Jump to content



βιδα γεμισματος ρεζερβουαρ


pug_f_e

Recommended Posts

Παιδια που υπαρχει κατι σαν βιδα που ειναι, που μπαινει συνηθως πανω στο κουτι, για να γεμιζουμε το ρεζερβουαρ ??

εψαξα πλαισιο και e-shop και δε βρηκα, εκτος κι αν δε το ειδα....

Link to comment
Share on other sites

παγαινε ρε παιδι μου σε καποιο μαγαζι με υδραυλικα να βρεις οσες ταπες θελεις.

και θελει και 5 δολλαρια η Koolance για τη βιδα της;

ε αει στο...

και τι τι χρειαζεσε την ταπα δεν καταλαβαινω,ταπες εχουν τα ντεποζιτα βενζινης,δεν χρειαζονται σε υδροψυξη εκτος και εισαι ολη μερα με ενα μπιτονι νερο στο χερι και γεμιζεις αδειαζεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι βασικα τωρα φτιαχνω υδροψυξη για πρωτη φορα και δε ξερω καθε ποτε θελει γεμισμα, δηλαδη καθε ποτε μειωνεται...

επισης με την ευκαιρια... αν χρειαστει να το αδειασω ολο το συστημα, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ???

Link to comment
Share on other sites

για να αδειασω το ολο συστημα αμα χρειαστει??

γι αυτο το λογο καλο ειναι να εχεις ενα ρακορ στο χαμηλοτερο σημειο του τανκ,σε αυτο το ρακορ βαζεις ενα σωληνακι,μικροτερης διαμετρου με ταπα στην αλλη ακρη.

ανοιγοντας την ταπα φευγει το νερο αφου εχεις ανοιξει προηγουμενως την ταπα εισαγωγης

ωστε να παιρνει αερα απο πανω.

παντα παραμενει στο κυκλωμα λιγο νερο,στα ψυγεια και στα μπλοκ.

εγω εχω βρει ενα μικρο compressor με 8€ απο τα profi,φυσωντας με αυτο μεσα στο σωληνα εξοδου αφου τον ξεβιδωσω απο το ρακορ του,δε μενει τιποτα μεσα,τα πεταει ΟΛΑ.

αλλα αν ρωτας καθε ποτε χρειαζεται συμπληρωμα,η απαντηση ειναι ποτε.

το κυκλωμα ειναι κλειστο και δεν εξατμιζεται,μονο αν υπαρχει καπου διαρρροη η παιρνει απο καπου αερα χανεται σιγα σιγα.

γινεται και εξατμιση δια μεσου των σωληνωσεων,ειδικα αν αυτοι ειναι σιλικονης,αλλα ειναι τοσο μικρη που θα σου αδειασει μετα απο 10 χρονια,οι σωληνες τυπου βινιλιου οπως οι tygon δεν επιτρεπουν εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.