Jump to content



Server ή Desktop


tasatva

Recommended Posts

CPU δεν ανεφερα καθολου γιατι να ειμαστε ειλικρινεις, ποσο συχνα σου εχει καει cpu σε εργοστασιακες ρυθμισεις? Ειναι πολυ σπανιο, αν και σε server σιγουρα ξερεις οτι αν εχεις 2 cpu και η μια να καει δεν σταματαει η λειτουργια του server. Αλλα επαναλαμβανω ειναι υπερβολικα σπανιο φαινομενο για να αξιζει η αγορα μονο για ασφαλεια.

Οσο για τα αλλα, ναι ο server δουλευει κανονικα ακομα και αν καει ενα ζευγαρι μνημων ή/και καρτα γραφικων ή/και PSU (με υπαρξει δευτερου βεβαια) ή/και HDD (θεωρω αυτονοητο την υπαρξη 2 δισκων τουλαχιστον σε RAID 1 σε server).

Θα συμφωνήσω στο ότι οι επεξεργαστές δεν βγάζουν προβλήματα (μακράν το μικρότερο failure rate). Θα διαφωνήσω στο ότι αν καεί ο ένας επεξεργαστής ή μνήμη ή κάρτα γραφικών ο σέρβερος συνεχίζει να δουλέυει.

Αν καεί επεξεργαστής ενώ ο server δουλεύει, ο server θα παγώσει. Αν είσαι τυχερός και έχει καεί ο επεξεργαστής στο slot 2, μπορεί και να ξαναξεκινήσει. Αν έχει καεί ο επεξεργαστής στο slot 1, δεν θα ξεκινήσει.

Όσο αφορά τις μνήμες, η ecc τεχνολογία θα σε προστατέψει από single/multi bit errors αλλά αν το dimm έχει σοβαρότερο πρόβλημα, θα έχεις τα γνωστά συμπτώματα που αντιμετωπίζουμε όλοι με προβληματικά dimms.

Σωστή υλοποίηση του chipkill παίζει μόνο σε ακριβά σερβεράκια.

Οι κάρτες γραφικών είναι onboard. Αν καεί το τσιπάκι, δεν θα συνεχίσει η μητρική να δουλεύει.

Όσο αφορά τον προβληματισμό του φίλου μας, προσωπικά είμαι υπέρ της επώνυμης λύσης(όχι όμως και ακριβής) μόνο και μόνο για το θέμα του support/διαθεσιμότητας υλικών στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο φαν της ιδιοκατασκευής και να είμαι, όταν πρόκειται για εταιρεία τότε για μένα αυτό που μετράει είναι η υποστήριξη.

καλύτερα να πάρεις ένα επώνυμο μηχάνημα με λίγα χρήματα, entry level server κατηγορίας και να έχεις όσο καλύτερη υποστήριξη μπορείς να αγοράσεις παρά να μπλέξεις με το troubleshooting εσύ ο ίδιος μετά.

Το hardware ότι και να διαλέξεις σε κόστος δεν θα σε απογοητευσει για το μέγεθος του γραφείου σας. Η υποστήριξη όμως κάνει όλη τη διαφορά στον κόσμο.

Απλούστατο παράδειγμα να σου κάτσει κάνα περίεργο θέμα hardware και να σου κρασάρει τα windows χωρίς να είναι ξεκάθαρο τι φταίει. Από αυτά που σου τρώνε μέρες,βδομάδες να καταλήξεις. Τι προτιμάς? Να ψάχνεις να βρεις τι φταίει με τους συναδέλφους και το αφεντικο πάνω από το κεφάλι σου να σε πιάζουν για λύση? Ή να πάρεις ένα τηλέφωνο στο support, να φας άντε και 2 ώρες σου λέω και να καταλήξεις να παραλάβεις πακετάκι με ανταλλακτικά και τεχνικό στην πόρτα σου να σου αλλάξει τα πάντα?

Ακόμα και εσύ να είσαι το αφεντικό, θα έπρεπε να ξέρεις ότι η υποστήριξη και η σιγουριά ότι θα συνεχίσει να γυρίζει το γρανάζι είναι priceless.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Jaco. Μιλάμε για ένα γραφείο τεσσάρων ατόμων με προφανώς ελάχιστες απαιτήσεις. Μια intel mobo, ένας 2πυρήνος, 4γίγα ραμ κι ένα καλό τροφοδοτικό μαζί με ένα ups κι ένα nas-άκι για τα data τους θα είναι αρκετά. Και για να είναι ακόμα πιο σίγουρος ότι δε θα πάθει τίποτα το μηχανάκι το πρώτο καιρό, του τρέχει burn-in σε όλα τα μέρη για μία εβδομάδα. Αν δεν βγάλει τίποτα, δε πρόκειται να βγάλει όσο το μηχανάκι είναι default. Λίγο το νου σου στην σκόνη να έχεις, και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ή να πάρεις ένα τηλέφωνο στο support, να φας άντε και 2 ώρες σου λέω και να καταλήξεις ...

Εξαρτάται από την εταιρία tbqfh. Έχω πετύχει τεχνικούς μεγάλης εταιρίας που σε πετάνε οn hold για να πάνε να κάνουνε τσιγάρο(α) σα να μην τρέχει τίποτα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@jaco, συμφωνώ με ότι θα ήταν το καλύτερο να ήταν μέσα στις προδιαγραφές που σωστά αναφέρεις, αλλά δύσκολα να τα προσαρμόσεις μέσα σε ένα χώρο εργασίας. Κάποια βασικά όμως όπως ups ή διαδικασία back up δεν είναι διαπραγματεύσιμα. Αν δεν θέλει του λέω να πάει να ψωνίσει από αλλού.

@mandridis. 5000? Πίστεψε με, πάει να σε πιάσει κορόιδο, έχω δώσει HP ML370G5 με 8gb ram, 6 SCSI δίσκους, 2 xeon, 2 PSU και δεν έφτασα αυτό το πόσο. Και δουλεύει erp με ~60 χρήστες χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα.

Δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι εγώ γιατί δουλεύω μόνο με HP ML350 και πάνω (αρχική τιμή πάνω από 1600), κάτι που ξεπερνά το όριο που θέτεις. Ξέρω πάντως ότι υπάρχουν server με αρχική τιμή κοντά στο χιλιάρικο, ενώ η HP έχει μνήμη HP 2χ512 με 100 και psu 250 στο περίπου. Όποτε θεωρώ ότι γίνεται να μην ξεπεράσεις to όριο που θέτεις και τις προδιαγραφές ασφαλείας που αναφέρω.

@RootX. Μου έχουν τύχει όλες οι περιπτώσεις που ανέφερα, για αυτό μιλώ με τόση σιγουριά. Για την κάρτα γραφικών πχ. το καταλάβαμε μόνο όταν βάλαμε δεύτερη οθόνη πάνω (ίσως να έτυχε πάντως, και εμένα με είχε αφήσει χαζό η περίπτωση). Αυτό που λέω για τις CPU είναι δοκιμασμένο πάνω σε Compaq 5ετιας χωρίς να μπορώ να πω όμως αν έκανε restart το μηχάνημα γιατί το πήραμε χαμπάρι μετά από μέρες. Το ίδιο και για τις μνήμες σε IBM server. Κανένα μοντέλο δεν ήταν από μένα αγορασμένο για να πω τιμή αλλά δεν τους έκοψα για hign end μοντέλα

Σχετικά με επώνυμα μοντέλα, μην το σκέπτεσαι καν σε custom made κατά την γνώμη μου. Η υποστήριξη που σου προσφέρει ο επώνυμος οίκος είναι πολύ μεγάλο συν ειδικά όταν μιλάμε για server.

Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι η dell Ελλάς έχει πολύ καλή υποστήριξη, ανταλλακτικό με courier και τεχνικό next business day. Απλά μέσα σε 3 μήνες χτύπησαν 2 καινούργιοι server poweredge (ένας μητρική ο άλλος controller) και από τότε δεν θέλω ούτε να ξαναδώ dell.

Από HP δεν έχω άποψη παρόλο που έχω δώσει αρκετούς, γιατί δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τους πάρω τηλ για κάτι.

Σε τελική ανάλυση, ποιος βάζει το χέρι στην φωτιά ότι ένας desktop θα δουλεύει απροβλημάτιστα 24/7 για τα επόμενα 2,3,4+ χρόνια? Κανένας μας πιστεύω. Σε αντίθεση με server που έχω δει μοντέλα 5+ χρόνια να δουλεύουν ακόμα. Όχι ότι είναι απροβλημάτιστοι και δεν κτυπάει κάτι που και που (συνήθως οι δίσκοι), αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, είναι σχεδιασμένοι από το χαρτί ακόμα για τέτοιες συνθήκες εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δέν συζητάω για τα 5000...

Επειδή μάλλον με κόβω για πλαίσιο και desktop μπορείτε να μου προτείνετε μία καλή mobo για την χρήση που θέλω, και άν έχει κάποιος εμπειρία απο αυτό?http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=896888&catalog=20&category=69977869

Link to comment
Share on other sites

Desktop μητρική με pci-x μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις :whistle2:

mike299_1999, ίδιους προμηθευτές χρησιμοποιούν η dell και η hp, lsi controllers, foxconn μητρικές κλπ. ίδιες πιθανότητες έχουν να χτυπήσουν σε dell ή hp server.

Chosen, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι :p

Link to comment
Share on other sites

Δέν το πρόσεξα κάν.

Εκεί θέλω να καταλήξω φίλε, ότι ίσως δεν είναι καλή η ιδέα να το στήσεις εσύ.

Από την άλλη, αν πραγματικά αυτό έχεις σκοπό να κάνεις, ας απαντήσει κάποιος που έχει στήσει παρόμοια λύση μιας και εγώ δεν θα έστησα μηχανάκι στο οποίο η συμβατότητα υλικών εξαρτάται από τo τι έχει διαθέσιμο το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sorry κιόλας αλλά κάνω 3 δουλειές ταυτόχρονα αυτή την στιγμή, δέν είμαι άσχετός...

Μιλάω αποκλειστικά για το πλαίσιο γιατί πιστεύω ότι μόνο σε αυτούς μπορώ να στηριχτώ.

Link to comment
Share on other sites

mike299_1999, ίδιους προμηθευτές χρησιμοποιούν η dell και η hp, lsi controllers, foxconn μητρικές κλπ. ίδιες πιθανότητες έχουν να χτυπήσουν σε dell ή hp server.

Δεν σε αμφισβητώ καθότι τα παίρνω έτοιμα και δεν έχω ψάξει κατασκευαστές εξαρτημάτων. Απλά όπως είπα και πιο πάνω, 3 server dell, οι δυο kapput σε 3 μήνες, ενώ καμιά 15 hp σε 3 χρόνια, κανένα πρόβλημα. Ίσως να έτυχε η παρτίδα καθώς και οι τρεις ήταν ίδια μοντέλα, αλλά αν κρίνω από τα optiplex gx270 μακριά και αγαπημένοι από την συγκεκριμένη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες gx270, προσωπικά έχω ανοίξει κλήσεις για τους σκασμένους πυκνωτές του συγκεκριμένου μοντέλου για πάνω απο 30 μηχανάκια.

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως είχα ανταλλακτικό και τον τεχνικό σε 2 μέρες στην πόρτα μου.

Support

Και server ολοκαίνουργιο 2950 πρόσφατα με ελλατωματικό backplane να χάνει και να βρίσκει τον 3ο δίσκο του raid5 κατα βούληση.Ξανά τηλέφωνο, καπάκι next day τεχνικός και ανταλλακτικο backplane, καλώδια. Support

καλό το φτηνότερο desktop ιδιοκατασκευη αλλά με την ελπίδα μη σκάσει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες gx270, προσωπικά έχω ανοίξει κλήσεις για τους σκασμένους πυκνωτές του συγκεκριμένου μοντέλου για πάνω απο 30 μηχανάκια.

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως είχα ανταλλακτικό και τον τεχνικό σε 2 μέρες στην πόρτα μου.

Support

Και server ολοκαίνουργιο 2950 πρόσφατα με ελλατωματικό backplane να χάνει και να βρίσκει τον 3ο δίσκο του raid5 κατα βούληση.Ξανά τηλέφωνο, καπάκι next day τεχνικός και ανταλλακτικο backplane, καλώδια. Support

καλό το φτηνότερο desktop ιδιοκατασκευη αλλά με την ελπίδα μη σκάσει τπτ.

Το ανεφερα και πιο πανω οτι η υποστηριξη της Dell Ελλάς ειναι πραγματικα καλη, αλλα χιλιες φορες να μην τους χρειαζομαι καθολου απο το να λεω οτι ειναι γρηγοροι

Link to comment
Share on other sites

Ρίξαμε την τιμή γιατί απότι κατάλαβα δεν χρειαζόμασταν και τίποτα τρελό...

cpu E8500

Ram G.Skill 4GB DDR2-1000 Ram Kit

Mobo P5Q Deluxe

Gpu Asus 3650 SVGA , ως η πιο φτηνή silent

Hdd 2x6400ΑΑΚS

Psu Enermax PRO82 + 425W

Case CoolerMaster Case RC-690-KKN1-GP Black, λόγω χώρου δέν πήγαμε σε full

ΨύκτραXigmatek S1284 - Achilles

To hardware 740 με Φπα, άρα 600χωρίς

+3 χρόνια onsite εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Xμ... το full το ήθελε όμως λόγο καλού αερισμού... θέλει πολύ καλό μάζεμα στα καλώδια μέσα στο κουτί...

Πολύ προσοχή με το πως θα φτιάξετε τις ροές του αέρα μέσα και πως θα το προστατέψετε από την σκόνη... επίσης καλό είναι να μην ακουμπάει πάτωμα το κουτί, αλλά να είναι όσο πιο ψηλά γίνεται και μακριά από παράθυρα... υπάρχουν και άλλοι τρόποι να προστατευτείς από την σκόνη, αν θες μας λες...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο κουτάκι έχει καλή ροή άν και μικρούλη.

Και εννοείται οτι θα πέσει κανονιστική με τα καλώδια, αλλά δέν πήρα modular για άλλους λόγους.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.