Jump to content



πιστωτική Prepaid της τράπεζας Κύπρου


Jerry007

Recommended Posts

Λοιπόν σήμερα το πρωι μου κάνανε δώρο μια prepaid πιστωτική της τράπεζας Κύπρου.

Διάβασα το faq της τράπεζας αλλα δεν λέει το πιο σημαντικό!Πως την χρησιμοποιώ?:tongue:

Φωτίστε με,ακόμα sorry άμα το post είναι σε λάθος section :nothing:

Link to comment
Share on other sites

τον αριθμο της καρτας μονο ( ονοματεπώνυμο κτλ νομιζω ειναι αυτονοητο).

η καρτα στην μπροστινη οψη εχει εναν 16ψηφιο αριθμο και πισω εναν 7ψηφιο.

εσυ χρειαζεσαι τον 16ψηφιο και τα 3 τελευταια ψηφια απο την πισω πλευρα τις καρτας σου.

πχ πισω λεει 1004 566, εσυ χρειαζεσαι το 566.

Εγω οταν ειναι να αγορασω απο εξωτερικο πληρωνω κανοντας ενα λογαριασμο στην paypal.

εχω φτιαξει τα στοιχεια μου εκει και οταν ειναι να αγορασω απο ενα eshop του εξωτερικου λεω οτι πληρωνω με paypal και εχω ετοιμα τα στοιχεια μου και δεν χρειαζεται να τα συμπληρωνω καθε φορα.

Προσοχη! η τραπεζα κυπρου σε καθε σου καταθεση κραταει 1 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνεις ενα λογαρισμο στο paypal την δηλωνεις κανονικα μετα απο 3-4 μερες το paypal σου τραβαει 1,5 ευρω.Διπλα στην αναληψη σου δινει ενα τετραψηφιο κωδικο τον οποιο βαζεις στο paypal και ετοιμη η καρτα. :T:

Link to comment
Share on other sites

τον αριθμο της καρτας μονο ( ονοματεπώνυμο κτλ νομιζω ειναι αυτονοητο).

η καρτα στην μπροστινη οψη εχει εναν 16ψηφιο αριθμο και πισω εναν 7ψηφιο.

εσυ χρειαζεσαι τον 16ψηφιο και τα 3 τελευταια ψηφια απο την πισω πλευρα τις καρτας σου.

πχ πισω λεει 1004 566, εσυ χρειαζεσαι το 566.

Εγω οταν ειναι να αγορασω απο εξωτερικο πληρωνω κανοντας ενα λογαριασμο στην paypal.

εχω φτιαξει τα στοιχεια μου εκει και οταν ειναι να αγορασω απο ενα eshop του εξωτερικου λεω οτι πληρωνω με paypal και εχω ετοιμα τα στοιχεια μου και δεν χρειαζεται να τα συμπληρωνω καθε φορα.

Προσοχη! η τραπεζα κυπρου σε καθε σου καταθεση κραταει 1 ευρω...

Χρειάζεται 5 ευρώ για να ενεργοποιηθεί (στην πρώτη χρήση)

Και μετά κάθε φορά που θα βάλεις στην κάρτα σου κρατεί 1 ευρώ

Έτσι ήταν όταν την έκανα εγώ (άλλαξε τίποτα και δεν χρειάζονται τα 5 ευρώ για ενεργοποίηση αν γνωρίζεις?)

http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι εδωσα 5 ευρω οταν την ενεργοποιησα στο ταμειο στην πρωτη μου καταθεση...

μερικες ακομα πληροφοριες:

εαν κανεις αναλυψη απο ΑΤΜ σου κραταει η τραπεζα 0.75

για την επανεκδοση της καρτας δινεις 3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά ρε παιδιά.

Γιατί δεν ανοίγετε έναν λογαριασμό στην Κύπρου να τα κάνετε αυτά τζάμπα;

Πρώτον, σε ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν δέχονται αριθμό λογαριασμού αλλά μόνο κάρτας (ή paypal). :computer:

Δεύτερον και λογαριασμό να ανοίξεις χρεώνεσαι πάλι για κάθε συναλλαγή. (αυτό που λένε ότι στην τράπεζα σου χρεώνουν και την καλημέρα δεν είναι τυχαίο :look: )

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως, με την prepaid έχεις μια extra δικλείδα ασφαλείας.

Προσωπικά δηλώνω fan, και μάλιστα ιδιαίτερα από τώρα που ενεργοποιήθηκε το icardonline και σου δείχνει τις κινήσεις του λογαριασμού online (ήταν το μόνο που έλειπε παλαιότερα).

Και το κόστος που έχει (1 ευρώ για κάθε φορά που βάζεις λεφτά) δεν είναι και υπέρογκο, εκτός αν βάζεις 5 -5 τα ευρά :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.