτών υπάρχει λίγος χρόνος οπότε θα το τελειώσω!

Δυστυχώς δεν έχω ακόμη internet στο σπίτι για να σας ποστάρω τις εξελίξεις, οπότε όταν με το καλό θα είμαι πάλι στην δουλειά!

Η αρχική μου ιδέα ήταν και είναι να φτιάξω ένα pc πολύ μικρό απο θέμα όγκου και κατανάλωσης για χρήση internet 24/7 και φυσικά να μήν μου πάει ο κούκος αηδόνι!

Έτσι είχα πάει μία βόλτα απο Multirama και έπρηξα τον Μιχάλη!

Μου πρότεινε το Intel Desktop Board D201GLY2.

d201gly2is7.th.jpg

Είχα βέβαια κάποιες αμφιβολίες κατα πόσο ο Celeron θα έκανε δουλειά ώστε να μπορώ να βλέπω και κανα video ή να κατεβάζω να είμαι στο net με firefox και να ακούω και κανα MP3.

Ο Μιχάλης μου είπε να το πάρω άφοβα και απλά να βάλω και μία RAM 1GB.

Ξεκίνησα λοιπόν με τον σχεδιασμό του κουτιού με το Google Sketchup και πήγα να μου κόψουν τα κομμάτια απο plexi-glass.

Έπειτα έκανα μια ανασκαφή και κάποιες αγορές και κατέληξα με τα εξής:

Intel Desktop Board D201GLY2

1 x 2GB DDR2 800MHz

PicoPSU 85Watt

2 x 8cm Fans

Παθητική ψύξη για την μνήμη (ακόμη δεν την έχω βάλει)

Τα κομμάτια απο plexi-glass

DVD-RW Samsung 22x Sata

WD H.D.D. 400GB SataII

Aρκετές βίδες με κεφαλή άλλεν, ροδέλες, παξιμάδια και μία βέργα αλουμινίου σε σχήμα γάμμα(γωνία)!

Την βέργα αλουμινίου την πήρα γιατί δεν ήθελα να κολλήσω τα κομμάτια του plexi-glass μεταξύ τους με κόλλα γαι να μπορώ αν γινει κάποια χαζομάρα να μπορώ να πάω να κόψω ένα άλλο κομμάτι plexi και να το βάλω.Απο τις φωτογραφίες θα καταλάβετε.

Θα μπορούσα να βάλω 2.5" σκληρό και DVD-RW για laptop αλλα όπως προείπα ήθελα να την βγάλω φθηνά και να χρησιμοποιήσω διάφορα πράγματα που ήδη είχα.

Έκανα το πρώτο στήσιμο των κομματιών στο χύμα να δώ τι γίνεται...

Έβαλα Windows XP με SP2 και φόρτωσα ότι ήθελα.(firefox,utorrent,codecs)

Πρέπει να σας πώ οτι δεν περίμενα το μηχανάκι να πηγαίνει έτσι σφαίρα.:neo:

Αυτό που έκανα ήταν να τρέχει ταυτόχρονα utorrent / firefox και να ακούω mp3.

Το μόνο αρνητικό αλλά θα το συνηθήσω είναι πως η onboard VGA σηκώνει μέχρι 1024x768 ανάλυση οπότε στην 19" wide τα πράγματα φαίνονται κάπως!

Έχω ξεχάσει τις συνολικές διαστάσεις να σημειώσω για να δείτε το μέγεθος αλλά πιστεύω απο τις φωτογραφίες θα ψιλοκαταλάβετε τι παίζει οπότε ας προχωρήσουμε στις φωτογραφίες...

Τα κομμάτια plexi-glass που αγόρασα:

dsc03392resizept3.th.jpgdsc03393resizeag2.th.jpg

Η προετοιμασία:

dsc03394resizetp8.th.jpgdsc03397resizedl3.th.jpg

Διαδικασία τρυπήματος-φωλιάσματος:

dsc03398resizenl1.th.jpgdsc03401resizeao8.th.jpg

dsc03400resizegz8.th.jpg

Οι πρώτες δοκιμές:

dsc03402resizerz4.th.jpgdsc03403resizejo6.th.jpg

dsc03404resizexk8.th.jpg

Τα power και reset buttons:

dsc03408resizelw4.th.jpg

Σιγα σιγά...:

dsc03410resizebk9.th.jpgdsc03411resizevz1.th.jpg

Και φυσικά αυτό το μεγαθήριο πρέπει να έχει και τις σωστές βάσεις!!!!:hehe::hehe::hehe:

dsc03412resizewe0.th.jpg

Αυτά μέχρι στιγμής...

Απο Δευτέρα θα ποστάρω τις εξελίξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτή την στιγμή αξίζει περισσότερο να πάρεις το dual core atom mobo http://www.intel.com/Products/Desktop/Motherboards/D945GCLF2/D945GCLF2-overview.htm

Πάντως μπράβο για την καλή δουλειά.

@jpavly,εννοείται ότι με λαιναξ το πισάκι τα σπάει ετοιμάζω ένα server,τούτη την περίοδο....:dirol:

Link to comment
Share on other sites

@gkatsogr πραγματικά το πλέξι που έχεις βάλει είναι πολύ ωραίο όπως και οι γωνιές,βίδες,τρύπες,κτλπ κτπ όλα τέλεια τι να λέω τώρα...

Είχα και εγώ αντίστοιχη ιδέα να κάνω κουτάκι με πλέξι μαζί με τον Υz 250 αλλα μας έκατσε αλλιώς και πήραμε netbook:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Φιλος!

Αντι για γωνιες θα μπορούσες να ανοίξεις κατευθείαν τρύπες στις ενωσεις μιας και το πλεχυ ειναι χοντρο.

Επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιήσεις κύβους απο πλεχυ.

Το κουτάκι θα σου βγηκε γυρω στα 50-60+ ευρα ε? (αν υποθεσουμε οτι για 1 τετραγωνικο πλεχυ 5μμ/λαμαρινα αβαφη 2μμ 2τμ ζητανε 50ε+φπα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Φιλος!

Αντι για γωνιες θα μπορούσες να ανοίξεις κατευθείαν τρύπες στις ενωσεις μιας και το πλεχυ ειναι χοντρο.

Επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιήσεις κύβους απο πλεχυ.

Το κουτάκι θα σου βγηκε γυρω στα 50-60+ ευρα ε? (αν υποθεσουμε οτι για 1 τετραγωνικο πλεχυ 5μμ/λαμαρινα αβαφη 2μμ 2τμ ζητανε 50ε+φπα)

Σωστός!

Οι κύβοι απο plexi υπάρχουν τις A.C. Ryan αλλά τότε που το ξεκίνησα δέν υπήρχαν πουθενά διαθέσιμοι!

Τώρα τους έχω στα χέρια μου και θα φτιάξω άλλο ένα με αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι φωτογραφίες όπως πάντα είναι χάλια αλλά...(ξέρω κάνετε υπομονή)

Οι φωτογραφίες είναι με το Intel D201GLY2 αλλά τώρα έχω πάνω το Intel D945GCLF2.

Κουμπιά Reset και Power.(αντίστοιχα ειναι και τα LED power και hdd αλλα ήτανε παρα πολύ θολή η φωτογραφία)

dsc03425resize.th.jpg

To ρεύμα για το picopsu

dsc03414resize.th.jpg

H μνήμη μαζί με την ψύκτρα απο μπροστά.

dsc03417resize.th.jpg

H μνήμη μαζί με την ψύκτρα απο πάνω.

dsc03418resize.th.jpg

Το λαμάκι στήριξης του σκληρού.

dsc03420resize.th.jpg

Τοποθετημένος ο σκληρός.

dsc03422resize.th.jpg

Καλώδιο ρεύματος απο molex σε sata για το DVD-RW.

dsc03423resize.th.jpg

Και το DVD-RW ντυμένο με carbon αυτοκόλλητο.

dsc03424resize.th.jpg

Θα ανέβαζα και τις υπόλοιπες αλλά ξέμεινα απο μπαταρία στην φωτογραφική.

Link to comment
Share on other sites

Το DVD-RW το εχω ντύσει όλο με αυτοκόλλητο carbon για να μην είναι σαν την μύγα με στο γάλα.

Απο θερμοκρασίες έχω με θερμοκρασία δωματίου 24 τους εξής:

CPU : 41

H.D.D. : 32

CHIPSET : 29

Το μόνο που θέλω να μετρήσω είναι την κατανάλωση σε Watt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.